Turysci.pl > Europa > Albania i Chorwacja odejdą do lamusa. Oto hit przyszłorocznych wakacji
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 22.09.2023 07:34

Albania i Chorwacja odejdą do lamusa. Oto hit przyszłorocznych wakacji

Macedonia Północna
fot. Marko Petrushevski / Shutterstock

Chorwacja i Albania cieszą się bardzo dużą popularnością wśród Polaków. Wielu naszych rodaków upodobało sobie kraje bałkańskie nie tylko ze względu na przystępne ceny, ale przede wszystkim z powodu nieziemskich widoków. Jak się okazuje, jest jeden kierunek, który dotychczas nie należał do najpopularniejszych.

Niebawem może się to zmienić. Macedonia Północna skrada serce milionów turystów. 

Macedonia Północna hitem wśród podróżnych

Mimo, że Macedonia Północna geograficznie nie ma dostępu do morza, cieszy się bardzo dużą popularnością na wakacje. Kraj zamieszkuje nieco ponad dwa mln ludności, jednak mogą poszczycić się coraz większą liczbą turystów z zagranicy. 

Macedonia Północna otoczona jest ze wszystkich stron, sąsiadują z nią: Grecja, Albania, Kosowo, Serbia i Bułgaria. Stolicą tego kraju jest Skopje, a obowiązującą walutą denar macedoński. 

Jezioro Ochrydzkie w Macedonii Północnej

Jedną z największych atrakcji turystycznych w tym kraju jest Jezioro Ochrydzkie. Ma ono powierzchnię aż 358 km2, a poziom czystości i przejrzystości tamtejszej wody mógłby konkurować z rajskimi wyspami. Nad jeziorem znajduje się dobra baza turystyczna. Tamtejsze hotele i obiekty noclegowe mogą pozytywnie zaskoczyć swoimi cenami. 

W 1979 r. Jezioro Ochrydzkie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wokół akwenu znajduje się wiele zabytków oraz miejsc do kąpieli. W wodach jeziora pływa łosoś, a na jego tafli żyją ptaki tj. hełmiatka, gągoł, perkoz zausznik czy kormoran mały. 

Co warto zwiedzić w Macedonii Północnej?

Poza Jeziorem Ochrydzkim warto wybrać się do wielu innych miejsc w Macedonii Północnej. Kanion Matka położony jest zaledwie 15 km od Skopje i jest obowiązkowym punktem każdej wyprawy do tego kraju. W okolicy znajduje się wiele klasztorów, a sam kanion zapiera dech w piersiach. 
Fani klimatycznych miejscówek powinni wybrać się do Ochrydy. To jedno z lepiej zarządzanych i najpiękniejszych miast Macedonii Północnej. Tamtejsze uliczki są bardzo klimatyczne, a starówka i okoliczne cerkwie z pewnością zapadną w pamięć. 

Kolejnym punktem na liście powinny być góry Galicica i Magaro położone nieopodal Jeziora Ochrydzkiego. Fani trekkingu nie będą zawiedzeni. Z tych powodów naprawdę warto wybrać się do Macedonii Północnej na przyszłoroczne wakacje. Albania, mimo, że też cieszy się popularnością wśród Polaków, może odejść do lamusa.