Turysci.pl

fot. wikipedia/ Hanc Tomasz

Wyruszyli w podróż po kraju i odkryli "polską Alaskę". Miejsce jest zjawiskowe

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Alaska to jeden ze stanów w USA, który zachwyca głównie tych, którzy uwielbiają się trochę wyciszyć i spędzić czas w zgodzie z naturą. Jak się okazuje, w Polsce również jest region, który przez turystów został nazwany „polską Alaską”. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą, choć na chwilę, uciec od zgiełku miasta.

Gdzie się znajduje „polska Alaska”?

„Polska Alaska" zlokalizowana jest na południowo-wschodnim krańcu Polski. Dokładnie mówiąc w Bieszczadach. Nie są to jednak typowe Bieszczady, które wszyscy turyści znają. Cała podróż po „polskiej Alasce” powinna rozpocząć się od dzikiego i tajemniczego, gęsto porośniętego drzewami wału Otrytu. Jest to z pewnością doskonałe miejsce dla tych, którzy szukają ciszy, spokoju i chcą pobyć sam na sam z naturą. Zgodnie z wytycznymi, wędrówkę powinniśmy zacząć od wsi Lutowiska, która należy do gminy, która przez podróżnych została nazwana „polską Alaską”. Gmina jest jedną z najmniejszych i najmniej zaludnionych gmin w naszym kraju.

Co zobaczyć w „polskiej Alasce”?

Historia miejscowości Lutowiska sięga aż XVI wieku. Miejscowość popularna była w całej Europie ze względu na wystawianie wielkich jarmarków, które odbywały się dziesięć razy do roku. Duży rynek w mieście sprowadzono jednorazowo nawet kilka tysięcy sztuk bydła, więc było w czym wybierać. Dziś natomiast, miejscowość kojarzona jest głównie z koni. Nawet podkowa widnieje w herbie i stała się symbolem gminy. Na terenie gminy znajduje się kilka ośrodków, w których każdy chętny może nauczyć się techniki jazdy konno.

Podczas podróży warto również zawitać do nieistniejącej już wsi Smolnik, która została wysiedlona w latach 50. Ubiegłego stulecia. Niestety cała zabudowa wsi została zniszczona. Pozostała jednak niezwykła budowla, którą Polacy mogą poszczycić się na cały świat. Mowa tutaj o drewnianej cerkwi św. Michała Archanioła, która jest największą drewnianą świątynią na świecie. W górach warto rozbić też namiot i spędzić noc na łonie natury, wśród pięknie rozgwieżdżonego nieba.

Źródło: Interia

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Tagi:

PodróżeTuryściPolska

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Hubert Mrozowicz

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]