Turysci.pl
Alaska istnieje w Polsce.

fot. wikipedia/ Hanc Tomasz

Wyruszyli w podróż po kraju i odkryli "polską Alaskę". Miejsce jest zjawiskowe

3 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Alaska to zjawiskowy stan w USA, który przyciąga turystów z całego świata. Jak się okazuje, w naszym kraju również mamy "polską Alaskę", która z roku na rok podbija serca podróżnych.

Alaska to jeden ze stanów w USA, który zachwyca głównie tych, którzy uwielbiają się trochę wyciszyć i spędzić czas w zgodzie z naturą. Jak się okazuje, w Polsce również jest region, który przez turystów został nazwany „polską Alaską”. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą, choć na chwilę, uciec od zgiełku miasta.

Gdzie się znajduje „polska Alaska”?

„Polska Alaska" zlokalizowana jest na południowo-wschodnim krańcu Polski. Dokładnie mówiąc w Bieszczadach. Nie są to jednak typowe Bieszczady, które wszyscy turyści znają. Cała podróż po „polskiej Alasce” powinna rozpocząć się od dzikiego i tajemniczego, gęsto porośniętego drzewami wału Otrytu. Jest to z pewnością doskonałe miejsce dla tych, którzy szukają ciszy, spokoju i chcą pobyć sam na sam z naturą. Zgodnie z wytycznymi, wędrówkę powinniśmy zacząć od wsi Lutowiska, która należy do gminy, która przez podróżnych została nazwana „polską Alaską”. Gmina jest jedną z najmniejszych i najmniej zaludnionych gmin w naszym kraju.

Co zobaczyć w „polskiej Alasce”?

Historia miejscowości Lutowiska sięga aż XVI wieku. Miejscowość popularna była w całej Europie ze względu na wystawianie wielkich jarmarków, które odbywały się dziesięć razy do roku. Duży rynek w mieście sprowadzono jednorazowo nawet kilka tysięcy sztuk bydła, więc było w czym wybierać. Dziś natomiast, miejscowość kojarzona jest głównie z koni. Nawet podkowa widnieje w herbie i stała się symbolem gminy. Na terenie gminy znajduje się kilka ośrodków, w których każdy chętny może nauczyć się techniki jazdy konno.

Podczas podróży warto również zawitać do nieistniejącej już wsi Smolnik, która została wysiedlona w latach 50. Ubiegłego stulecia. Niestety cała zabudowa wsi została zniszczona. Pozostała jednak niezwykła budowla, którą Polacy mogą poszczycić się na cały świat. Mowa tutaj o drewnianej cerkwi św. Michała Archanioła, która jest największą drewnianą świątynią na świecie. W górach warto rozbić też namiot i spędzić noc na łonie natury, wśród pięknie rozgwieżdżonego nieba.

Źródło: Interia

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

Polska

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

Czytaj więcej >