Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Znamy najmniej turystyczne kraje świata. Niewiele osób miało okazję je odwiedzić
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 03.06.2023 13:42

Znamy najmniej turystyczne kraje świata. Niewiele osób miało okazję je odwiedzić

Lichtenstein
fot. Canva

Nie wszystkie kraje cieszą się dużą popularnością wśród podróżnych. Powodów jest wiele, m.in. trudny dojazd, wysokie ceny czy wewnętrzne obostrzenia. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przygotowała ranking najrzadziej odwiedzanych krajów i miejsc świata, niektóre z nich mogą zaskoczyć.

Portal Fly4free sprawdził, które miejsca na świecie przyjęły najmniej turystów w 2022 roku. Jak się okazuje, wiele krajów nadal borykało się ze skutkami pandemii koronawirusa. Sporządzony ranking może zaskoczyć. 

Najbardziej turystyczne kraje

Do najbardziej turystycznych i otwartych na międzynarodowych podróżnych krajów należą w Europie przede wszystkim Hiszpania, Włochy czy Grecja. Wakacjowicze mogą liczyć na zazwyczaj bardzo dobrą pogodę, smaczne jedzenie i błogi wypoczynek na plaży.

Poza granicami Europy wiele osób wybiera Tajlandię, Stany Zjednoczone czy Egipt. Jest to zależne oczywiście od zasobności portfela, pory roku, otwartości na nowe kultury i wrażenia oraz często znajomości języków obcych. 

Najrzadziej odwiedzane kraje świata

Na dziesiątym miejscu najrzadziej odwiedzanych krajów świata znalazł się reprezentant Europy - Lichtenstein z wynikiem 102 513 turystów w 2022 roku. Największe grono przyjezdnych stanowili Szwajcarzy (blisko 40 proc.), Niemcy i Amerykanie. Oczko niżej na liście znalazły się Mariany Północne (95 956 turystów). Choć na zdjęciach to zorganizowane terytorium Stanów Zjednoczonych wygląda jak raj, bardzo trudno tam dotrzeć, gdyż znajduje się w północno-zachodniej Oceanii. 

Na ósmym miejscu uplasowała się Nowa Kaledonia (niecałe 79 tys. turystów). To zamorskie terytorium Francji bardzo ucierpiało pod względem turystycznym ze względu na wprowadzone obostrzenia. Państwo Saint Kitts i Nevis położone w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim może pochwalić się sporym sukcesem. W porównaniu do roku 2021, turystyka międzynarodowa wzrosła tam w 2022 roku o blisko 300 proc., w wyniku czego zjawiło się tam ok. 77,7 tys. turystów. 

Najrzadziej odwiedzane państwo nie gościło nawet 5 tys.!

Na szóstym miejscu znalazła się Papua Nowa Gwinea z wynikiem 69 tys. turystów. To właśnie tam wakacje spędzali Australijczycy, Brytyjczycy czy Amerykanie. Piąte miejsce zajęła Dominika, czyli kolejne państwo na Morzu Karaibskim. Niegdyś bardzo popularna wyspa w 2022 r. ze względu na pandemię przyjęła nieco ponad 60 tys. turystów. Tuż za podium znalazła się państwo leżące w Oceanii, Samoa (47 tys. turystów), 

Na trzecim miejscu uplasowało się wyspiarskie państwo Palau położone na Oceanie Spokojnym z wynikiem 12,3 tys. turystów. Większość gości pochodziło z Ameryki i Kanady. Srebrny medal w rankingu najrzadziej odwiedzanych miejsc świata wędruje do Wysp Salomona. Państwo to przyjęło 9 399 turystów w 2022 roku. Na pierwszym miejscu plasuje się Montserrat, terytorium zależne Wielkiej Brytanii położone w Ameryce Środkowej. Wynik nie jest nazbyt imponujący - w ubiegłym roku według UNWTO tę karaibską wyspę odwiedziło 4 875 turystów.

Za: Fly4free.pl