Turysci.pl > Europa > Zmiana waluty. Od 15 stycznia w Chorwacji płatności będą dokonywane tylko w euro
Martyna Pałka
Martyna Pałka 28.12.2022 10:11

Zmiana waluty. Od 15 stycznia w Chorwacji płatności będą dokonywane tylko w euro

gotówka
fot. Canva

Zmiany będą mieć miejsce już od 1 stycznia 2023 roku na terenie Chorwacji. Od tego dnia obowiązującą w tym kraju walutą stanie się euro. Wyjaśniamy, w jakim okresie będzie możliwa wymiana dotychczasowych kun na nową walutę.

Jeśli w nowym 2023 roku planujesz wakacje w Chorwacji, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Bałkański kraj czekają poważne zmiany i już za kilka dni ich oficjalną walutą stanie się euro. Jeżeli często bywasz w tym państwie i posiadasz kuny, warto przemyśleć ich wymianę.

Chorwacja zmienia walutę z kun na euro

Jak poinformowano, od 1 stycznia 2023 roku oficjalną walutą Chorwacji stanie się euro, zastępując dotychczasowe kuny. Płatności w kunach będą możliwe jeszcze tylko w dwutygodniowym okresie przejściowym, czyli od 1 do 14 stycznia 2023 roku. Warto jednak pamiętać, że nawet wtedy reszta będzie wydawana tylko i wyłącznie w euro, według przeliczników 7,53450 kuny za 1 euro.

Po zakończeniu dwutygodniowego okresu przejściowego, czyli po 15 stycznia 2023 roku, na terenie Chorwacji akceptowane będą tylko płatności w euro. Możliwość wymiany kun na euro będzie obowiązywać w ciągu 12 miesięcy od wprowadzenia zmian na terenie Chorwacji, czyli do końca 2023 roku.

Gdzie można wymienić pieniądze po zmianie waluty w Chorwacji?

Miejscami, w których możliwa będzie wymiana dotychczasowej waluty na nową, są banki komercyjne, przedstawicielstwa chorwackiej Agencji finansowej (FINA) oraz poczty (Hrvatska pošta d.d.). Za każdą wymianę będzie pobierana wówczas prowizja.

Jednocześnie wszystkie wymiany realizowane od 1 stycznia 2024 roku będą możliwe tylko i wyłącznie w Narodowym Banku Chorwackim HNB. Tutaj również będzie pobierana odpowiednia prowizja. W przypadku banków i kantorów w Polsce nie wiadomo, czy będzie możliwa taka opcja. Warto w tym celu skontaktować się z przedstawicielami tych placówek.

  1. Rzadkie zjawisko nad Tatrami. Chmury soczewkowate zasnuły niebo, "Wyglądają jak UFO"

  2. Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022

  3. Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice. Jakie zwierzęta toczyły walki na arenie?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Tagi: Chorwacja