Złotopolscy wcale nie mieszkali w mazowieckich Złotopolicach.Fot. YouTube.com/ Eleonora Gabriel

Gdzie kręcili kultowych Złotopolskich? Oglądały miliony, wielu nie ma pojęcia

Złotopolscy podbili serca telewidzów w całym kraju, jednak nie każdy wie, gdzie znajduje się słynny serialowy dworek. Okazuje się, że odpowiedź nie jest taka oczywista.

Złotopolscy królowali na ekranach telewizorów przeszło 13 lat. Popularna telenowela w historii polskiej telewizji doczekała się licznych reemisji, jednak ekipa już nigdy nie wróciła na plan zdjęciowy w pełnym składzie. Co ciekawe, obecnie wiele plenerów znanych z serialu dostępne jest dla zwiedzających. Nie każdy jednak wie, w którym miejscu rozpocząć podróż śladami bohaterów.

Wielu Polakom przysługuje płatny, dodatkowy urlop. Niektórzy mogą nawet nie wiedziećWielu Polakom przysługuje płatny, dodatkowy urlop. Niektórzy mogą nawet nie wiedziećCzytaj dalej

Złotopolscy podróżniczo

Słynną miejscowością, w której miała rozgrywać się akcja serialu, były Złotopolice. Wieś znajduje się w województwie mazowieckim (powiat płoński), jednak nie tam ekipa zdjęciowa pracowała nad kultową telesagą. Złotopolscy byli kręceni m.in. w Warszawie, jak i w okolicach Tarczyna. To właśnie tam miłośnicy serialu powinni rozpocząć swoją przygodę.

Aby na własne oczy zobaczyć serialowy dworek rodziny Złotopolskich, fani kultowej produkcji TVP muszą udać się do wsi Many w powiecie piaseczyńskim. Historia miejscowości sięga 2. połowy XVI wieku i nawet dla największych krytyków telewizyjnych tasiemców, może stanowić ciekawą alternatywę względem bogatych etnograficznie wiosek na terenie Bieszczad. Liczne pozostałości po folwarkach, szlacheckie dworki, sarmacka architektura - miłośnicy epoki mają naprawdę sporo możliwości, ale chcąc nie chcąc w Manach królują obecnie Złotopolscy.

Gdzie mieszkali Złotopolscy?

Serialowi Złotopolscy zamieszkiwali dworek, który powstał w 1928 roku za sprawą Tadeusza Tołwińskiego (twórcy m.in. siedziby Muzeum Narodowego oraz gmachu warszawskiego Liceum Batorego). Co ciekawe, architekt nie dokończył swojego dzieła, a o postępach projektu zaważył pożar budynku. Konstrukcję udało się odratować kolejnym właścicielom. Dworek przechodził z rąk do rąk, aby w 1997 roku stać się obiektem westchnień milionów Polaków.

Dzisiaj grzeje: 1. W Polsce rozbił się śmigłowiec. Są ofiary śmiertelne, porażające doniesienia
2. 500 plus. Ogromna zmiana ws. wniosku na 2021 rok

To wtedy ekipa filmowa dotarła do Man i postanowiła, że właśnie tutaj powstaną serialowe Złotopolice. Co ciekawe, Złotopolscy zniknęli z ekranów w 2010 roku, ale nie był to koniec losów kultowego dworku. W pewnym momencie w budynku zawaliła się ściana nośna i całość nadawała się tylko do rozbiórki. W tym samym miejscu powstał bliźniaczo podobny odpowiednik, w którym ślub wziął m.in. Marcin Mroczek z M jak miłość. Co ważne, obecnie dworek jest dostępny dla zwiedzających - funkcjonuje jako pensjonat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Reprezentacja Polski rozegrała pierwszy mecz po pandemii. Prawdziwy pogrom, rywalki bez szans
  2. Awantura między zwolenniczkami Trzaskowskiego i Dudy przerodziła się w prawdziwą bójkę. W ruch poszedł różaniec
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestety
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Zostawiła yorka na 4 godziny w samochodzie. Wszystkie okna były zamknięte

Źródło: proszewycieczki.wordpress.com

Następny artykuł