Turysci.pl
Złotopolscy wcale nie mieszkali w mazowieckich Złotopolicach.

Fot. YouTube.com/ Eleonora Gabriel

Gdzie kręcili kultowych Złotopolskich? Oglądały miliony, wielu nie ma pojęcia

1 Lipca 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Złotopolscy podbili serca telewidzów w całym kraju, jednak nie każdy wie, gdzie znajduje się słynny serialowy dworek. Okazuje się, że odpowiedź nie jest taka oczywista.

Złotopolscy królowali na ekranach telewizorów przeszło 13 lat. Popularna telenowela w historii polskiej telewizji doczekała się licznych reemisji, jednak ekipa już nigdy nie wróciła na plan zdjęciowy w pełnym składzie. Co ciekawe, obecnie wiele plenerów znanych z serialu dostępne jest dla zwiedzających. Nie każdy jednak wie, w którym miejscu rozpocząć podróż śladami bohaterów.

Złotopolscy podróżniczo

Słynną miejscowością, w której miała rozgrywać się akcja serialu, były Złotopolice. Wieś znajduje się w województwie mazowieckim (powiat płoński), jednak nie tam ekipa zdjęciowa pracowała nad kultową telesagą. Złotopolscy byli kręceni m.in. w Warszawie, jak i w okolicach Tarczyna. To właśnie tam miłośnicy serialu powinni rozpocząć swoją przygodę.

Aby na własne oczy zobaczyć serialowy dworek rodziny Złotopolskich, fani kultowej produkcji TVP muszą udać się do wsi Many w powiecie piaseczyńskim. Historia miejscowości sięga 2. połowy XVI wieku i nawet dla największych krytyków telewizyjnych tasiemców, może stanowić ciekawą alternatywę względem bogatych etnograficznie wiosek na terenie Bieszczad. Liczne pozostałości po folwarkach, szlacheckie dworki, sarmacka architektura - miłośnicy epoki mają naprawdę sporo możliwości, ale chcąc nie chcąc w Manach królują obecnie Złotopolscy.

Gdzie mieszkali Złotopolscy?

Serialowi Złotopolscy zamieszkiwali dworek, który powstał w 1928 roku za sprawą Tadeusza Tołwińskiego (twórcy m.in. siedziby Muzeum Narodowego oraz gmachu warszawskiego Liceum Batorego). Co ciekawe, architekt nie dokończył swojego dzieła, a o postępach projektu zaważył pożar budynku. Konstrukcję udało się odratować kolejnym właścicielom. Dworek przechodził z rąk do rąk, aby w 1997 roku stać się obiektem westchnień milionów Polaków.

To wtedy ekipa filmowa dotarła do Man i postanowiła, że właśnie tutaj powstaną serialowe Złotopolice. Co ciekawe, Złotopolscy zniknęli z ekranów w 2010 roku, ale nie był to koniec losów kultowego dworku. W pewnym momencie w budynku zawaliła się ściana nośna i całość nadawała się tylko do rozbiórki. W tym samym miejscu powstał bliźniaczo podobny odpowiednik, w którym ślub wziął m.in. Marcin Mroczek z M jak miłość. Co ważne, obecnie dworek jest dostępny dla zwiedzających - funkcjonuje jako pensjonat.

Źródło: proszewycieczki.wordpress.com

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >