Turysci.pl > Europa > Zimą to miasto jest szczególnie piękne, jednak niewiele osób się tam wybiera. To duży błąd
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 21.11.2023 06:41

Zimą to miasto jest szczególnie piękne, jednak niewiele osób się tam wybiera. To duży błąd

Rynek
Fot. Shutterstock_Roman Babakin

Zima w Rydze potrafi być sroga, jednak wciąż ma swoich wielbicieli. Ci, którzy uwielbiają śnieg, z pewnością pokochają łotewską zimę. Miejsc do zwiedzenia jest tam całe mnóstwo, a do tego nie brakuje atrakcyjnych cen i przyjaznych mieszkańców.

Szczególnie wyjątkowy jest tam organizowany co roku jarmark Bożonarodzeniowy. To jedna z najbardziej znanych imprez w Rydze. 

Turyści pokochali to łotewskie miasto. To idealne miejsce na weekend

Ryga to największe miasto Łotwy, położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. To główny ośrodek gospodarczo-przemysłowy, komunikacyjny, kulturalny i naukowy w całym kraju. Ryga jest idealnym miejscem na weekend i co ważne, bezpiecznym. W okresie zimowym można udać się tam samolotem z Warszawy za ok. 138 złotych w obie strony. Ceny biletów szybko jednak ulegają zmianie. Lot z kolei trwa zaledwie godzinę i 20 minut.

Przybywający do Rygi turyści w pierwszej kolejności odwiedzają Stare Miasto, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. W czasie 800-letniej historii ślad tam pozostawili rycerze niemieccy, rosyjscy komisarze czy szwedzcy królowie. Dziś jednak to miejsce niezwykle barwne i tętniące życiem, a zimą jest iście magiczne. 

Jarmark Bożonarodzeniowy - największa zimowa atrakcja w Rydze

Słynne jarmarki kojarzą się głównie z Niemcami. Nic bardziej mylnego, bowiem w Europie są one niezwykle popularne i każdy ma swój wyjątkowy klimat. W Rydze każdego roku na Placu Katedralnym rozstawiane są kramy z pamiątkami, rzemiosłem i gastronomią. W tym roku impreza startuje 3 grudnia i potrwa aż do 7 stycznia 2024 roku. Będzie to więc jeden z później rozpoczynających się jarmarków Bożonarodzeniowych.

Wśród wszystkich atrakcji oprócz stoisk z jedzeniem czy pamiątkami przewidziano też m.in. karuzelę, czy świecące ozdoby. W ubiegłym roku najciekawszą atrakcją był Fiat 126p, z którego aż wysypały się prezenty i choinki. 

Atrakcje Rygi. To obowiązkowe punkty do zwiedzenia

Po dotarciu na lokalny, słynny rynek od razu rzuca się w oczy różnorodność budowli. Koniecznie trzeba zobaczyć protestancką Katedrę w Rydze, a także katolicką Katedrę św. Jakuba. Na Placu Ratuszowym wrażenie robi zwłaszcza Kościół Św. Piotra. Tam warto udać się na wieżę widokową, gdzie rozpościera się niesamowity widok na stolicę.

Ryga to miejsce o niezwykłej kulturze, która jest mieszanką wpływów z różnych epok historycznych. To bez wątpienia raj dla miłośników architektury. W mieście znajduje się aż ponad 800 zabytków. Innymi ważnymi punktami na planie zwiedzania są: Brama Szwedzka, art-nouveau Alberta i Elizabetes iele, “Trzej Bracia”, czyli kompleks trzech kamienic, znacznie różniących się od siebie pod względem stylu, Dom Bractwa Czarnogłowych, Zamek w Rydze, Pomnik Wolności i Targowisko Centralne.