Zima w Polsce już w ten weekend

Pixabay.com/ MirceaIancu

Fatalne wieści. Zbliża się wielkimi krokami mróz, śnieg i prawdziwa zima, jakiej dawno nie było. Osoby planujące wyjazd powinny uważać

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Zima to wyczekiwana pora roku przez wiele osób. Niektórzy oczekują prawdziwej, białej zimy, jak za dawnych czasów. Będzie można ją zobaczyć już w ten weekend. Pogoda jednak utrzyma się też w kolejnych dniach. Spodziewać się należy opadów śniegu, a także mrozu. Gdzie będzie najzimniej?

Zima przychodzi do Polski. Śnieg i mróz

Jak podaje portal TVN Meteo, w niedzielę w pasie województw wschodnich wystąpią opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem, a na zachodzie w sam deszcz. Na drogach będzie ślisko.

Z kolei w górach spadnie śnieg. Powinni o tym pamiętać turyści, którzy wybierają się na szlaki. Temperatura maksymalna wyniesie od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z północy.

W poniedziałek nadal będzie pochmurno, ale pojawią się przejaśnienia. Na Podlasiu i Mazurach należy spodziewać się opadów śniegu. Termometry pokażą od -2 stopni Celsjusza na Podlasiu do 4 stopni na Nizinie Szczecińskiej. Przychodzący z zachodu wiatr będzie wiał słabo i umiarkowanie.

Pochmurzenie utrzyma się jeszcze we wtorek. W zachodniej części kraju pojawi się deszcz ze śniegiem. Termometry wskażą od 0 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 3 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Znów powieje słaby i umiarkowany wiatr, tym razem z południa. Podobnie będzie w środę i czwartek.

Apel do turystów

Jeśli ktoś planuje wyprawę w góry, koniecznie powinien zapoznać się z tym komunikatem, który wydało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W Tatrach i Beskidach panują skomplikowane warunki turystyczne. Od kilku dni w górach można poczuć prawdziwą zimę.

Cienką wartę śniegu oraz lodu można znaleźć na szlakach górskich w wyższych partiach polskich Tatr. Jan Krzeptowski Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego powiedział, że "od dziś dodatkowo zaczął wiać wiatr, a chmury mają niski pułap".

Kiedy wybieramy się na pieszą wycieczkę, trzeba pamiętać o zabraniu solidnych butów. Należy się także ubrać odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych. Przydatna będzie nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka.

Ratownicy apelują też o zabranie naładowanego telefonu komórkowego z aplikacją „Ratunek”. Jak mówią, to może uratować życie. Trzeba pamiętać, że szybko zapada zmrok i odpowiednio zaplanować wycieczkę.

Wiele osób nie wie, że to nie jest pierwszy atak zimy w tym roku. Już w połowie października w popularnym mieście turystycznym było biało. Mowa oczywiście o Zakopanem. Powstało nagranie, które opublikowano w mediach społecznościowych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Źródło: TVN Meteo, TVP Info