Turysci.pl
Zima w Polsce już w ten weekend

Pixabay.com/ MirceaIancu

Fatalne wieści. Zbliża się wielkimi krokami mróz, śnieg i prawdziwa zima, jakiej dawno nie było. Osoby planujące wyjazd powinny uważać

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Zima już wkrótce zaskoczy Polaków. Pierwszych jej oznak można spodziewać się już w ten weekend. Trzeba przyszykować się na mróz nawet w dzień, a w niektórych częściach kraju spadnie pierwszy śnieg. Turyści muszą przygotować si

Zima to wyczekiwana pora roku przez wiele osób. Niektórzy oczekują prawdziwej, białej zimy, jak za dawnych czasów. Będzie można ją zobaczyć już w ten weekend. Pogoda jednak utrzyma się też w kolejnych dniach. Spodziewać się należy opadów śniegu, a także mrozu. Gdzie będzie najzimniej?

Zima przychodzi do Polski. Śnieg i mróz

Jak podaje portal TVN Meteo, w niedzielę w pasie województw wschodnich wystąpią opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem, a na zachodzie w sam deszcz. Na drogach będzie ślisko.

Z kolei w górach spadnie śnieg. Powinni o tym pamiętać turyści, którzy wybierają się na szlaki. Temperatura maksymalna wyniesie od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z północy.

W poniedziałek nadal będzie pochmurno, ale pojawią się przejaśnienia. Na Podlasiu i Mazurach należy spodziewać się opadów śniegu. Termometry pokażą od -2 stopni Celsjusza na Podlasiu do 4 stopni na Nizinie Szczecińskiej. Przychodzący z zachodu wiatr będzie wiał słabo i umiarkowanie.

Pochmurzenie utrzyma się jeszcze we wtorek. W zachodniej części kraju pojawi się deszcz ze śniegiem. Termometry wskażą od 0 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 3 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Znów powieje słaby i umiarkowany wiatr, tym razem z południa. Podobnie będzie w środę i czwartek.

Apel do turystów

Jeśli ktoś planuje wyprawę w góry, koniecznie powinien zapoznać się z tym komunikatem, który wydało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W Tatrach i Beskidach panują skomplikowane warunki turystyczne. Od kilku dni w górach można poczuć prawdziwą zimę.

Cienką wartę śniegu oraz lodu można znaleźć na szlakach górskich w wyższych partiach polskich Tatr. Jan Krzeptowski Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego powiedział, że "od dziś dodatkowo zaczął wiać wiatr, a chmury mają niski pułap".

Kiedy wybieramy się na pieszą wycieczkę, trzeba pamiętać o zabraniu solidnych butów. Należy się także ubrać odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych. Przydatna będzie nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka.

Ratownicy apelują też o zabranie naładowanego telefonu komórkowego z aplikacją „Ratunek”. Jak mówią, to może uratować życie. Trzeba pamiętać, że szybko zapada zmrok i odpowiednio zaplanować wycieczkę.

Wiele osób nie wie, że to nie jest pierwszy atak zimy w tym roku. Już w połowie października w popularnym mieście turystycznym było biało. Mowa oczywiście o Zakopanem. Powstało nagranie, które opublikowano w mediach społecznościowych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Źródło: TVN Meteo, TVP Info

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >