zima pilna wiadomośćFot. www.ventusky.com (screen)

Pilna wiadomość dla planujących weekendowe wyjazdy. Natura ogromnie wszystkich zaskoczy

Zima zbliża się do Polski wielkimi krokami, co pokazało nagłe ochłodzenie z ostatnich dni. Podróżni muszą jednak przygotować na zaskoczenie. Specjaliści zalecają uważne monitorowanie pogody, ponieważ w weekend pogoda będzie zmienna. Po szarej i wilgotnej sobocie warunki ulegną znacznej poprawie. Przez chwilę będzie można zapomnieć o nadchodzącym sezonie zimowym.

Zima, która zbliża się wielkimi krokami do Polski, coraz intensywniej daje o sobie znać. Chociaż na początku jesieni pogoda w Polsce sprzyjała spacerom i wychodzeniu z domu, w listopadzie warunki uległy znacznym zmianom. Od kilku dni temperatury są bliskie 0 stopni Celsjusza, a synoptycy prognozują, że miejscami śnieg spadnie jeszcze przed grudniem. Ten weekend może jednak zaskoczyć turystów i fanów wycieczek. O szczegółach informuje Polsat News.

Ostatnie dni w całej Polsce potwierdzały, że nadciąga zima. W wielu miejscach temperatura była zbliżona do 0 stopni Celsjusza i odnotowano mocno ograniczoną widoczność z powodu mgły. Zgodnie z prognozami przedstawionymi przez synoptyków, druga połowa listopada będzie okresem, w który miejscami spadnie już śnieg, na co bez wątpienia czeka wielu zwolenników sportów zimowych oraz wyjazdów. Tymczasem pogoda na najbliższe dni może zaskoczyć turystów w Polsce. Weekend będzie mocno zróżnicowany. Po szarej i chłodnej sobocie temperatura wzrośnie i nadejdzie rozpogodzenie.

Zima coraz bliżej, jednak weekend będzie miał dwie strony

Chociaż wiele wskazuje na to, że po sprzyjającym początku jesieni zima nadejdzie niespodziewanie szybko, to weekend będzie dość nieoczywisty. Podróżni mogą nastawić się na dwa odmienne dni. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis Polsat News, w sobotę będzie głównie pochmurno. Jedynie miejscami mogą pojawić się niewielkie przejaśnienia. W części Polski należy też spodziewać się opadów deszczu, warunku do uprawiania turystyki nie będą więc zbyt dobre.

Jak donosi Polsat News, deszcz może spaść przede wszystkim na Pomorzu. Synoptycy prognozują przelotne i słabe opady. Wraz z upływem dnia temperatura zacznie jednak iść w górę. Eksperci zapowiadają, że w godzinach popołudniowych najchłodniej będzie w Suwałkach, gdzie można spodziewać się 7 stopni Celsjusza, a nawet 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Zachmurzenie jednak znacznie przyczyni się do powstania niezbyt przyjemnej aury.

Jak prognozują synoptycy, w sobotę pojawi się także wiatr wiejący z kierunku południowo-zachodniego, który w dalszym ciągu będzie umiarkowany i silny. W porywach może osiągać od 30 do 40 km/h. Sobota nie będzie sprzyjała podróżom między innymi z powodu wysokiego ciśnienia i niekorzystnych warunków biometeorologicznych. W południe ciśnienie wyniesie od 1018 hPa na północnym zachodzie do 1024 hPa na południowym wschodzie i nie będzie się zbyt wahało. Podróżnych przemieszczających się po Polsce mogą dopaść senność, ból głowy i rozkojarzenie.

Zima zbliża się wielkimi krokami, choć z przerwami – w niedzielę nadejdzie rozpogodzenie

Chociaż zima jest już coraz bliżej, przed nadejściem mrozu czekają nas jeszcze pogodniejsze dni. Z wiadomości przekazanych przez serwis Polsat News wynika, że w niedzielę 15 listopada turystów w Polsce czeka niespodzianka - zdecydowanie więcej słońca. Słonecznie i sucho będzie na zachodzie, południu i w centralnej części kraju. Choć w pozostałych regionach przez jakiś czas będzie utrzymywało się zachmurzenie, z czasem się przejaśni.

Najmniejsza poprawa nastąpi na północy – szczególnie na północnym wschodzie Polski. Na Mazurach i Suwalszczyźnie w dodatku spadnie deszcz, dlatego do wczasowiczów podróżujących w tamtych regionach prosi się o zwiększoną ostrożność. W najcieplejszym momencie dnia na Suwalszczyźnie temperatura ma wzrosnąć do 9 stopni Celsjusza.

Najcieplej ma być na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu – 13 stopni Celsjusza. Ciśnienie będzie wolno spadać wraz z upływem dnia. Wiatr zmieni kierunek na południowy i nadal będzie dość silny; na Pomorzu prędkość może sięgać 50 km/h. Poprawie będzie ulegną także warunki biometeorologiczne, co znacznie wpłynie na lepsze samopoczucie podróżujących.

Chociaż w drugiej części weekendu czeka nas niespodziewane rozpogodzenie, to synoptycy są zgodni co do tego, że zima może nadejść już w listopadzie. To szczególnie dobra wiadomość dla fanów zimowych sportów, którzy mogą powoli się już przygotować do kursów na stoki. W wielu regionach śnieg może spaść już po 20 listopada.

O tym, gdzie po 20 listopada spadnie śnieg oraz w jakich miejscach najszybciej zacznie się mróz, pisaliśmy niedawno w jednym z naszych artykułów. Jeśli interesuje was szczegółowa prognoza na resztę tego miesiąca, więcej możecie dowiedzieć się tutaj.

Źródło: Polsat News

Następny artykuł