Tęcza z chmur uchwycona na zdjęciu. Zachwyciła samą Martynę Wojciechowską
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak brzmiał wpis Martyny Wojciechowskiej
Jak powstają tęczowe chmury
Gdzie można je zobaczyć
Zdjęcie zrobione na Islandii przez Hörðura Kristleifssona zachwyciło Martynę Wojciechowską. Podróżniczka udostępniła wpis fotografa na swoim profilu na Facebooku, a internauci są zachwyceni. Tęczowe chmury to coś, na co można patrzeć godzinami.
Zdjęcia robią ogromne wrażenie
Młody fotograf z Islandii pokazuje na swoim profilu na Instagramie niesamowite ujęcia, które są najlepszą reklamą odległego europejskiego kraju. Nasycone kolorami krajobrazy przykuwają uwagę i sprawiają, że mamy ochotę spakować walizki i już jutro lecieć do Reykjaviku.
Na profilu "h0rdur" na Isntagramie, oprócz gór, morza i wodospadów, możemy zobaczyć zwierzęta i przepiękne chmury. Ostatnie zdjęcia przedstawiają nieznane u nas zjawisko polarnych chmur stratosferycznych.
Zjawisko związane z powstawaniem dziury ozonowej
Kolorowe obłoki występują w zimowej stratosferze polarnej na wysokości 15 000–25 000 m. Można je oglądać tuż przed wschodem słońca lub chwilę po jego zachodzie, gdy promienie oświetlają od spodu chmury.
Jeden z głównych typów polarnych chmur stratosferycznych składa się głównie z przechłodzonych kropelek wody oraz kwasu azotowego i bierze udział w tworzeniu dziur ozonowych. Drugi rodzaj, nazywany chmurami perłowymi, składa się tylko z kropelek wody i nie jest szkodliwy.
Stratosfera jest dosyć sucha, dlatego chmury rzadko się w niej formują. Dochodzi do tego przy ekstremalnych mrozach, gdy temperatura powietrza w tej warstwie wynosi mniej niż -78 st. C. Jeśli promienie słońca oświetlają kryształki lodu pod odpowiednim kątem, na ziemi widzimy tęczę.
Martyna Wojciechowska chciałaby to zobaczyć na żywo
Martyna Wojciechowska widziała wiele pięknych zjawisk w czasie swoich podróży, jednak nadal można ją zaskoczyć. Islandzkiemu fotografowi udało się wprawić ją w zachwyt na tyle duży, że postanowiła podzielić się tym ze swoimi fanami.
- Tęcza z chmur? Na ISLANDII wszystko jest możliwe! Fotograf Hörður Kristleifsson - h0rdur uchwycił rzadkie i wyjątkowe piękne zjawisko, czyli POLARNE CHMURY STRATOSFERYCZNE, które mienią się tysiącem kolorów. Można je zaobserwować tylko zimą w polarnej atmosferze. Ktoś z Was miał kiedyś okazję widzieć to na żywo? Jeśli tak to zazdroszczę! - napisała podróżniczka w swoim wpisie na Facebooku.
Fot. Zdjęcie, które zachwyciło Martynę/ facebook.com/ Martyna Wojciechowska
Fani Martyny podzielają jej zachwyt, a niektórzy z nich wstawili własne zdjęcia tego zjawiska. Nie tylko na Islandii można doświadczyć spektaklu kolorów na odległych chmurach - Będąc na wycieczce w Norwegii czy Szwecji, również mamy taką możliwość.
Zjawisko polarnych chmur stratosferycznych ukazuje się obserwatorom przebywającym blisko biegunów. Jeśli chcemy je zobaczyć na własne oczy, konieczne będzie zabranie ciepłych ubrań i lot do regionów położonych w obrębie koła podbiegunowego.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: Instagram, Facebook, Wikipedia