Turysci.pl
zdjęcie tęczowych chmur

Fot. instagram.com/@h0rdur

Tęcza z chmur uchwycona na zdjęciu. Zachwyciła samą Martynę Wojciechowską

6 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Zdjęcie chmur, przypominających nieregularną tęczę, podbiło serca internautów. Martyna Wojciechowska nie mogła mu się oprzeć i udostępniła je na Facebooku. Przepiękne zjawisko powstaje w specyficznych warunkach, dlatego nie każdy ma szansę je zobac

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak brzmiał wpis Martyny Wojciechowskiej

  • Jak powstają tęczowe chmury

  • Gdzie można je zobaczyć

Zdjęcie zrobione na Islandii przez Hörðura Kristleifssona zachwyciło Martynę Wojciechowską. Podróżniczka udostępniła wpis fotografa na swoim profilu na Facebooku, a internauci są zachwyceni. Tęczowe chmury to coś, na co można patrzeć godzinami.

Zdjęcia robią ogromne wrażenie

Młody fotograf z Islandii pokazuje na swoim profilu na Instagramie niesamowite ujęcia, które są najlepszą reklamą odległego europejskiego kraju. Nasycone kolorami krajobrazy przykuwają uwagę i sprawiają, że mamy ochotę spakować walizki i już jutro lecieć do Reykjaviku. 

Na profilu "h0rdur" na Isntagramie, oprócz gór, morza i wodospadów, możemy zobaczyć zwierzęta i przepiękne chmury. Ostatnie zdjęcia przedstawiają nieznane u nas zjawisko polarnych chmur stratosferycznych.

Zjawisko związane z powstawaniem dziury ozonowej

Kolorowe obłoki występują w zimowej stratosferze polarnej na wysokości 15 000–25 000 m. Można je oglądać tuż przed wschodem słońca lub chwilę po jego zachodzie, gdy promienie oświetlają od spodu chmury.

Jeden z głównych typów polarnych chmur stratosferycznych składa się głównie z przechłodzonych kropelek wody oraz kwasu azotowego i bierze udział w tworzeniu dziur ozonowych. Drugi rodzaj, nazywany chmurami perłowymi, składa się tylko z kropelek wody i nie jest szkodliwy.

Stratosfera jest dosyć sucha, dlatego chmury rzadko się w niej formują. Dochodzi do tego przy ekstremalnych mrozach, gdy temperatura powietrza w tej warstwie wynosi mniej niż -78 st. C. Jeśli promienie słońca oświetlają kryształki lodu pod odpowiednim kątem, na ziemi widzimy tęczę.

Martyna Wojciechowska chciałaby to zobaczyć na żywo

Martyna Wojciechowska widziała wiele pięknych zjawisk w czasie swoich podróży, jednak nadal można ją zaskoczyć. Islandzkiemu fotografowi udało się wprawić ją w zachwyt na tyle duży, że postanowiła podzielić się tym ze swoimi fanami.

- Tęcza z chmur? Na ISLANDII wszystko jest możliwe! Fotograf Hörður Kristleifsson - h0rdur uchwycił rzadkie i wyjątkowe piękne zjawisko, czyli POLARNE CHMURY STRATOSFERYCZNE, które mienią się tysiącem kolorów. Można je zaobserwować tylko zimą w polarnej atmosferze. Ktoś z Was miał kiedyś okazję widzieć to na żywo? Jeśli tak to zazdroszczę! - napisała podróżniczka w swoim wpisie na Facebooku.

Fot. Zdjęcie, które zachwyciło Martynę/ facebook.com/ Martyna Wojciechowska

Fani Martyny podzielają jej zachwyt, a niektórzy z nich wstawili własne zdjęcia tego zjawiska. Nie tylko na Islandii można doświadczyć spektaklu kolorów na odległych chmurach - Będąc na wycieczce w Norwegii czy Szwecji, również mamy taką możliwość.

Zjawisko polarnych chmur stratosferycznych ukazuje się obserwatorom przebywającym blisko biegunów. Jeśli chcemy je zobaczyć na własne oczy, konieczne będzie zabranie ciepłych ubrań i lot do regionów położonych w obrębie koła podbiegunowego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Instagram, Facebook, Wikipedia

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >