Turysci.pl
zakopane problem z dojazdem

fot. wikipedia.org/ Rwers/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Jeszcze co najmniej rok. Złe wiadomości dla turystów jadących do Zakopanego

20 Lipca 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zakopane jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Polsce. Wielu przyjezdnych decyduje się na dojazd własnymi samochodami. Niestety, turyści mogą mieć problem na drodze jeszcze przez rok.

Zakopane to kultowy kierunek wśród polskich turystów. Niestety, wielu z nich może mieć problem z dojazdem jeszcze przez rok. Wszystko przez ciągnące się remonty na zakopiance.

Zakopane: problemy z dojazdem jeszcze przez rok

Umowa z polsko-ukraińskim konsorcjum IDS-BUD i ALTIS-HOLDING na budowę odcinka ekspresowej zakopianki Lubień-Naprawa została zerwana. Możliwy jest przejazd jedynie jedną stroną jezdni.

- Mobilizacja wykonawcy nie wskazuje na możliwość zakończenia budowy prawej jezdni S7 Lubień-Naprawa w terminie określonym w aneksie do umowy, czyli do końca października 2020 r. Pomimo licznych działań podjętych przez GDDKiA w celu zmobilizowania wykonawcy do realizacji kontraktu zgodnie z umową, nie doszło do wznowienia i prowadzenia prac w wymaganym zakresie. Nic nie wskazuje także na zmianę tej sytuacji - poinformowała Polsat News Iwona Mikrut, rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Konsorcjum nie wznowiło w pełnym zakresie prac po zakończeniu okresu zimowego, trwającego do 15 marca. Powodem były problemy finansowe firmy. Wykonawca nie dysponowali odpowiednią ilością sprzętu, pracowników i pieniędzy, aby kontynuować roboty. Podwykonawcy zaczęli zgłaszać sie do GDDKiA z prośbą o pomoc - nie otrzymali wynagrodzeń po wykonanej pracy na odcinku Lubień-Naprawa.

- Dowiedzieliśmy się, że niektórym podwykonawcom konsorcjum przestało płacić już w 2019 r. W tej trudniej sytuacji GDDKiA uruchomiła bezpośrednie wypłaty poszkodowanym podwykonawcom. Do 17 lipca 2020 r. wypłacono im ok. 20 mln zł. Niezależnie od faktu odstąpienia od umowy z wykonawcą, nie pozostawiamy podwykonawców samych sobie. GDDKiA przyjmuje i rozlicza kolejne wnioski składane przez podwykonawców o wypłatę należnych pieniędzy. Może tu chodzić o kwotę nawet 23 mln zł - wyjaśniła rzeczniczka.

GDDKiA w związku z niewywiązaniem się z umowy przez konsorcjum, naliczyła na nie kary, które do tej pory wynoszą 27 mln zł. Kwota może jeszcze wzrosnąć, ponieważ nie zawiera ona wszystkich roszczeń w stosunku do wykonawcy. Nowy przetarg ma zostać ogłoszony od koniec wakacji, a koniec budowy przewidywany jest na jesień przyszłego roku. Lewa strona jezdni na odcinku Lubień-Naprawa została ukończona 20 grudnia 2019 r. i odbywa się na niej ruch w obu kierunkach.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >