Zakopane odwiedzają niedźwiedzieFot. flickr.com/Jose A./ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Zatrważające sceny w Zakopanem. Służby musiały szybko reagować. Mieszkańcy i turyści mogli bać się o swoje życie

Zakopane już dawno przestało być zwykłą wsią w górach. Chociaż urbanizacja ruszyła do przodu, sąsiedztwo dzikich ostępów przysparza kłopotów. Wiosną na ulicach można było zobaczyć sarny, a teraz znacznie większe i groźniejsze zwierzęta.

Zakopane leży w bliskim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego, który jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Niekiedy zdarza im się opuścić lasy i buszować w mieście w poszukiwaniu pożywienia. Ludzie zawsze są otoczeni jedzeniem, dlatego ich osiedla są łatwym terenem dla wygłodniałych zwierzaków. O ile sarny skupiały się na trawie wokół ronda, o tyle niedźwiedzie podchodzą aż pod same domy.

Jolanta Kwaśniewska jest załamana, Jolanta Kwaśniewska jest załamana, "Do samego końca miałam nadzieję". A jeszcze niedawno bawiła się na wakacjachCzytaj dalej

Zakopane jest odwiedzane przez niedźwiedzie

Niedźwiedzie żyjące w Tatrach nie mogą narzekać na brak pożywienia, lecz chętnie przychodzą do Zakopanego w poszukiwaniu smakołyków. Nie są nastawione na grzebanie w śmietnikach, lecz zbieranie owoców z drzew rosnących na osiedlach. Słodkie przysmaki przyciągają je jak magnes, przez do zapominają o zagrożeniu, jakim są samochody czy ludzie nie znający ich zwyczajów.

Wiele osób obawia się spotkania z niedźwiedziem i nie ma się czemu dziwić. Te ogromne zwierzęta potrafią zrobić krzywdę, a nawet zabić, jeśli poczują się zagrożone. By ochronić mieszkańców miasta, przyrodnicy zakładają specjalne obroże najbardziej niesfornym gościom. Dzięki nim można śledzić wędrówki niedźwiedzi i w razie potrzeby interweniować, zanim dojdzie do zamieszania.

Polsat ujawnił plany rządu. Fatalne informacje, spełnia się czarny scenariusz tysięcy turystówPolsat ujawnił plany rządu. Fatalne informacje, spełnia się czarny scenariusz tysięcy turystówCzytaj dalej

- Udało nam się założyć obroże telemetryczne trzem niedźwiedzicom i są one pod naszą kontrolą, ponieważ śledzimy ich wędrówki i skutecznie je odstraszamy, kiedy próbują wchodzić w tereny zamieszkałe. Obserwujemy, że od ponad tygodnia te niedźwiedzie trzymają się z daleka od domów. Nadal jednak przynajmniej dwa inne osobniki schodzą na dół. Próbujemy także im założyć obroże telemetryczne, to jednak wymaga czasu i cierpliwości - wyjaśnił w rozmowie z PAP Filip Zięba, wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dzisiaj grzeje: 1. Pełnomocnik rządu się wygadał. Wielu łapie się za głowy, chodzi o podróże Polaków
2. Tysiące Polaków zapłacą ponad 1000 zł, opłata poszybuje w górę. Nikt się nie wywinie?
3. Od środy kolejne zmiany w Polsce. Znamy szczegóły obostrzeń, wielu Polaków nie wie, chodzi o podróże

Niedźwiedzie robią właśnie zapasy na zimę, by móc zapaść w długi sen. Leśnicy są zdania, że większość tych zwierząt nie czuje potrzeby zaglądania do miasta, ponieważ mają wyjątkowo dużo pożywienia. W tym roku przypada rok nasienny buka, który wydaje nasiona lubiane przez leśne zwierzęta. Cykl tego drzewa powtarza się co 4 lata, więc z pewnością chętnie skorzystają z dodatkowych przekąsek.

Pilny apel PKP do wszystkich pasażerów. Ogromne zmiany nie tylko na 1 listopadaPilny apel PKP do wszystkich pasażerów. Ogromne zmiany nie tylko na 1 listopadaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyszło na jaw. Po 4 latach u owczarka odkryto chipa, ale tożsamość opiekuna wprawiła wszystkich w osłupienie
  2. GIS alarmuje, znaleziono niebezpieczne bakterie w mięsie. Mogłeś je kupić w popularnym sklepie
  3. Synoptycy nie mają wątpliwości. Zima zaskoczy wcześniej niż się wydaje, lepiej być gotowym przed wyjazdem
  4. Zdjęcie od Lasów Państwowych ekspresowo obiega internet. Uchwycili "białą zjawę", grasuje po polskim lesie
  5. Miliony Polaków ma chorobę, która zwiększa ryzyko śmierci przy koronawrusie. Dla własnego dobra nie powinni podróżować
  6. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski aktor, niedługo miał zagrać w nowym filmie

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł