Turysci.pl
zakaz od poniedziałku

Fot. Unsplash.com/Jason Leung

Media: Od poniedziałku nowe zakazy w Polsce. Ujawnili szczegóły, uderzą w miliony Polaków, odczują je również turyści

23 Października 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zakaz, który ma wejść w życie od poniedziałku, uderzy w miliony Polaków. Media podały porażające szczegóły, siłownie to był dopiero początek. Mateusz Morawiecki ma zwołać konferencję prasową w piątek, 23 października. Nowe obostrenia

Zakaz organizacji targów i kongresów oraz zamknięcie siłowni były dopiero początkiem blokady, która może czekać nas już od poniedziałku. Jak podają nieoficjalnie media, podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić nowe, restrykcyjne zasady. 

Nowy zakaz wejdzie w życie w poniedziałek?

Obostrzenia dotyczyć będą działalności lokali gastronomicznych w czerwonej i żółtej strefie. Według informacji, do których dotarła Wirtualna Polska, działalność pubów i restauracji od 26 października zostanie zawieszona. Jest to zła wiadomość dla właścicieli lokali oraz ich klientów, w tym turystów.

Od poniedziałku możliwe będzie jedynie prowadzenie sprzedaży na wynos. Decyzja uderzy w szczególności branżę gastronomiczną, która i tak znajduje się w poważnym kryzysie w związku z pandemią. Odczują ją również miliony Polaków, w tym turyści.

Obecnie w strefie żółtej i czerwonej lokale gastronomiczne mogą być otwarte dla klientów w godzinach 6-21, a później jedynie na wynos. Ponadto zajęty może być jedynie co drugi stolik, a klienci mają obowiązek zasłaniania nosa i ust po odejściu od stołu.

- Od poniedziałku zamknięta będzie działalność stacjonarna gastronomii. Zamknięte będą puby i restauracje. Dozwolona będzie tylko sprzedaż na wynos. Obostrzenia zostaną ogłoszone na jutrzejszej konferencji prasowej Premiera - pisze na Twitterze Mariusz Gierszewski z Wirtualnej Polski.

Wprowadzone zostaną również dodatkowe obostrzenia obejmujące młodzież oraz osoby starsze. Ograniczona zostanie dla nich możliwość wychodzenia z domu bez ważnego powodu. Nowe obostrzenia mają wejść w życie w poniedziałek.

Osoby starsze będą miały możliwość wyjścia z domów jedynie w nielicznych przypadkach. Rozporządzenie przewiduje, że seniorzy będą mogły opuszczać miejsce zamieszkania tylko na zakupy i do lekarza. Żaden inny wyjątek od tej reguły nie jest brany pod uwagę.

Ograniczenie wychodzenia z domów dotknie również młodzież do 16 lat. W godzinach 9-15 osoby młode będą mogły przebywać poza domem tylko w towarzystwie osób dorosłych. Nieważna będzie przyczyna opuszczenia miejsca zamieszkania.

- Rząd szykuje ograniczenia dla seniorów i młodzieży. Wprowadzi zakaz opuszczania domów dla seniorów. Młodzież do 16 lat w godzinach 9-15 będzie mogła przebywać po za domem tylko w towarzystwie osób dorosłych. Obowiązywać będzie także zakaz zgromadzeń powyżej 5 os. - pisze na Twitterze Mariusz Gierszewski z Wirtualnej Polski.

Konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego odbędzie się w piątek o godzinie 11. Premier podsumowuje ustalenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i ogłosi nowe restrykcje. Według środowych zapowiedzi, prezes Rady Ministrów rekomendował, by nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy, a cała Polska została objęta strefą czerwoną.

Czwartek 22 października przyniósł kolejny rekord nowych zakażeń koronawirusem. Pozytywny wynik testu poprzedniej doby otrzymało 12 107 osób. Tego dnia odnotowano również rekordową liczbę zgonów -  zmarło 168 osób. 

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

Polska

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

Czytaj więcej >