Turysci.pl
zabytki malbork polska

fot. pixabay.com/JanNijman

Kto był w Malborku? Wyjątkowy zamek z fascynującą historią

26 Marca 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Zabytki w Polsce potrafią wywołać u nas ogromny zachwyt. Wiele z nich ma za sobą długą historię, tak jak zamek w Malborku, który od stuleci stoi na brzegu rzeki Nogat.

Są takie zabytki, które można odwiedzać kilkakrotnie i za każdym razem robią ogromne wrażenie. Jednym z nich jest zamek krzyżacki w Malborku, który jest największą na świecie budowlą gotycką tego typu. Kompleks jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zabytki Malborka

Zamek w Malborku był wznoszony w etapach od od 1280 do połowy XV wieku przez zakon krzyżacki. Kompleks przez lata wielokrotnie zmieniał swoje zastosowanie i był rozbudowywany oraz przebudowywany. Obecnie jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez Polaków miejsc.

W 1309 roku wielki mistrz krzyżacki Siegfried von Feuchtwangen przeniósł siedzibę zakonu z Wenecji do Malborka, co uczyniło go stolicą Państwa Zakonnego. Szybko okazało się, że kompleks wymaga rozbudowy, żeby mógł spełniać stołeczną rolę.

W wyniku rozbudowy powstał Zamek Wysoki, czyli serce kompleksu. Otoczony był grubymi murami i fosą, a w środku znajdowało się wiele reprezentacyjnych pomieszczeń. Szczególnym miejscem w tej części jest kościół Najświętszej Marii Panny wraz z położoną pod nim kaplicę św. Anny, która jest miejscem pochówku wielkich mistrzów.

Dawne podzamcze z czasem przekształcono w Zamek Średni, do którego dostęp mieli rycerze i goście z Europy Zachodniej. Znajduje się tu również największe omieszczenie w zamku, czyli Wielki Refektarz przykryty pięknym sklepieniem palmowym.

Na przełomie XIV i XV wieku powstał Zamek Niski, czyli Podzamcze. Znajdowały się tu głównie pomieszczenia gospodarcze oraz Karwan, czyli wielka zbrojownia na działa i wozy bojowe, a także kaplica św. Wawrzyńca, przeznaczona dla służby zamkowej.

W czasie wojny trzynastoletniej, w 1457 roku, zamek został zajęty przez Polaków, stając się jedną z rezydencji króla. Poszczególne części zamku zmieniły swoje zastosowanie i zaczęły być wykorzystywane do celów militarnych, a Zamek Wysoki stał się gospodarczym zapleczem twierdzy. Kompleks w tych czasach zaczął być zaniedbywany i niszczeć.

Po zajęciu Malborka przez Prusy w 1772 roku, zamek został przemieniony w koszary i zdewastowany. W 1816 roku powołano Zarząd Odbudowy Zamku w Malborku, którego zadaniem była rekonstrukcja niegdyś wspaniałej budowli.

W czasie II wojny światowej zamek był często wykorzystywany przez nazistów jako tło ich uroczystości. Zimą 1945 roku twierdza stanowiła punkt oporu przeciw Armii Czerwonej, co doprowadziło do jej zniszczenia.

Po II wojnie światowej od rzazu przystąpiono do odbudowy zamku, który w wyniku działań wojennych uległ zniszczeniu w 50%. Dzisiaj kompleks cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, a w środku można nie tylko zapoznać się bliżej z historią, ale również obejrzeć ciekawe wystawy, takie jak zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu.

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >