Turysci.pl
wyspa miejscem tragedii

Wikimedia MOs810 CC BY-SA 4.0

Lubiana polska atrakcja była miejscem tragedii. W pobliżu nadal stoi pałac ekscentrycznego hrabiego

28 Lipca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wyspa Edwarda to niecodzienna atrakcja w Polsce. Równie osobliwy był hrabia, który w przeszłości odwiedzał jej teren. Ekscentryczny szlachcic pozostawił po sobie piękny pałac w Rogalinie oraz kilka dziwacznych historii. Jedna z nich wiąże si

Wyspa Edwarda to miejsce ze szczególną historią. W przeszłości odwiedzał ją ekscentryczny hrabia, który podobno ukrył na niej swój wielki skarb. Perła Wielkopolski to również znana atrakcja turystyczna. Podróżni mogą też podziwiać stojący w Rogalinie pałac Edwarda. Chociaż z prac historyków wynika, że szlachcic wiódł bardzo barwne życie, to niespodziewanie postanowił je zakończyć, popełniając samobójstwo. Sposób, w jaki to zrobił, nadal szokuje.

Położona na Jeziorze Raczyńskim wyspa 20 stycznia 1845 roku była otoczona lodem. Hrabia Edward Raczyński opuścił swój Pałac w Rogalinie i udał się tam w konkretnym celu. Szlachcic odprawił swojego lokaja i odebrał sobie życie. Domownicy hrabiego znaleźli jego ciało na drugi dzień. Opisany przez historyków widok był bardzo makabryczny. Wiele wskazuje na to, że Edward, który prowadził ekscentryczne i barwne życie, postanowił popełnić samobójstwo w równie zjawiskowy sposób.

Wyspa Edwarda i jej tajemnice

Wyspa Edwarda ma powierzchnię około 3 hektarów i położona jest w gminie Zaniemyśl. Legendy mówią, że hrabia, który w był jedną z najbardziej znanych osób w Wielkopolsce, ukrył na niej swój skarb. Chociaż szlachcic nie mógł narzekać na brak bogactwa, jego życie było coraz smutniejsze. Hrabia przeszedł wylew, który jeszcze bardziej pogłębił jego depresję, ta natomiast przyprawiała szlachcica o myśli samobójcze. Wreszcie Edward odstrzelił sobie głowę za pomocą armaty.

- Kula rozerwała prawie całą jego głowę, rozrzucając w dość dużym promieniu od armatki cząstki mózgu i czaszki - fragment książki o Raczyńskim napisanej przez poznańskiego historyka prof. Witolda Molika ("Edward Raczyński 1786-1845", Poznań 1999) cytuje portal Onet.pl.

Wyspa Edwarda po II Wojnie Światowej stała się miejscem odwiedzanym przez turystów, stając się regionalną atrakcją. Rezydencja hrabiego Raczyńskiego jest jedną z największych atrakcji. Natomiast okolice położonego niedaleko Zaniemyśla to także miejsce, w którym można obejrzeć zabytkowy Kościół św. Wawrzyńca z grobowcem szlachcica. W pobliżu poprowadzono także liczne ścieżki rowerowe, umożliwiające podziwianie malowniczych krajobrazów. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o atrakcjach Czarnolasu.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >