Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Kihnu to wyspa rządzona przez kobiety. Znajduje się na Bałtyku
Ania Radke
Ania Radke 08.03.2021 10:23

Kihnu to wyspa rządzona przez kobiety. Znajduje się na Bałtyku

Wyspa Kihnu
fot. Flickr/ Visit Estonia/ CC BY-NC-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wyspa Kihnu rządzona jest przez kobiety. Podczas gdy mężczyźni spędzają większość czasu na morzu, one podejmują najważniejsze decyzje. Dzięki nim zachowane zostały tamtejsze tradycje oraz kultura.

Wyspa Kihnu jest największą wyspą w Zatoce Ryskiej i siódmą pod względem powierzchni w Estonii. Tym, co ją jednak wyróżnia jest wysoka pozycja kobiet, które podejmują tam wszystkie najważniejsze decyzje. Większość mężczyzn w tym czasie zajmuje się rybołówstwem i żeglugą.

Na wyspie Kihnu rządzą kobiety

Role kobiet i mężczyzn na wyspie są jasno określone. Podczas gdy mężczyźni w większości trudnią się rybołówstwem i żeglugą, zadaniem kobiet jest podejmowanie najważniejszych decyzji na wyspie. Również dzięki nim zachowała się tamtejsza kultura i tradycja.

Wyspa przez lata pozostawała odizolowana od reszty Europy, dlatego wykształcił się tam system społeczny będącym swego rodzaju fenomenem. Zachowały się tam również kultura i tradycje obejmujące m.in. rękodzieło, taniec, zabawy oraz muzykę.

Tradycyjne stroje kobiet na Kihnu to czerwone spódnice, które od razu rzucają się w oczy po postawieniu stopy na lądzie. Jeździ tam zaledwie kilka samochodów, a ludzie poruszają się głównie na samodzielnie skonstruowanych motocyklach i rowerach.

Mieszkańcy Kihnu posługują się dialektem zawierającym wiele elementów języka szwedzkiego. Przez niektórych Estończyków uważany jest nawet za oddzielny język. Ważną rolę w tradycji wyspy odgrywa również muzyka, która towarzyszy mieszkańcom m.in. podczas wspólnej pracy nad wyrobami ręcznymi, świętom religijnym i innym wydarzeniom.

Ciekawostką jest, że tradycyjne wesele trwa na Kihnu trzy dni. Zdarza się jednak niezwykle rzadko, zatem jedynie nieliczni szczęśliwcy mają okazję w nim uczestniczyć.

Wyspa Kihnu, fot. Flickr/ Visit Estonia/ CC BY-NC-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/
fot. Flickr/ Visit Estonia/ CC BY-NC-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Turyści mogą poznać bliżej tradycje wyspy odwiedzając Muzeum Kihnu oraz kościół św. Mikołaja. Mieszkańcy oferują również przyjezdnym przejażdżkę po wyspie na przyczepie samochodu. Ze względu na niewielkie rozmiary jest to znakomite miejsce na wycieczkę z namiotem. Wiosną i latem dostępna dla turystów jest latarnia morska z 1863 roku.

Na wyspę można dostać się z Parnawy samolotem (15 minut) lub promem (trzy godziny) oraz z Manilaid promem (godzina). Zimą, gdy morze jest zamarznięte, można dojechać tam samochodem. Nie ma tam ma hoteli, jednak funkcjonują gospodarstwa agroturystyczne oraz domki gościnne. Obecnie Kihnu zamieszkuje ok. 600 osób.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Onet