Turysci.pl
wycieczka z biurem podróży

Fot. unsplash.com/@stilclassics

Biura podróży mają nieziemskie niespodzianki. Polacy mogą zacierać ręce

29 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Wycieczka za granicę to teraz wyjątkowa okazja, by zwiedzić ciekawe miejsca, gdy nie ma tłumu turystów. Biura podróży mają dla nas wspaniałą niespodziankę, aż żal byłoby nie skorzystać z takiej okazji.

Wycieczka z biurem podróży to teraz najlepszy sposób na bezpieczny wyjazd za granicę. Dodatkowo czeka nas miła niespodzianka przy zakupie wielu ofert. Niektóre kraje możemy odwiedzić za niższą cenę niż przed rokiem. Jeśli ktoś czekał na super okazję, by pojechać w wymarzone miejsce, lepszego momentu już nie trafi. Raport Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA ukazał zmiany cen wycieczek.

Wycieczka tańsza niż rok temu

W raporcie znajdziemy informacje dotyczące m.in. wyjazdów w terminie 3-9 sierpnia, które staniały średnio o 28 zł. Największą różnicę widać w przypadku Malty (jest tańsza o 483 zł), Gran Canarii (165 zł) oraz Fuerteventury (143 zł). Niższe ceny wyjazdów są też do Maroka (86 zł) i Tunezji (39 zł). W ostatnim tygodniu czerwca ceny były jeszcze niższe. Największe roczne spadki cen - już trzeci raz z rzędu - odnotowano w przypadku Cypru – o 546 zł. Tańszy jest też wypoczynek m.in. na Malcie (o 511 zł), Korfu (293 zł), Albanii (327 zł), Maroku (133 zł) i Majorce (41 zł).

Pojawiły się również oferty, które są droższe niz przed pandemią. Jak informuje "TravelDATA", największy wzrost średnich cen w ciągu tygodnia można zauważyć w przypadku ofert wycieczek na Zakintos, Kretę oraz Rodos. Pierwsza grecka wyspa podrożała o 115 zł, druga o 86 zł, natomiast trzecia o 72 zł. Wzrost cen można zauważyć również w przypadku Turcji (o 19 zł) oraz Bułgarii (47 zł). Największy wzrost roczny kosztu wycieczek odnotowano w przypadku wakacji w kurortach na Synaju (średnio o 314 zł), Marsa Alam (o 243 zł) i Portugalii (o 196 zł). Niewielki roczny wzrost cen widać też w wypadku podróży do Tunezji – o 27 zł.

Porównując rok 2020 do 2019, przeciętne ceny wycieczek u dużych i średnich organizatorów najbardziej obniżyły ETI i Exim Tours – odpowiednio o 480 i 320 zł. Spadek cen widać też w przypadku Itaki, Grecos i TUI – odpowiednio o 205, 205 i 200 zł. Nieco atrakcyjniejsza niż przed rokiem była też oferta biura Coral Travel – o ok. 30 zł. Jeśli chodzi o pozostałe biura podróży, ceny były większe niż przed rokiem między w zakresie od 120 do 330 zł.

Na ceny ofert duży wpływ mają m.in. ceny paliwa lotniczego, które  w drugiej połowie czerwcakosztowało 1,77 zł za litr, więc było tańsze niż rok wcześniej aż o 30,9 proc. Nie bez znaczenia są też kursy walut - polski złoty w porównaniu z euro i dolarem amerykańskim w ostatnim tygodniu czerwca pozostawał słabszy o 5 proc. Jak opisuje Rzeczpospolita, w sumie miało to wpływ na średnią zmianę kosztów cen wakacji o minus 5 - 15 zł.

Źródło: Wirtualna Polska

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

LOT zawiesza połączenia

Na topie

LOT podjął decyzję. Zawieszają część połączeń 25 stycznia

Czytaj więcej >
jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >