Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Chcesz poznać polskie Wybrzeże? Jeden z najwspanialszych szlaków w Polsce
Bartek Wojnowski
Bartek Wojnowski 19.06.2020 21:15

Chcesz poznać polskie Wybrzeże? Jeden z najwspanialszych szlaków w Polsce

Wybrzeże kusi latarniami.
Fot. Pixabay.com/ Jerzy Górecki

Wybrzeże to nie tylko plaże, kurorty i Trójmiasto. Polskie wybrzeże to coś więcej niż wysokie ceny w restauracjach, czy masy turystów. To przede wszystkim piękna historia regionu, który przez stulecia obsługiwał statki z całej Europy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie słynne latarnie i latarnicy. Niestety, ta profesja wymiera, a ostatni przedstawiciele zawodu walczą o dawną świetność tych miejsc. Tak też wycieczka szlakiem bałtyckich latarni morskich to podróż dla prawdziwych koneserów.

Wybrzeże latarni

Nad polskim morzem znajduje się słynny szlak 15 latarni, spośród których aż 9 jest zautomatyzowanych. Na dobrą sprawę to ostatnie chwile, aby poznać świat tego niecodziennego zawodu - zawodu latarnika. Romantyczne, często osamotnione wśród piasków i sosen wysokie latarnie kuszą turystów z całej Polski. Podążanie ich śladem to niezapomniane doświadczenie i zerwanie ze sztampowym wizerunkiem Bałtyku. Jak się okazuje, Wybrzeże nie musi być wyłącznie synonimem plaż.

Szlak Latarni Morskich powstał już kilka lat temu i jak opisują to dziennikarze z National Geographic, tworzy łagodną linię biegnącą od wschodniej granicy kraju aż do zachodniej granicy. Wybrzeże latarni ma prawie 600 km. Po drodze turyści mają aż 15 przystanków. Są to latarnie: Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel, Gdańsk, Krynica Morska.

Wybrzeże z góry

Wybrzeże cieszy się wieloma latarniami, jednak najwyższą jest ta w Świnoujściu, która mierzy prawie 70 m. Aby dotrzeć na sam szczyt, należy pokonać 308 stopni. Na górze każdy turysta, który pokona ceglaną spiralę, dostrzeże portowe doki, żurawie przeładunkowe oraz statki marynarki handlowej. Latarnia jest na tyle blisko morza, że jest naprawdę dobrym punktem widokowym. Dla przykładu latarnia w Jarosławcu znajduje się w centrum miasteczka, choć również dostarcza niemałych wrażeń.

Przed udaniem się na szlak należy przygotować się również na pewne niespodzianki. Większość obiektów otwarta jest w okresie letnim, więc najlepszym czasem na wyjazd jest lipiec oraz sierpień. Wejście do latarni najczęściej jest odpłatne, aczkolwiek koszt biletu wstępu nie powinien przekroczyć 10 zł. To idealna propozycja na wycieczkę samochodową albo kilkudniowy rajd rowerowy. Turyści, którzy wybrali się szlakiem nadmorskich latarni, są zgodni - wybrzeże to coś więcej niż leżenie na plaży.

Fot. Latarnie w Polsce/ Wikimedia Commons/ https://www.openstreetmap.org/copyright

````

Źródło: National Geographic