Turysci.pl
Wybrzeże kusi latarniami.

Fot. Pixabay.com/ Jerzy Górecki

Chcesz poznać polskie Wybrzeże? Jeden z najwspanialszych szlaków w Polsce

19 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Wybrzeże nie musi wiązać się wyłącznie z leżeniem na plaży. Unikalny sposób zwiedzania północy pokochało tysiące turystów. Ten niecodzienny szlak to prawdziwa podróż w głąb historii regionu.

Wybrzeże to nie tylko plaże, kurorty i Trójmiasto. Polskie wybrzeże to coś więcej niż wysokie ceny w restauracjach, czy masy turystów. To przede wszystkim piękna historia regionu, który przez stulecia obsługiwał statki z całej Europy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie słynne latarnie i latarnicy. Niestety, ta profesja wymiera, a ostatni przedstawiciele zawodu walczą o dawną świetność tych miejsc. Tak też wycieczka szlakiem bałtyckich latarni morskich to podróż dla prawdziwych koneserów.

Wybrzeże latarni

Nad polskim morzem znajduje się słynny szlak 15 latarni, spośród których aż 9 jest zautomatyzowanych. Na dobrą sprawę to ostatnie chwile, aby poznać świat tego niecodziennego zawodu - zawodu latarnika. Romantyczne, często osamotnione wśród piasków i sosen wysokie latarnie kuszą turystów z całej Polski. Podążanie ich śladem to niezapomniane doświadczenie i zerwanie ze sztampowym wizerunkiem Bałtyku. Jak się okazuje, Wybrzeże nie musi być wyłącznie synonimem plaż.

Szlak Latarni Morskich powstał już kilka lat temu i jak opisują to dziennikarze z National Geographic, tworzy łagodną linię biegnącą od wschodniej granicy kraju aż do zachodniej granicy. Wybrzeże latarni ma prawie 600 km. Po drodze turyści mają aż 15 przystanków. Są to latarnie: Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec, Ustka, Czołpino, Stilo, Rozewie, Jastarnia, Hel, Gdańsk, Krynica Morska.

Wybrzeże z góry

Wybrzeże cieszy się wieloma latarniami, jednak najwyższą jest ta w Świnoujściu, która mierzy prawie 70 m. Aby dotrzeć na sam szczyt, należy pokonać 308 stopni. Na górze każdy turysta, który pokona ceglaną spiralę, dostrzeże portowe doki, żurawie przeładunkowe oraz statki marynarki handlowej. Latarnia jest na tyle blisko morza, że jest naprawdę dobrym punktem widokowym. Dla przykładu latarnia w Jarosławcu znajduje się w centrum miasteczka, choć również dostarcza niemałych wrażeń.

Przed udaniem się na szlak należy przygotować się również na pewne niespodzianki. Większość obiektów otwarta jest w okresie letnim, więc najlepszym czasem na wyjazd jest lipiec oraz sierpień. Wejście do latarni najczęściej jest odpłatne, aczkolwiek koszt biletu wstępu nie powinien przekroczyć 10 zł. To idealna propozycja na wycieczkę samochodową albo kilkudniowy rajd rowerowy. Turyści, którzy wybrali się szlakiem nadmorskich latarni, są zgodni - wybrzeże to coś więcej niż leżenie na plaży.

Fot. Latarnie w Polsce/ Wikimedia Commons/ https://www.openstreetmap.org/copyright

Źródło: National Geographic

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >