Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Wybierasz się na wakacje? Koniecznie sprawdź ten dokument. Inaczej nie wsiądziesz do samolotu
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 21.05.2023 09:23

Wybierasz się na wakacje? Koniecznie sprawdź ten dokument. Inaczej nie wsiądziesz do samolotu

Lotnisko
fot. Canva

Sezon wakacyjny powoli się rozpoczyna. Wiele osób wybiera się na urlop w dalsze zakątki świata. Warto zawczasu sprawdzić datę ważności paszportu. To właśnie przez przedawnienie się tego dokumentu niektórzy wczasowicze są zmuszeni zmienić swoje plany. 

Im bliżej gorącego sezonu wakacyjnego, tym dłużej zdarza się czekać na wyrobienie nowego paszportu, dlatego już dziś planując urlop, zachęcamy do sprawdzenia daty ważności dokumentu oraz podstaw prawnych do wlotu do niektórych krajów (wiele z nich wymaga, aby paszport był ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu).

Planując podróż sprawdź dokument tożsamości

Co roku słyszy się o historiach, kiedy ktoś zaplanował wymarzone wakacje i kilka dni przed wylotem okazało się, że dokument tożsamości jest przeterminowany lub przedawni się w trakcie urlopu. Dokumenty należy sprawdzać z wyprzedzeniem tak, aby móc bez problemu i bez stresu zdążyć wyrobić nowy. 

W niektórych krajach wymagana jest wiza. Proces wizowy zajmuje w niektórych przypadkach nawet kilka tygodni, warto zająć się tym tematem wcześniej. Aktualne informacje na temat dokumentów wjazdowych można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce “Informacje dla podróżujących”. 

Strefa Schengen - wjazd na dowód

W obrębie Strefy Schengen nie musimy przy wjeździe okazywać dowodu osobistego czy paszportu, jednak mimo to trzeba mieć odpowiedni dokument w celu potwierdzenia swojej tożsamości w razie np. zatrzymania przez policję lub wyrywkowej kontroli autobusów. W świetle prawa, prawo jazdy czy karta bankowa nie mogą zastąpić dokumentów do identyfikacji. 

Warto pamiętać, że kraje tj. Bułgaria, Cypr, Irlandia czy Rumunia, mimo obecności w Unii Europejskiej, nie należą do Strefy Schengen, przez co obowiązują inne warunki wjazdowe (kontrole na granicach). Wówczas na granicy należy okazać ważny dokument tożsamości (dowód lub paszport, w zależności od kraju docelowego).

Paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina

Na lotnisku Chopina w Warszawie wprowadzono nową usługę. W 15 minut można uzyskać paszport tymczasowy. Jak czytamy w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, dokument ten można otrzymać jeśli:

  • podróżujący zapomniał dowodu osobistego lub paszportu;
  • dowód lub paszport utracił ważność;
  • podróżujący złożył wniosek o wydanie paszportu, jednak jeszcze go nie odebrał;
  • podróżujący ma ważny bilet na nadchodzący lot.

Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20.00 w budynku Terminala A Lotniska Chopina. Wydanie tymczasowego paszportu wynosi 30 zł. Na miejscu można również wykonać fotografię do paszportu tymczasowego.