Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Wkrótce otwarcie pierwszego hotelu w kosmosie. Cena za pobyt zwala z nóg
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 04.02.2024 15:02

Wkrótce otwarcie pierwszego hotelu w kosmosie. Cena za pobyt zwala z nóg

Orbital Assembly Corporation
news.abovespace

Wyprawa w kosmos od lat fascynuje ludzi na całym świecie. Jak się okazuje, niedługo to marzenie może się ziścić. Wcale nie chodzi o galaktyczny lot. Firma Orbital Assembly Corporation ogłosiła, że prace nad hotelem w kosmosie są na ostatniej prostej.  

Firmy planujące kolonizację kosmosu prężnie pracują nad projektem sztucznej grawitacji, czerpiąc inspirację z kultowych filmów science fiction. Kosmiczna turystyka staje się rzeczywistością. 

Voyager - pierwszy hotel w kosmosie dla turystów

Orbital Assembly Corporation (OAC) sprzedaje inwestorom pomysł na stworzenie stacji kosmicznej zwaną Voyager, która ma być domem dla nawet 400 osób. Inspiracją dla projektu są realistyczne wizje podróży kosmicznych, gdzie posługiwaliby się sztuczną grawitacją, niczym w filmach.

Naukowcy, inżynierowie i eksperci z NASA wspierają ambitne projekty, w których kluczowymi wyzwaniami są projektowanie samowystarczalnych habitatów oraz generowanie sztucznej grawitacji w kosmicznych warunkach. Jeśli OAC zrealizuje swój plan, Voyager będzie największą konstrukcją ludzką poza Ziemią.
 

Turystyka kosmiczna staje się faktem

Pomysł wykorzystania siły odśrodkowej do tworzenia sztucznej grawitacji ma długą historię sięgającą XIX wieku. Wizje stacji kosmicznych przewijały się przez wieki, a teraz stają się rzeczywistością. Planowany kosmiczny hotel Voyager wzoruje się na konstrukcji torusa Stanforda, czyli samowystarczalnej strukturze w kształcie opony.

Pierwszym krokiem będzie skromny prototyp na orbicie, testujący możliwości tworzenia sztucznej grawitacji. Budowa Voyagera będzie wymagała użycia gigantycznego robota o akronimie STAR. Inżynierowie z Kalifornii już pracują nad zbudowaniem pierwszego modelu robota. 

Cena hotelu w kosmosie zwala z nóg

W rozmowie z CNN, dyrektor naczelny OAC John Blincow zapewniał, że mimo opóźnień spowodowanych pandemią, prace na kosmicznym placu budowy ruszą w 2026 roku, choć planowano je już rok wcześniej. W wywiadzie dla "Washington Post", Blincow zaznacza, że przyszli kosmiczni turyści podróżujący statkami SpaceX na orbitę będą musieli przejść specjalne szkolenie. Będzie ono dotyczyć zarówno ich kondycji psychicznej, jak i fizycznej, aby przygotować turystów do podróży.

Wspomniane wcześniej 400 osób, które mają zamieszkać na stacji, zostanie podzielonych na 280 pasażerów i 112 członków załogi. Pasażerami na orbicie mogą być nie tylko bogaci turyści, ale także naukowcy pragnący przeprowadzać eksperymenty w warunkach mikrograwitacji. Szacuje się, że 3,5-dniowy pobyt w hotelu wraz z lotem będzie kosztował w przybliżeniu 5 mln dolarów (ok. 20 mln złotych). do hotelu kosmicznego oraz 3,5 dnia pobytu ma kosztować 5 milionów dolarów.

Źródło: national-geographic.pl