wiadomości godziny dla seniorówfot. wikipedia.org/ Mach240390/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Godziny dla seniorów na lotniskach. Podróżni łapią się za głowę. Po prostu ręce opadają

Wiadomości na temat godzin dla seniorów wzbudzają w Polsce skrajne emocje. Jak się okazuje, restrykcje mogą dotknąć również lotniska. Informacje na temat sytuacji sklepów w portach lotniczych przekazał portal Fly4Free.

Wiadomości z ostatniego czwartku wzbudzają w Polakach mieszane uczucia. Zgodnie z rozporządzeniem wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i poczty mają obowiązek wprowadzenia „godzin dla seniorów” między 10 a 12. Przepis nie doprecyzowuje jednak sytuacji punktów handlowych na lotniskach. Okazuje się, że w pewnych przypadkach będą one objęte restrykcjami.

Wiadomości o sklepach lotniskowych

Sklepy na lotniskach często zaopatrują podróżnych w artykuły spożywcze, drogeryjne lub medyczne. W teorii więc powinny wprowadzić "godziny dla seniorów". Informacje potwierdził komunikat wydany przez krakowskie lotnisko.

– W lokalach handlowych będzie mogło znajdować się maks. 5 osób na jedną kasę; również na lotnisku w godz. 10:00 – 12:00 obowiązują tzw. „godziny dla seniorów” – czytamy w jednym z akapitów.

Portal Fly4Free skontaktował się z przedstawicielstwem portu, aby potwierdzić, które sklepy nie będą dostępne dla podróżnych poniżej 60 roku życia od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12.

– W punktach handlowych obowiązują godziny dla seniorów zgodnie z rozporządzeniem i są to: poczta (część ogólnodostępna terminalu), apteka (część ogólnodostępna terminalu), Keraniss (odloty strefa Non Schengen) oraz Aelia (odloty strefa Schengen) – wylicza Dagmara Komperda, kierowniczka działu komunikacji społecznej w krakowskim porcie.

Według komentarza portów lotniczych w Katowicach, Gdańsku i Warszawie (lotnisko Chopina), nie ma potwierdzenia, że jakieś punkty mają wprowadzić godziny dla seniorów. Wszystkie jednak przyznały, że są jedynie stroną wynajmującą przestrzeń, a ostateczna decyzja należy do najemców.

Polskie lotniska wyszły z założenia, że każdy najemca może samodzielnie odnieść się do obowiązującego rozporządzenia. Podobne zasady obowiązują na lotnisku w Krakowie, jednak przedstawicielom portu udało się opracować listę w celu informacji pasażerów.

– Port lotniczy jako zarządzający na bieżąco przekazuje wszystkie wytyczne sanitarne użytkownikom lotniska. Wdrożenie konkretnej zasady (adekwatnie do prowadzonej działalności) leży po stronie użytkownika, w tym wypadku najemców – wyjaśnia Komperda.

Według obecnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów, "zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii", wszystkie apteki, drogerie, sklepy spożywcze i poczty mają obowiązek wprowadzenia godzin dla seniorów.

Rozporządzenie nie przewiduje żadnych wyjątków, stąd wielka dezorientacja sklepów lotniskowych, które ze względu na miejsce w którym działają powinny być z tego ograniczenia wyłączone. Z podobnym problemem mogą borykać się nawet sklepiki szkolne, które również nie zostały wymienione w rozporządzeniu.

Źródło: Fly4Free

Następny artykuł