wiadomości setki PolakówFot. Pixabay.com/fsHH

Zacznie się w poniedziałek o 6 rano. Setki Polaków muszą opuścić domy, wyznaczają strefę "bezpośredniego zagrożenia życia" w turystycznym regionie Polski

Wiadomości z turystycznego regionu. Wielka akcja rozpocznie się już jutro, tj. 12 października o godzinie 6:00. W związku z bezpośrednim zagrożeniem życia setki Polaków opuści swoje domy. W poniedziałek służby staną przed ogromnym wyzwaniem, z jakim zarówno w Polsce, jak i całej Europie, jeszcze się nie mierzono.

Wiadomości ze Świnoujścia wywołują coraz większe napięcie. Nic dziwnego, ponieważ już w poniedziałek 12 października rozpocznie się akcja, którą określa się jako największą tego typu w całej Europie. W związku z operacją neutralizacji jednej z najpotężniejszych bomb z czasów II Wojny Światowej setki mieszkańców turystycznej miejscowości czeka ewakuacja. Życie w kurorcie przez kilka dni ulegnie wielkim zmianom.

W mediach pojawiły się już szczegółowe wiadomości dotyczące akcji neutralizacji Tallboya – ponad 5-tonowej bomby z czasów II Wojny Światowej, która spoczywa w turystycznym rejonie. Największa tego typu operacja w całej Europie rozpocznie się o godzinie 6:00 w poniedziałek 12 października i będzie przebiegała w dwóch etapach. Najpierw nurkowie będą usuwali zalegający na materiale wybuchowym piasek, następnie przejdą do unieszkodliwiania ładunku.

Są szczegółowe wiadomości dotyczące neutralizacji bomby w Świnoujściu. Ewakuacja rozpocznie się o 6:00

Według wiadomości opublikowanych przez Onet.pl, nurkowie przez dwa dni będą przygotowywali bombę do neutralizacji. Pierwszy etap jest zarówno bardzo ważny dla powodzenia całej operacji, jak i niezwykle niebezpieczny. Jakiekolwiek poruszenie ładunkiem wybuchowym może zakończyć się eksplozją. W związku z zagrożeniem życia postanowiono już o 6:00 ewakuować mieszkańców ze specjalnych stref.

– Niezwykle ważne jest - i trzeba to wyraźnie podkreślić - aby ludzie zastosowali się do instrukcji i opuścili rejon w promieniu 2,5 km od obiektu. Ten obszar nie nazywa się strefą “bezpośredniego zagrożenia życia” bez powodu. Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie – słowa chor. mar. Jodsłoskiego cytuje Onet.pl.

– Naszym głównym celem przy neutralizacji Tallboya jest odseparowanie zapalników i deflagracja materiału wybuchowego, który znajduje się w środku. Ze względów bezpieczeństwa musimy też jednak ująć najczarniejszy scenariusz – stąd przygotowanie służb, wyznaczenie stref niebezpiecznych i przede wszystkim ewakuacja – dodaje Jodłoski.

Potwierdzono wiadomości o ewakuacji ponad 750 mieszkańców

Zarówno wiadomości publikowane w mediach, jak i komentarze służb oraz władz miasta są dowodem na to, że mamy do czynienia z wyjątkowo niebezpieczną operacją. Eksperci, którzy będą pracowali przy neutralizacji tej potężnej bomby, zaczęli specjalne szkolenia już 16 września ubiegłego roku. W związku z zagrożeniem podczas ewakuacji, która rozpocznie się o godzinie 6:00, ponad 750 mieszkańców będzie musiało opuścić swoje domy. Powrót będzie możliwy dopiero po godzinie 17:00.

O wydarzeniach związanych z tą operacją będziemy informowali was na bieżąco. Służby zakładają, że akcja będzie trwała 4 dni. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o tragedii związanej ze zderzeniem dwóch samolotów.

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł