wczasy w hotelufot. Unsplash/ Vlad Bucur

Co tak naprawdę oznaczają hotelowe gwiazdki? Można się zdziwić

Wczasy w pięciogwiazdkowym hotelu brzmią luksusowo, jednak nie każdy wie na jakiej zasadzie przyznawane są rzeczone gwiazdki. Wielu może być zaskoczonych - nie istnieją bowiem międzynarodowy dokument normujący te wymogi, a w każdym kraju zasady wyglądają trochę inaczej.

Wczasy w hotelu mogą różnić się od siebie w zależności jaki standard wybierzemy. Okazuje się, że liczba gwiazdek zależy często od szczegółów, na które turyści często nie zwracają uwagi.

Czego spodziewać się po wczasach w hotelu?

Jednogwiazdkowe hotele to te zapewniające podstawowe usługi. W Polsce takie obiekty muszą zapewnić pokój z łóżkiem, szafą, szafką nocną, biurkiem lub stołem oraz krzesłem dla każdego gościa. Ponadto znajdować się w nim muszą lustro, wieszak ścienny na odzież wierzchnią, lampka nocna, lampka do pracy oraz oświetlenie górne. Posiadać musi również dostęp do co najmniej jednego gniazdka elektrycznego.

Łazienka natomiast może znajdować się na korytarzu i być wspólna dla kilku pokoi. Jeżeli jednak znajduje się w pokoju, musi być wyposażona w wannę z baterią i natryskiem lub kabinę natryskową, umywalkę z blatem lub półką oraz wc.

W podstawowym standardzie pokoje muszą być wyposażone w wentylację, a w całym budynku przez całą dobę dostępna powinna być ciepła i zimna woda. Goście powinni mieć również dostęp całą dobę do telefonu i faksu znajdujących się w recepcji, a także radia i telewizji. W obiektach wyższych niż 4 piętra powinna funkcjonować również winda.

Ryanair się tłumaczy. Śledztwo ws. popularnego przewoźnika trwa. Linie lotnicze wydały oświadczenieRyanair się tłumaczy. Śledztwo ws. popularnego przewoźnika trwa. Linie lotnicze wydały oświadczenieCzytaj dalej

Wybierając hotel dwugwiazdkowy możemy spodziewać się większego pokoju niż w jednogwiazdkowym, a ponadto w środku powinien znajdować się aperitif-bar lub bar kawowy. Podobnie jak wyżej, łazienka może znajdować się jednak na korytarzu. W łazience znajdziemy ponadto mydełko toaletowe lub dozownik z mydłem w płynie, ręcznik, szklanka lub jednorazowy kubek.

Hotele trzygwiazdkowe to obiekty o podwyższonym standardzie. Oprócz podstawowego wyposażenia pokoju znajdziemy tam radio, telewizor, telefon, hotelowe materiały piśmiennicze, zestaw do czyszczenia odzieży i obuwia oraz igielnik. Dopuszcza się tam jednak brak restauracji, jeśli w odległości do 500 metrów znajduje się taki obiekt. W obiektach wyższych niż 3 piętra powinna znajdować się winda.

Czterogwiazdkowe hotele cechują się bardzo wysokim standardem i szeroką ofertą usług. Pokoje, poza większą powierzchnią są jednak wyposażone dodatkowo tylko w suszarkę do włosów oraz ogólnodostępny Internet. W obiektach wyższych niż 2 piętra powinna znajdować się winda.

Dostępne dla gości czterogwiazdkowego hotelu powinny być również usługi prania, prasowania, czyszczenia bielizny i odzieży, zmiana pościeli i ręczników codziennie lub na życzenie. W obiekcie ponadto znajdziemy sale konferencyjne, co najmniej dwa rodzaje usług związanych z odnową biologiczną, np. basen, sauna, siłownia, solarium, masaże itp.

Hotele 5-gwiazdkowe to obiekty o najwyższym standardzie i szerokiej ofercie usług. Każdy pokój musi być wyposażony w sejf, wagę i telefon w łazience. W obiektach wyższych niż 1 piętro powinna znajdować się winda, która powinna dojeżdżać na wszystkie poziomy dostępne dla gości. Powinien tam działać również room service czynny co najmniej przez 18 godzin na dobę.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Esky

Następny artykuł