Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Ważna zmiana dla podróżujących do Chorwacji. Nowe zasady wejdą w życie na dniach
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 07.06.2023 14:01

Ważna zmiana dla podróżujących do Chorwacji. Nowe zasady wejdą w życie na dniach

Chorwacja
fot. Canva

Chorwacja od lat cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wakacyjnych destynacji Polaków. Nasi rodacy chętnie wybierają się na wypoczynek nad Adriatyk samochodem. Za kilka dni w życie wejdą dodatkowe opłaty, o których warto wiedzieć wybierając się w podróż. 

Dzięki pięknym widokom, dobrej pogodzie, jedzeniu i cenom Chorwacja jest atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnym dla Polaków. Również z powodu względnie bliskiej odległości od naszych granic. 

Chorwacja samochodem

Jeżeli komuś nie przeszkadzają dalsze podróże, Chorwacja samochodem będzie dobrym pomysłem. Czas przejazdu z Krakowa to ok. 13-14 godzin, a przy większej liczbie pasażerów transport ten opłaca się o wiele bardziej niż lot samolotem, co sprawdziła para tiktokerów

Samochodem w dwie strony to ok. 2 tys. km, co daje ok. 1 tys. zł kosztów za paliwo. Należy jednak doliczyć opłaty drogowe, a także ewentualny nocleg na trasie. 

Opłaty na trasie do Chorwacji

Osoby wybierające się do Chorwacji samochodem muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Planując przejazd przez Słowenię (krótsza trasa) należy mieć na względzie opłaty za tamtejszą autostradę. 

Dotychczas za samochód osobowy i tygodniową winietę kierowcy płacili 15 euro, a za miesięczne pozwolenie 30 euro. 15 czerwca wchodzi jednak nowa taryfa.

Nowe ceny za autostradę

Od połowy czerwca podróżni wybierający się do Chorwacji przez Słowenię będą musieli za tygodniową winietę zapłacić 16 euro, a za miesięczną 32 euro. Mandat za brak ważnej winiety może wynieść nawet 300 euro.