Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Chorwacja na wakacje samolotem czy samochodem? Wiemy, która opcja jest tańsza
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 23.05.2023 15:02

Chorwacja na wakacje samolotem czy samochodem? Wiemy, która opcja jest tańsza

Chorwacja
fot. Canva

Chorwacja jest jedną z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków. Od lat w okresie letnim nasi rodacy tłumnie wybierają się do tego kraju, bardzo często wybierając przy tym transport samochodowy. Para tiktokerów sprawdziła, czy bardziej opłaca się wybrać do Chorwacji autem, czy samolotem.

Chorwacja co roku przyciąga miliony turystów. Piękne widoki, dobra pogoda, pyszne jedzenie i względnie - oczywiście w zależności od regionu - tanie noclegi. Mimo, że linie lotnicze wprowadzają coraz więcej połączeń między Polską a tym krajem bałkańskim, wciąż dużo ludzi woli dojechać tam samochodem.

Samochodem do Chorwacji

Przez lata Chorwacja cieszyła się bardzo dużą popularnością jeśli chodzi o kraje, do których można dojechać samochodem. To właśnie na ten transport stawiali Polacy ze względu na to, że m.in. do auta można zabrać więcej rzeczy, nie trzeba wynajmować pojazdu na miejscu czy też zwykle wychodziło to po prostu taniej. 

W samochodzie, w zależności od modelu, może zmieścić się kilka osób, przez co i koszty podróży się zmniejszają na jednego pasażera. Bardziej szczegółowo przyjrzeli się tej sprawie tiktokerzy.

Do Chorwacji samolotem czy samochodem?

Na tiktokowym profilu @konecka.travel pojawiło się nagranie, na którym para kalkuluje, który transport bardziej się opłaca jeśli chodzi o dojazd do Chorwacji. “Sprawdziłam co bardziej się opłaca na trasie Kraków - Zadar. Samolotem do Zadaru w terminie lipiec-sierpień możemy dolecieć za ok. 300-350 zł w dwie strony z (małym - red.) bagażem podręcznym” - słyszymy na nagraniu.

Warto dodać, że do wspomnianej ceny należy doliczyć jeszcze bagaż podręczny lub rejestrowany, gdyż na wakacje trudno będzie się zmieścić do małego plecaka. Ceny za dodatkowy bagaż 10 kg zaczynają się od 60 zł. 

@konecka.travel Wakacje w Chorwacji. Jak dojechać samochód czy samolot? Sprawdzam co się bardziej opłaca na trasie Kraków – Zadar - Kraków Przy 2 podróżujących osobach wygrywa samolot – nawet przy dokupieniu dodatkowego bagażu. Przy 4 osobach zdecydowanie bardziej opłaca się jechać samochodem #podróżniczka #wakacjewchorwacji #chorwacja ♬ home - hello! 🫶🏻

“Samochodem w dwie strony wychodzi nam 2014 km. Przy średnim spalaniu 7,5 l/100 km i cenie paliwa 6,50 zł za litr, wychodzi 981,83 zł. Należy jednak doliczyć opłaty za autostrady ok. 175 zł. Przy dwóch osobach taka podróż wyniesie nas 577 zł za osobę. Przy czterech 288 zł” - dodała tiktokerka. 

Wybór transportu jest zależy od liczby osób

“Podsumowując, przy dwóch podróżujących osobach wygrywa samolot, przy czterech zdecydowanie bardziej opłaca się jechać samochodem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że czas przejazdu samochodem to ok. 13-14 godzin, a samolot leci około 2-3 godzin” - słyszymy w nagraniu.

Tiktokerka nadmienia, że do swoich obliczeń użyła parametrów własnego auta. Dane te mogą się różnić w zależności od samochodu. Warto dodać, że do podróży samolotem również trzeba doliczyć transfery lotniskowe oraz ewentualne wypożyczenie auta na miejscu. 

Podróżując do Chorwacji, niezależnie od środka transportu, zachęcamy zapoznać się ze słowami, których lepiej unikać w tym bałkańskim kraju.