Turysci.pl
Warszawa kusi obrzeżami miasta.

Fot. Instagram.com/ harvester.of_sorrow

Opuszczone miejsce w Warszawie wywołuje ciarki. Tylko dla odważnych, wygląda niesamowicie

4 Lipca 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Warszawa to nie tylko Stare Miasto i PKiN. Okazuje się, że kilkanaście kilometrów za stolicą znajdują się prawdziwe perły lokalnej turystyki. Zwłaszcza jeden obiekt przykuwa uwagę przyjezdnych.

Warszawa oferuje o wiele więcej niż ścisłe centrum. Turyści, którzy zdecydują się na wyjazd poza serce stolicy, mogą być mile zaskoczeni. Podwarszawskie miejscowości skrywają naprawdę intrygujące tajemnice, a opuszczona i mroczna willa w Józefowie jest na to najlepszym przykładem.

Warszawa jeździ do Józefowa

Józefów. To tutaj znajduje się opuszczona willa rodziny Gąseckich, która niegdyś utrzymana w stylu włoskiego romantyzmu, teraz równie dobrze mogłaby posłużyć, jako sceneria do niejednego filmu grozy. Dworek wybudował Stanisław Gądecki - producent tabletek na ból głowy i tzw. proszków z kogutem (popularny w przeszłości środek na kaca). Wraz z żoną Cecylią wykupił działkę w dzielnicy Józefowa Nowa Wieś, gdzie w XX wieku wypoczywała cała arystokratyczna Warszawa.

Para na co dzień mieszkała w stolicy przy ulicy Hożej, jednak regularnie bywała w swoim dworku, aby zażyć świeżego powietrza. Taki wypoczynek dla Gądeckiego miał wpływ wręcz zbawienny, ponieważ w tygodniu doglądał Mokotowskiej Fabryki Chemiczno-farmaceutycznej „Adolf Gąsecki i Synowie Sp. Akc.”. Był to biznes rodzinny - zakład założył ojciec właściciela dworku, Adolf Mateusz Gądecki.

Warszawa kusi obrzeżami

Obecnie willa Gądeckiego jest opuszczona (była własnością rodziny do 1952 roku). Znajduje się przy alei Nadwiślańskiej 98 i od 2014 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków widnieje na kartach oficjalnego rejestru zabytków regionu. Ze względu na walory architektoniczne, historyczne oraz naukowe, cała turystyczna Warszawa swego czasu zachwycała się dworkiem z Józefowa, lecz teraz obiekt kusi ze względu na specyficzną aurę. Miłośnicy tzw. urbexu będą mieli niemałą frajdę, spacerując korytarzami opuszczonej willi. Wnętrze mogłoby śmiało wystąpić w niejednym horrorze, a atmosfera całej posiadłości robi piorunujące wrażenie.

Osoby, które odważą się na zwiedzanie dworku, powinny ze ścisłego centrum Warszawy odbić w stronę Pragi i Wawra, aby po niecałych 40 minutach odmeldować się przed willą Gądeckich. Mniej zmotoryzowani mogą postwić na kolejkę SKM do Otwocka, a tam złapać autobus 702, aby po 20 min jazdy wysiąść na przystanku Podleśna. Wtedy już nie ma odwrotu - czeka nas spacer po opuszczonych zakamarkach podwarszawskiego dworku (chyba że zboczymy z trasy i udamy się w stronę gigantycznej truskawki)

Źródło: mzkz.pl

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >