Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Wakacje za granicą? Uważaj, w tych krajach nadal obowiązują obostrzenia
Magda Antoł
Magda Antoł 14.05.2023 14:04

Wakacje za granicą? Uważaj, w tych krajach nadal obowiązują obostrzenia

Pasażerowie
Fot. Pixabay

Zdecydowana większość wakacyjnych kierunków już w zeszłym roku otworzyła w pełni swoje granice dla zagranicznych turystów. Jednak wciąż istnieją takie miejsca, w których ograniczenia COVID-owe są aktualne. Lista wcale nie jest krótka.

Epidemia COVID-19 odchodzi w zapomnienie. 28 marca 2022 r. w Polsce zostały zniesione wszystkie ograniczenia w podróżowaniu do i z naszego kraju. Większość krajów również zdecydowała się na podobny krok. Jednak nie oznacza to, że już nigdzie nie natrafimy na restrykcje COVID-owe.

Chiny z lżejszymi restrykcjami

Jednym z krajów wciąż korzystających z obostrzeń są Chiny. Mimo wszystko zasady nie są już tak restrykcyjne jak w zeszłym roku. Dla obywateli Chin otwarto możliwość podróżowania do innych krajów, lecz turyści wciąż mają pewne ograniczenia. W przypadku polskich podróżnych, od 29 kwietnia 2023 roku trzeba koniecznie przedstawić negatywny wynik testu antygenowego. Musi on zostać wykonany do 48 godzin przed przylotem. 

Jeśli wynik będzie negatywny, na miejscu polscy turyści dostaną do wypełnienia tzw. deklarację zdrowotną wjazdu do Chin (wyjazd z Chin wygląda tak samo). W przypadku wyniku pozytywnego mogą zostać skierowani do szpitala na leczenie, ale tylko wtedy, gdy zarażony będzie wykazywał niepokojące symptomy.

Brazylia nadal wymaga od turystów certyfikatów szczepień

Dla polskich turystów wjazd do Brazylii może wyglądać różnie. Jeśli są osobami w pełni zaszczepionymi, to jedyne co muszą zrobić, to okazać dowód w postaci certyfikatu szczepień (akceptowany jest Unijny Certyfikat Szczepień, czyli paszport covidowy). 

Natomiast osoby niezaszczepione lub tylko częściowo zaszczepione muszą wykonać test antygenowy i uzyskać wynik negatywny. Pamiętajmy, że nie tylko na lotniskach możemy spotkać się z obostrzeniami. W Brazylii niektóre lokale tj.: muzea, hotele, restauracje itd. również wymagają okazania certyfikatu bądź testu.

Wakacje w USA już bezproblemowe

Podróżnych tęskniących za zwiedzaniem Stanów Zjednoczonych z pewnością ucieszy wiadomość, że 12 maja USA zniosły ostatnie ograniczenia. Oznacza to, że podróżni nie muszą okazywać już paszportów covidowych ani wyników testów. 

Warto jednak pamiętać, że przepisy te nie dotyczą pasażerów z każdego kraju. Na szczęście Polacy nie spotkają się już z utrudnieniami. Jeśli jednak chcesz wjechać do USA z terenu innego kraju, sprawdź aktualne informacje.