wakacje tragiczne skutkiFot. Wikipedia.org/Kac zoR/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Polacy zapominają o arcyważnej rzeczy przed wyjazdem na wakacje. Skutki mogą być tragiczne

Wakacje przede wszystkim powinny być czasem na odpoczynek od pracy. Niedługo wielu z nas wyruszy z domów, aby korzystać ze swoich urlopów. Niestety nie powinniśmy zapominać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Polacy, którzy o nią nie zadbają, mogą ponieść tragiczne konsekwencje podczas wczasów. Upewnijcie się, że to będzie bezpieczny czas.

Wakacje w tym roku prawdopodobnie będą różniły się nieco od poprzednich. Ze względu na pandemię koronawirusa część osób zdecyduje się na pozostanie w kraju. Jednak, niektórzy Polacy nie mają zamiaru rezygnować z zagranicznych wakacji. Przed wyjazdem na urlop nie powinni zapomnieć o bardzo ważnej rzeczy. Bagatelizowanie zagrożenia może skończyć się tragicznie.

Każdy, kto planuje zagraniczne wakacje, powinien dokładnie sprawdzić, jakie ubezpieczenie posiada. Wybuch pandemii koronawriusa spowodował, że ubezpieczyciele już dziesiątki tysięcy polis, które obejmują koszty leczenia COVID-19. Jednak zanim zdecydujecie się na zakup jednej z komercyjnych polis, powinniście udać się do Narodowego Funduszu Zdrowia. Według statystyk 4 procent Polaków już wyjechało albo zamierza spędzić wakacje poza granicami naszego kraju. Ze względu na ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2 ubezpieczyciele postanowili dostosować swoją strategię do turystów.

Sprawdź ubezepieczenie, zanim wyjedziesz na wakacje

Wakacje w tym roku stoją w obliczu koronawirusa. Nie ma sensu podsycać paniki, ale należy brać ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2 podczas urlopu, w którymś z europejskich krajów, za realne. Jeszcze do niedawna większość polis turystycznych nie zapewniała pokrywania kosztów leczenia w przypadku chorób zakaźnych, do których należy także COVID-19. Jednak z czasem w biurach podróży zaczęły pojawiać się oferty z polisami, które chronią turystów za granicą na wypadek zakażenia się niebezpiecznym patogenem.

- Praktycznie nie zdarza się, by nasi klienci kupowali teraz zagraniczne wyjazdy bez dodatkowej polisy turystycznej obejmującej również koszty leczenia w przypadku zakażenia SARS-CoV-2 - słowa Macieja Szczechury członka zarządu biura podróży Rainbow cytuje portal Money.pl.

- Zawarliśmy porozumienie z ubezpieczycielem, że ochroną na wypadek zakażenia koronawirusem zostaną automatycznie objęci również ci nasi klienci, którzy wykupili polisy rozszerzone jeszcze przed ogłoszeniem pandemii, a ich wyjazd nie doszedł jeszcze do skutku - dodaje Maciej Szczechura.

Zanim jednak wyjedziemy na zagraniczne wakacje, powinniśmy udać się jeszcze do NFZ, aby wyrobić tzw. turystyczny EKUZ. Wyrobienie karty polega jedynie na wypełnieniu krótkiego formularza i wysłaniu go poprzez platformę internetową np. www.gov.pl. Potrzebny do tego jest wyłącznie bezpieczny profil lub e-dowód. W ciągu 5 dni roboczych powinniśmy otrzymać numer ubezpieczenia.Dzięki temu NFZ pokryje koszty leczenia na terenie całej Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w przypadku nagłych przypadków i zachorowań.

Źródło: Money

Następny artykuł