Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > W tym kraju mając 1,7 zł w portfelu będziesz traktowany jak król. Niewielu Polaków zna to miejsce
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 03.10.2023 16:13

W tym kraju mając 1,7 zł w portfelu będziesz traktowany jak król. Niewielu Polaków zna to miejsce

Uzbekistan
Fot.Shutterstock/Ana Flasker,Tiktok/@justyna_traveles

W ciągu kilku lat ceny zagranicznych wakacji bez wątpienia wzrosły. Wciąż są jednak miejsca, w których nie trzeba się martwić, że wyda się wszystkie swoje oszczędności. Miłośniczka podróży opowiedziała na TikToku o swojej najtańszej podróży.

“To najtańszy kraj, w jakim kiedykolwiek byłam” - zdradza w filmie użytkowniczka TikToka @justyna_traveles.

Uzbekistan przystępny cenowo dla Polaków

Polacy chętnie wykupują loty do popularnych zagranicznych miejsc i kurortów, bo te niekiedy potrafią być bardzo tanie. Po wylądowaniu jednak często przecierają oczy ze zdziwienia na widok tamtejszych cen. Zdarza się, że podczas całej wycieczki, która z początku miała być luksusowa, bardzo szybko zamienia się w pilnowanie swoich wszystkich wydatków. Dlatego tak ważne jest, by przed decyzją o rezerwacji lotu, dowiedzieć się podstaw o danym kraju bądź mieście, szczególnie w kontekście finansowym.

Często jednak podróżni nie zdają sobie sprawy, że wciąż są miejsca, do których nie musimy mieć odłożonej bardzo wysokiej kwoty. To mało popularne kierunki, lecz również potrafią zachwycić. Przekonała się o tym jedna miłośniczka podróży, która opublikowała na platformie Tiktok materiał wideo. Opowiedziała o tym, jak pozytywnie zaskoczył ją Uzbekistan i jak przystępny finansowo jest dla Polaków.

Ile kosztuje benzyna i jedzenie w Uzbekistanie?

Tiktokerka na swoim profilu o nazwie @justyna_traveles chętnie dzieli się z użytkownikami doświadczeniami z zagranicznych podróży. Do tej pory zdążyła już zwiedzić aż 48 krajów. We wrześniu do listy dołączył także Uzbekistan. Obowiązuje tam waluta sum uzbecki i jednotysięczny banknot w przeliczeniu na polskie złotówki wynosi tylko 36 groszy.

“Uzbekistan to najtańszy kraj, w jakim kiedykolwiek byłam” - mówi w filmie turystka. Okazuje się, że za 5 tys. sumów uzbeckich (ok. 1,7 zł) można kupić naprawdę sporo. m.in. pół litra benzyny, czy kilka biletów na komunikację miejską. Jedzenie jest tam bajecznie tanie. Tiktokerka pokazała listę, na której znalazł się kilogram cukinii, papryki, bochenek chleba, dwie butelki małej wody, dwie paczki czipsów i jedna szklanka herbata a w pociągu. To wszystko za niecałe 2 zł.

Atrakcje w Uzbekistanie. Co turyści mogą tam zwiedzić?

Z tegorocznych wyliczeń portalu turystycznyninja.pl wynika, że średni koszt życia w Uzbekistanie dla jednej osoby dorosłej wynosi ok. 2,5 tys. zł. Wszystko wskazuje na to, że jest to przystępne cenowo miejsce warte odwiedzenia. Turyści do 30 dni pobytu nie potrzebują tam wizy. Wbrew pozorom, Uzbekistan uchodzi za bezpieczny kraj i odwiedzający go podróżnicy nie są narażeni na niebezpieczeństwo.

Obowiązkowym punktem dla turystów jest Registan Square, czyli zabytkowy główny plac Samarkandy, centrum renesansu Timurydów. Oprócz tego warto zwiedzić Chiwę, Bibi-Khanym Mosque, Amir Temur Mausoleum Gur-i Amir Complex czy Chorsu Bazaar.