Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > W czwartek Warszawa zbierze się w jednym miejscu. Na to wydarzenie turyści i mieszkańcy czekają cały rok
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 06.12.2023 10:46

W czwartek Warszawa zbierze się w jednym miejscu. Na to wydarzenie turyści i mieszkańcy czekają cały rok

Stare Miasto Warszawa
Fot. Shutterstock_Vital Safo

Już w najbliższą środę oraz czwartek ulice Warszawy rozświetlą nie tylko niezwykłe dekoracje. Pojawią się liczne atrakcje dla mieszkańców w każdym wieku, m.in. ogromna choinka, labirynt luster, czy repliki aut w stylu retro.

- Chcemy, aby Warszawa była miejscem, w którym każdy czuje się dobrze, niezależnie od wieku czy zainteresowań. I właśnie dlatego nasza najnowsza propozycja jest tak różnorodna - mówi wiceprezes firmy Multidekor Tomasz Podogrocki.

Poczuj klimat retro. "Wspomnień czar" w Warszawie

Najwyższa w Polsce 27-metrowa choinka na Placu Zamkowym, tradycyjne bombki i zabawki, świetlne łańcuchy i pełnowymiarowe repliki aut w stylu retro. To wszystko czeka na spacerujących Traktem Królewskim, ulicą Świętokrzyską i Placem Pięciu Rogów. Start iluminacji 6 grudnia, a uroczyste rozpalenie świątecznego drzewa 7 grudnia o godz. 18. Za ekspozycję odpowiada firma Multidekor, która rozświetla stolicę od 2008 roku.

Tego wprost nie można przegapić. Jak zdradzają przedstawiciele firmy, przygotowanie instalacji zajęło aż 132 dni. Zachwyceni będą nie tylko najmłodsi, ale i starsze osoby, bowiem dekoracje w tylu retro będą nawiązywać do obrazów charakterystycznych dla lat 50. i 60. XX wieku.

Jak będzie wyglądała instalacja? Tego nie można przegapić

Iluminacja wprowadzi mieszkańców w niepowtarzalny klimat świąt Bożego Narodzenia. Olbrzymia choinka zaświeci blaskiem 40 tysięcy diod. Instalacja została stworzona z materiału pozyskiwanego ze źródeł zielonej energii, a do oświetlenia zastosowano nowoczesną technologię LED RGB.

Oprócz tego na Krakowskim Przedmieściu rozbłysną dekoracji, głównie zielone girlandy udekorowane przez ponad 500 ogromnych żarówek. Inspiracją ich były popularne przed laty lampki choinkowe z fabryki w Pabianicach. Nad ulicą pojawią się także sople, które utworzą swego rodzaju baldachim światła.

Od razu po wyjściu na Plac Zamkowy ukaże się duży, kolorowy napis “Warszawa”. Na miejscu czekać będzie też świetlny labirynt. Oprócz tego pojawią się: dekoracje multimedialne i dwujęzyczne, czy replika niegdyś jeżdżącej Syrenki. Na Skwerze Hoovera powstanie strefa dla dzieci z karuzelą, dwumetrowym obrotowym bączkiem i samochodem z misiem oraz klockami retro. Ciekawe atrakcje staną również przy Pałacu Prezydenckim, na Skwerze Twardowskiego, a od 15 grudnia ukażą się na ścianach Pałacu Staszica efektowne video-mappingi. 

Wyjątkowe dekoracje zachwycą także na ulicy Świętokrzyskiej

6 i 7 grudnia świetnym pomysłem będzie rodzinny spacer. Z pewnością nie będzie brakowało licznych zdjęć przy choinkach, dwumetrowym czerwonym telefonem retro oraz trzymetrowym radiu retro. Idąc od strony Pałacu Staszica w kierunku ulicy Marszałkowskiej, na telewizorze o wysokości ponad 2 metrów będzie można zobaczyć bajki sprzed lat. Na Placu Pięciu Rogów pojawi się nawet lustrzany labirynt.

- Iluminacje to nie tylko piękno i magia, ale także możliwość spędzenia czasu z bliskimi, nawiązania nowych znajomości, czy po prostu chwila relaksu po trudnym dniu. Chcemy, aby Warszawa była miejscem, w którym każdy czuje się dobrze, niezależnie od wieku czy zainteresowań. I właśnie dlatego nasza najnowsza propozycja jest tak różnorodna - mówi wiceprezes firmy Multidekor Tomasz Podogrocki.