Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > W biurach podróży szturm klientów. Polacy stawiają na luksusowe all inclusive
Natalia Księżak
Natalia Księżak 22.03.2024 16:33

W biurach podróży szturm klientów. Polacy stawiają na luksusowe all inclusive

all iclusive
fot.Solarisys/Shutterstock

Wypoczynek na majowy weekend w biurach podróży już wykupiło prawie tylu turystów, ile w ogóle wybrało się na nią w zeszłym roku. A do pierwszych wylotów jeszcze blisko dwa miesiące. Sporo turystów na majówkę poleci z niemieckich lotnisk.

Gdzie Polacy ruszają najchętniej? Okazuje się, że turyści wcale nie szukają w tym roku najtańszych ofert, stawiają natomiast na 4 lub 5 gwiazdek w wersji all inclusive. 

Gdzie warto pojechać na weekend majowy? Polacy wybierają Turcję i Grecję

Ze statystyk Travelplanet.pl wynika, że na początku marca 2024, porównaniu do początku marca ubiegłego roku rezerwacji na majówkę jest dwa razy więcej. Już teraz sprzedano mniej więcej tyle ofert, ilu turystów w ogóle wyjechało na zeszłoroczny długi weekend.

Turyści wydają nań podobne pieniądze – przeciętnie to nieco ponad 3000 zł na osobę. Tak jak w zeszłym roku najchętniej wybierana jest Turcja a zaraz po niej Grecja (ok. 2900 zł na osobę).

W biurach podróży tańsze są Wyspy Kanaryjskie i Egipt. Większość turystów stawia na all iclusive

Najbardziej popularne kierunki są o 100-200 zł tańsze niż rok temu, choć w pierwszej dziesiątce mamy kilka spektakularnych, nawet blisko 20-procentowych obniżek kosztów majówkowego wypoczynku: Wyspy Kanaryjskie są tańsze o przeciętnie 900 zł, a Egipt o ok. 340 zł od osoby. Zdrożał za to o 20-25 proc. majówkowy wypoczynek na Cyprze i we Włoszech (o ok. 550 zł) i o blisko 30 proc. w Polsce (o ok. 240 zł).

- Wakacje w Hiszpanii czy Grecji w hotelach 4* AI są sporo tańsze (z Niemiec od 2300 zł, z Polski od 2600 zł) ale nieprzypadkowo analizujemy przede wszystkim oferty All Inclusive – takie wybrało 83 proc. klientów, co nie jest zaskoczeniem. Jest nim wybieranie w pierwszej kolejności najbardziej ekskluzywnych ofert. Do 6 marca taki właśnie majówkowy wypoczynek na 5 gwiazdek zarezerwowało aż 44 proc. klientów biur podróży a w hotelach 4* – 34 proc - mówi Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl.

O skłonności do podwyższania standardu wypoczynku sporo mówią średnie koszty rezerwacji na osobę – za pobyt w 5* turyści płacą nieco ponad 3200 zł, a w 4* blisko 2900 zł. Różnica w cenie jest zatem stosunkowo niewielka za to w standardzie potrafi być bardzo wyraźna.

Polacy szukają okazji na all iclusive. Coraz popularniejsze wyloty z Niemiec

Ogromny popyt o tyle nie dziwi, że układ kalendarza jest identycznie korzystny, a klienci biur podróży mają w pamięci ubiegłoroczne lastminutowe zakupy ofert, gdy drożały – i znikały – w oczach. Turcja w najbardziej pożądanym przez turystów wariancie hotel 5* AI z wylotem z Polski była w połowie kwietnia 2023 niemal wyprzedana, a na dodatek najtańsze oferty z przelotem zaczynały się od ok. 2800 zł za osobę. Oferty wypoczynku z przelotem z Polski w hotelach 4* w Hiszpanii, na Kanarach, Cyprze czy w Turcji z wyżywieniem HB nie różniły się cenowo od ofert All Inclusive. To oznaczało, że te pierwsze po prostu były skalkulowane zbyt wysoko i nie sprzedały się. Za to do cna wyprzedała się Tunezja z dolotem.

Największa rozbieżność w cenie pomiędzy imprezą z wylotem z Niemiec i Polski była na majówkę 2023 przy tygodniowym wypoczynku AI w hotelu 5* w Turcji. W pierwszym wypadku trzeba było zapłacić 1500 zł od osoby, w drugim – dwa razy tyle. Warto jednak zaznaczyć, że takie rozbieżności dotyczyły jedynie weekendu majowego, którego Niemcy po prostu nie mają. Po tym terminie różnice wciąż się utrzymywały, ale nie były tak drastyczne.

 

dane all inclusive
Dane Travelplanet.pl

Gdzie najtaniej na weekend majowy?

Efekt? Na tegoroczny długi weekend majowy blisko 15 proc. imprez zaplanowano z wylotem z Niemiec, a tylko nieco więcej, bo 20 proc. z lotnisk w zachodniej Polsce (Szczecin, Poznań, Zielona Góra, Wrocław). Z ok. 1/3 do 28 proc. spadł również odsetek wylotów z Warszawy, Modlina i Radomia. Należy podkreślić, że wyloty z Niemiec oferują polscy touroperatorzy zaś zagraniczni – również z Polski.

W tym roku nie ma aż takich rozdźwięków cenowych. Krótki 5-dniowy odpoczynek (przelot z Polski, 4 noclegi w hotelu 4*) w Bułgarii (AI), na Malcie lub w Hiszpanii (HB) trzeba zapłacić minimum ok. 1500 zł od osoby.

Jeśli zdecydujemy się na wylot z niemieckich lotnisk, za te pieniądze polecimy jedynie na Riwierę Turecką (hotel 4* AI). Za takie skrócone wakacje, ale w standardzie 5* w Turcji trzeba zapłacić minimum 1550 zł. Ale podobne oferty z wylotem z Polski zaczynają się od 2000 zł, za to są o dzień dłuższe.

„Klasyczny” siedmiodniowy wypoczynek z wylotem z Niemiec do 4*hotelu w Turcji (AI) to wydatek minimum 1550 zł. Z wylotem z Polski taka majówka jest przynajmniej 600 zł droższa. W hotelu 5* to odpowiednio od 1750 zł i 2350 zł.

W Egipcie wypoczynek z wylotem z Niemiec i z Polski w hotelu 5* AI to odpowiednio od 2250 i 2850 zł. W wypadku Grecji różnice są mniejsze – to odpowiednio 2850 i 3150 zł. Majówka w tej konfiguracji wyjdzie podobnie na Cyprze (od 4100 zł), jeśli z domu bliżej nam na niemieckie lotnisko niż do Katowic lub Krakowa, lub chcemy zaoszczędzić ok. 500 zł od osoby i nie wylatywać z Warszawy, Wrocławia czy Poznania. Za to wyloty na Wyspy Kanaryjskie do hoteli z najwyższej półki na tydzień z wyżywieniem AI są wyraźnie tańsze z Polski niż z Niemiec – to odpowiednio od 4600 zł i od 4900 zł.