Szwecja sprzedaje całe uzdrowisko. Chętni muszą się jednak spieszyć
Uzdrowisko to idealna inwestycja szczególnie w okresie letnim. Nie dziwne więc, że ogłoszenie szwedzkich przedsiębiorców z miasta Satra Brunn wywołało niemałe poruszenie. Potencjalny zysk z obiektu zwróciłby poniesione koszty w przeciągu od 1,5 roku do 2 lat. Ponadto, uzdrowisko na sprzedaż to solidny kawałek szwedzkiej historii.
Uzdrowisko z historią w tle
Tytułowe uzdrowisko znajduje się w mieście Satra Brunn położonym w szwedzkim hrabstwie Västmanland na południu kraju. Jest to miejsce wyjątkowe, ponieważ jego historia sięga 320 lat wstecz. Miejscowość powstała z inicjatywy doktora Samuela Skragge’a. Zafascynowany okolicznymi źródłami wód mineralnych stworzył tu kultowe już uzdrowisko. Z czasem powstawały także pensjonaty, łaźnie, pijalnie wód, szpital oraz kościół. Ponadto, szwedzka śmietanka towarzyska rokrocznie zjeżdżała do Satra Brunn, aby wypoczywać w swoich prywatnych domkach letniskowych.
Współcześnie inwestorzy postanowili sfinansować budowę rozlewni wody mineralnej oraz przestrzeń do organizacji, chociażby wesel, czy konferencji. Sama miejscowość zajmuje obecnie przestrzeń 58 hektarów, z czego 38 to teren zalesiony. Lokalna architektura jest utrzymana w historycznym stylu pierwszych osadników regionu. Wyraźnie dominuje również kolor bordowy.
Uzdrowisko – tanio sprzedam
Uzdrowisko cieszy się również bliskością przyrody, ale nie zawiodą się też osoby chcące od czasu do czasu uciec z sielskiego krajobrazu na rzecz większych miast. Do Sztokholmu samochodem można dojechać w niecałe 1,5 godziny. Jest to szczególnie istotne w okresie letnim, kiedy to miasteczko, jak i samo uzdrowisko tętnią życiem ze względu na przyjezdnych. Warto wiedzieć, że ruch turystyczny przełożył się w tamtym roku na zysk kurortu rzędu 30-34 mln szwedzkich koron (13-14 mln zł). To szczególnie dobra wiadomość dla potencjalnych inwestorów. Nawiasem mówiąc, ciekawe rozwiązania z branży hotelarskiej znajdziemy również w Polsce.
Uzdrowisko przez 250 lat należało do Uniwersytetu w Uppsali, a obecnie (od 2002 r.) jest własnością lokalnej grupy przedsiębiorców. To oni postanowili spieniężyć obiekt i wystawić go na aukcję. Należy się jednak spieszyć. Oferty mogą spływać do 31 maja. Transakcję organizuje dom aukcyjny Chrisitie’s. Cena wywoławcza? 70 mln koron szwedzkich, czyli około 30 mln złotych.
Źródło: Onet