Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Ustaw budzik na 6 rano i koniecznie spójrz w niebo. Będzie pięknie
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 16.02.2024 20:28

Ustaw budzik na 6 rano i koniecznie spójrz w niebo. Będzie pięknie

Nocne niebo
Fot. Shutterstock/AstroStar

Nocne niebo potrafi zaskakiwać nas na wiele sposobów. Przez kilka najbliższych dni warto ustawiać budzik na bardzo wczesną godzinę. Na niebie będzie bowiem widać jeden z ciekawszych obiektów.

Zorze polarne, Starlink, komenty, czy “spadające gwiazdy” - to tylko kilka obiektów, które raz na jakiś czas pojawiają się na nocnym niebie. Przez kilka najbliższych dni, ranne ptaszki będą mogły wypatrzeć jeden z najciekawszych obiektów.

Gratka dla miłośników porannego wstawania. ISS nad Polską

Jednym z obiektów, który tysiące miłośników astronomii śledzą z zapartym tchem, jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). W różnych terminach jest ona widoczna z Ziemi gołym okiem. Być może dlatego przyciąga tak szerokie grono obserwatorów.

Przez kilka najbliższych dni tuż przed wschodem Słońca stację kosmiczną będzie można wypatrzeć również z terenu Polski. Warto to zrobić zwłaszcza podczas weekendu. W kilku regionach pogoda będzie po stronie obserwatorów.

Gdzie i o której przelot ISS nad Polską?

Przeloty ISS będą widoczne z terenu Polski przez kilkanaście najbliższych dni. To niemała gratka dla obserwatorów. Jednak to właśnie w sobotę 17 lutego warto ustawić budzik na 6 rano, a nawet wcześniej, jeżeli mieszkacie w mieście, a niebo jest "zanieczyszczone" dużą ilością światła. Wtedy lepiej oddalić się w jakieś odludne miejsce, gdzie widać gwiazdy.

Przelot rozpocznie się ok. godziny 6:08 i potrwa aż 5 minut i 18 sekund. Jeżeli chcecie wypatrzeć ISS, spójrzcie na południową część nieba. Stacja będzie przemieszczała się w kierunku wschodnim. W zaledwie 5 minut przeleci m.in. nad Włochami, Chorwacją, Rumunią i zniknie z naszego pola widzenia gdzieś na granicy Ukrainy i Rosji.

Kiedy kolejne szanse na zobaczenie ISS z Polski?

Jeżeli nie zdążycie nastawić budzików lub zachmurzenie nie pozwoli wam na prowadzenie obserwacji, nic straconego. ISS będzie widoczna ok. godziny 4, 5 i 6 rano aż do początku marca. Jednak w kalendarzach warto zapisać zwłaszcza datę 19 lutego. Wówczas przelot potrwa tylko 2 minuty, ale stacja będzie wyjątkowo jasna.

Kolejny długi przelot, trwający ponad 5 minut, powinien mieć miejsce we wtorek 20 lutego. Natomiast 22 lutego czeka nas połączenie widowiska z 19 i 20 lutego. Będzie to długi przelot o dużej jasności. Rozpocznie się o 5:19 rano i potrwa do 5:24.

Tagi: Ciekawostki