Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Ukryte plaże europejskich stolic. O tych miejscach nie wiedzą nawet mieszkańcy
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 05.05.2024 10:54

Ukryte plaże europejskich stolic. O tych miejscach nie wiedzą nawet mieszkańcy

plaża
fot. RossHelen/ Shuterstock

Wiosna to idealna pora na krótkie wyjazdy do europejskich miast. Dla tych, którzy chcą połączyć zwiedzanie z relaksem nad wodą, mamy kilka propozycji. Citybreak można rozpocząć od zwiedzania miasta, a potem odpocząć na leżaku przy akompaniamencie morskich fal. 

Słyszeliście o 21 dzielnicy Paryża lub Cala del Gesso? Oto kilka takich wyjazdów, które idealnie łączą w sobie zwiedzanie i relaks.
 

Deauville, czyli 21. dzielnica Paryża

Deauville to ekskluzywny kurort nadmorski położony na wybrzeżu Normandii we Francji. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w kraju. Historia miasta sięga XIX wieku, kiedy zostało założone jako miejsce letniskowe dla bogatych mieszkańców Paryża. Od tego czasu Deauville przyciąga celebrytów i turystów ceniących komfort. Paryżanie zwykli nawet nazywać Deauville 21. dzielnicą, gdyż jest to najbliżej francuskiej stolicy położone nadmorskie miasteczko z piękną plażą. Kurort słynie z eleganckiej architektury, z klasycznymi budynkami w stylu normandzkim, willami i luksusowymi hotelami.

Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli jest słynne kasyno Barrière, w którym co roku we wrześniu odbywa się American Film Festival i przyciąga najznamienitszych aktorów i twórców filmowych. Nazwiska największych gwiazd widnieją na słynnych drewnianych boksach kabin kąpielowych ciągnących się wzdłuż nadmorskiej promenady Des Planches, która została zaprojektowana w 1921 roku przez francuskiego architekta Charlesa Adda. Deptak ma 643 metry długości i stanowi piękną kompozycję Art Deco oraz stylu pompejańskiego. Stałym elementem tamtejszej plaży od 1875 roku są również kolorowe parasole “wyrastające” z białego piasku. Będąc w miasteczku warto również udać się na tor wyścigów konnych Hippodrome de Deauville-La Touques, wybudowany w 1862 roku.  W jego okolicy znajdują się najbardziej znane hodowle koni we Francji. 
 

Plaża w Lizbonie? Ukryte perełki

Portugalia to idealny kierunek na połączenie zwiedzania z błogim wylegiwaniem się na plaży. Po zapoznaniu się z niewątpliwym urokiem Lizbony warto udać się na przykład na dziką plażę Praia da Ursa, położoną na zachodnim wybrzeżu Portugalii. To odosobnione miejsce - bez tłumów turystów, hałasu i infrastruktury turystycznej -  zapewnia przepiękne widoki na otaczające je strome klify, formacje skalne i złoty piasek. Plaża jest zlokalizowana na terenie Parku Naturalnego Sintra-Cascais, bardzo blisko słynnego przylądka Cabo da Roca – najdalej na zachód wysuniętego punktu Europy kontynentalnej. Do plaży prowadzi stroma ścieżka, dlatego miejsce to nie jest szczególnie polecane rodzinom z dziećmi.

“Często zdarza się, że po kilku intensywnych dniach spędzonych na zwiedzaniu metropolii, turyści poszukują oazy spokoju, odciętej od zgiełku miasta. Warto w takich sytuacjach mieć na smartfonie dostępne konkretne, dokładne wskazówki z zaznaczeniem, gdzie należy się kierować po opuszczeniu parkingu lub przystanku autobusowego, aby znaleźć tę ukrytą “perłę”. W tym właśnie tkwi piękno podróży poza utartymi szlakami, a technologia może stać się dla nas najlepszym, lokalnym przewodnikiem” - podaje Grzegorz Mikielewicz z Getaway. 

W okolicy Lizbony warto również udać się na plażę Ribeira do Cavalo, położonej niedaleko miasta Sesimbra. Aby do niej dotrzeć, można zacząć od parkingu przy Restaurante Ribeira do Cavalo i podążać pieszo w dół ścieżki przez klify. Trasa jest dość stroma i wymagająca, ale nagroda w postaci oszałamiającej plaży z białym piaskiem i turkusowymi wodami jest tego warta.
 

Najlepsza plaża w okolicy Rzymu?

Stolica Włoch położna jest w pobliżu wybrzeża, co umożliwia wypoczynek nad Morzem Tyrreńskim. Co więcej, w sezonie takie ochłodzenie się w wodzie może być przyjemną alternatywą dla spacerów po upalnym mieście. Będąc w okolicy warto wybrać się do Ostii - starożytnego portu w pobliżu Rzymu – gdzie można dotrzeć w około 45 minut. Jest to atrakcyjna miejscowość, pełna zabytków z okresu starożytnego Rzymu, z panoramicznym molo i nocnym życiem.

Ci, którzy po zwiedzeniu Rzymu zdecydują się na poznanie Toskanii, po drodze powinni zahaczyć o plażę Cala del Gesso. Znajduje się ona mniej więcej w połowie drogi między stolicą Włoch a Sieną, w Monte Argentari. Aby do niej dotrzeć, można zacząć od parkingu przy drodze Via Panoramica, a następnie zejść na dół po krętej ścieżce wśród drzew. Plaża znajduje się w pięknej zatoce z turkusową wodą. Zwiedzając europejskie metropolie warto wygospodarować choć jedno popołudnie na totalny relaks na urokliwej plaży. Dzięki temu łatwiej znajdziemy wyciszenie, a nasz urlop będzie bardziej efektywny.