Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > Ukochany kierunek Polaków bije inne kraje na głowę. Szykuje się rekord wszechczasów
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 16.05.2024 07:43

Ukochany kierunek Polaków bije inne kraje na głowę. Szykuje się rekord wszechczasów

Turcja
Fot. Peter Alix/EastNews


Ten kierunek od lat cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem wśród turystów. Turcja jest bardzo często wybierana także przez Polaków. Z najnowszych informacji wynika, że ostatnie miesiące przyniosły tej perełce kolejny turystyczny rekord!

Imponująco wysokie są także przychody, jakie odnotowuje kraj dzięki prężnie rozwijającej się turystyce. Tylu turystów, co w tym roku, tam jeszcze nie było!

Rekordowe ilości turystów w Turcj

Wakacje dopiero przed nami, a już padają niebywałe rekordy w świecie turystyki. Bardzo chętnie wybierana przez turystów Turcja już w zeszłym roku cieszyła się potężnym zainteresowaniem. W tym roku, mimo że mamy dopiero maj, tureckie kurorty zarejestrowały rekordowe ilości odwiedzających!

Portal dailysabah.com w oparciu o dane tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki informuje, że mamy do czynienia z najlepszym początkiem roku w historii. Już w czterech pierwszych miesiącach roku Antalya przyjęła aż 2,06 mln turystów z zagranicy! W porównaniu do tego samego okresu czasu w roku ubiegłym liczba odwiedzających wzrosła o ponad 14%. Łącznie, w pierwszym kwartale Turcję odwiedziło ponad 7 milionów turystów. Dla Turcji to kolejny rekord turystyczny, a także rekordowe przychody z turystyki.

Kto najczęściej odwiedza Turcję?

Według danych Turcja jest najbardziej popularną destynacją wśród Niemców, gdyż aż prawie 540 tys. z odwiedzających stanowili właśnie oni. Drugie miejsce zajęli Rosjanie, potem kolejno Brytyjczycy. Równie wysoko uplasowali się także Polacy, Holendrzy, Belgowie i Francuzi. Największe wzrosty liczny turystów są w przypadku Francji oraz Iranu, ale także turyści z Polski chętniej odwiedzają Turcję niż w roku poprzednim, ponieważ liczba wzrosła aż o 30%.

Jeżeli chodzi o miniony miesiąc, to liczba turystów wyniosła 1,06 mln. Wzrost w stosunku do zeszłego roku to 4,9%. Według informacji ministerstwa, to najwyższa liczba turystów tego miesiąca w historii.

Rekordowe także zarobki

Jeżeli chodzi o kwestie finansowe, to tutaj też padają niemałe liczby. Bowiem przychody z turystyki wzrosły do 8.8 mld dolarów, porównując pierwszy kwartał 2024 do tego ubiegłorocznego. Jak informuje Mehmet Nuri Ersoy: “To najlepszy wynik w historii, jeśli chodzi o pierwszy kwartał”.

Według przewidywań władz Turcji, w tym roku liczba turystów może osiągnąć nawet 60 mln, a przychody mogą sięgać nawet 60 mld dolarów. W związku z rosnącym zainteresowaniem, za pięć lat kwota ta może wynieść nawet 100 mld dolarów w skali roku.
 

Zobacz też: "Polska Chorwacja" będzie hitem tych wakacji. Tego miejsca nie można przegapić