Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Ubezpieczenie podróżne – dlaczego warto połączyć kartę EKUZ z polisą komercyjną?
Arykuł sponsorowany
Arykuł sponsorowany 28.06.2024 23:36

Ubezpieczenie podróżne – dlaczego warto połączyć kartę EKUZ z polisą komercyjną?

Lotnisko
Fot. Materiały prasowe

Podróżowanie, choć fascynujące, wiąże się z pewnymi ryzykami. Niezależnie od celu wyjazdu, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni wsparcie w razie niespodziewanych zdarzeń. Oto dlaczego połączenie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) z polisą komercyjną jest najlepszym rozwiązaniem dla podróżujących po Europie i poza jej granicami.

Ograniczenia karty EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest bezpłatnym dokumentem, który uprawnia do korzystania z niezbędnej opieki medycznej w publicznych placówkach zdrowia w krajach Unii Europejskiej oraz kilku innych państwach. Posiadanie karty EKUZ jest zalecane jako podstawowe zabezpieczenie. Karta zapewnia podstawową ochronę zdrowotną, pokrywając koszty leczenia w państwowych placówkach medycznych.

Dodatkowo, w razie nagłych zdarzeń zdrowotnych, jak infekcje czy wypadki, karta EKUZ umożliwia dostęp do opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie przysługują obywatelom danego kraju. Jeśli zatem przebywamy we Francji, z kartą EKUZ możemy liczyć na taki sam pakiet świadczeń podstawowych, z jakiego mogą skorzystać Francuzi.

Mimo licznych zalet, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma swoje ograniczenia. Są to:
1. Brak pokrycia kosztów leczenia w prywatnych placówkach. EKUZ pokrywa jedynie koszty
leczenia w publicznych placówkach. W przypadku potrzeby skorzystania z prywatnej opieki
medycznej, EKUZ nie będzie pomocna.

2. Udział własny pacjenta. W wielu krajach obowiązuje udział własny pacjenta w kosztach
leczenia, co oznacza, że część kosztów trzeba pokryć z własnej kieszeni.

3. Brak ochrony w sytuacjach wyjątkowych. Karta nie obejmuje kosztów takich świadczeń jak transport medyczny do Polski, transport ciała w razie zgonu, ratownictwo medyczne.

Polisa komercyjna – dlaczego warto

Dla pełnej ochrony podczas podróży, warto zainwestować w komercyjne ubezpieczenie podróżne. Tego typu polisy oferują szeroki zakres świadczeń, takich jak:
1. Pokrycie kosztów leczenia w prywatnych placówkach. Komercyjna polisa pokrywa koszty leczenia zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych.

2. Ochrona przed dodatkowymi kosztami. Polisa może pokryć koszty udziału własnego
pacjenta, który w przypadku korzystania jedynie z EKUZ, musiałby być pokryty samodzielnie.

3. Szeroki zakres assistance. Komercyjne ubezpieczenie obejmuje pomoc assistance, w tym organizację i opłacenie transportu medycznego, powrót do kraju, czy wsparcie w razie utraty bagażu.

4. Zdarzenia pod wpływem alkoholu. Ubezpieczenia komercyjne, w tym polisa turystyczna UNIQA, obejmuje również zdarzenia, które miały miejsce pod wpływem alkoholu, co jest istotnym zabezpieczeniem, zwłaszcza na wakacyjnych wyjazdach. 

Ochrona ubezpieczeniowa nie dotyczy zdarzeń pod wpływem alkoholu, gdy dochodzi do łamania przepisów prawa, np. prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Czytaj więcej: Te kwoty zwalają z nóg. Ekspertka mówi, dlaczego w wakacje lepiej mieć ubezpieczenie 
 

Koszty leczenia za granicą

Koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie, szczególnie w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia. Przykładowo, zabieg koronarografii i trzydniowy pobyt w szpitalu w USA mogą kosztować nawet 30 tys. dolarów. Dlatego, podróżując poza Europę, gdzie EKUZ nie ma zastosowania, warto wykupić polisę na wysoką sumę ubezpieczenia, by uniknąć poniesienia drastycznych kosztów medycznych.

– Szczęśliwie świadomość ubezpieczeniowa wśród Polaków rośnie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia oraz zakres polisy, dostosowując ją do planowanych aktywności, takich jak np. sporty ekstremalne. Media społecznościowe i kampanie informacyjne pomagają szerzyć wiedzę na temat konieczności posiadania odpowiedniego ubezpieczenia – zauważa Magdalena Oszczak, dyrektorka Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA.

Komplementarność produktów ubezpieczeniowych

Najlepszym podejściem jest traktowanie karty EKUZ i polisy komercyjnej jako produktów
komplementarnych. EKUZ zapewnia podstawową ochronę zdrowotną w publicznych placówkach, podczas gdy polisa komercyjna rozszerza zakres ochrony, pokrywając dodatkowe ryzyka i koszty.

Posiadanie zarówno karty EKUZ, jak i komercyjnej polisy ubezpieczeniowej, zapewnia podróżnym pełną ochronę i spokój ducha, niezależnie od tego, gdzie się znajdują i jakie przygody ich spotkają.

 

Artykuł sponsorowany