Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tym polskim miastem zachwycają się za granicą. Przez Polaków jest niedoceniane
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 17.06.2024 18:03

Tym polskim miastem zachwycają się za granicą. Przez Polaków jest niedoceniane

Cieszyn
Fot. Shuttertock/Fotokon

Polska potrafi zachwycić wieloma miastami. A jedno z nich, dość nieoczywiste docenił dziennikarz z Czech. Jak sam przyznał nawet “czeska część przegrywa z polską”. Co ciekawe, wcale nie mowa o Wrocławiu, czy Krakowie. 

Nie Warszawa i nie Wrocław. Czech docenił inne polskie miasto

Na podróż do Polski decyduje się coraz więcej zagranicznych turystów. Głównie zatrzymują się w takich miastach jak Warszawa, Zakopane, Kraków, Wrocław, Poznań, czy Gdańsk. Tym razem doceniony został Cieszyn, którego odwiedził czeski dziennikarz, niejaki Luboš Palata. Miasto na tyle go oczarowało, że pokusił się nawet o stwierdzenie, że ta część naszego kraju zdecydowanie wygrywa w zestawieniu z częścią czeską. Zaskakujący jest jednak powód dlaczego.

W opublikowany wpisie Czech od razu przyznał, że polska strona miasta zachwyciła go w momencie, gdy tylko postawił na niej nogę. “Właśnie przekroczyłem most na rzece Olszy i z pięknego miasta pełnego sklepów, kawiarni, restauracji i ludzi na weekendowym spacerze znalazłem się w czymś w rodzaju getta slumsów (...). Sczerniałe tynki, sklepy monopolowe, po ulicy biegające dzieci wietnamskich właścicieli dziwnie wyglądających sklepów. Witamy w Czeskim Cieszynie” - czytamy. 

Czym różni się Cieszyn po stronie polskiej od czeskiej?

To na co czeski dziennikarz zwrócił uwagę to m.in. duży wybór sklepów i butików po części polskiej. Po przekroczeniu granicy obraz miasta prezentuje się zupełnie inaczej. “Po czeskiej stronie w centrum słychać szczekanie psa” - stwierdza.

“Polskie miasto Cieszyn zbudowało nad rzeką Olzą całe centrum handlowe, po czeskiej stronie nie widać ani nie słychać czegoś takiego. Jedynym miejscem, w którym Czesi wygrywają, jest nowo zrekonstruowany dworzec kolejowy - biegną przez niego główne linie do Ostrawy, Polski i Słowacji” - kontynuuje dziennikarz. “Kilka miejsc jak muzeum, kawiarnia Avion, cukiernia Makarska czy piękny gigantyczny ratusz Pierwszej Republiki (...) wyglądają całkiem akceptowalnie - dodaje. 

Co warto zwiedzić w Cieszynie?

Po polskiej stronie jest wiele ciekawych atrakcji. Przede wszystkim warto odwiedzić Wenecję Cieszyńską z urokliwymi uliczkami. Oprócz tego wartymi uwagi są: Studnia Trzech Brani, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Wzgórze Zamkowe, rynek, Wieżę Piastowską, Muzeum Drukarstwa i Most Przyjaźni.