TVP informuje o wybuchu na HawajachAFP PHOTO / Satellite image ?2020 Maxar Technologies

TVP: Wybuch wulkanu i seria silnych trzęsień ziemi w rajskim regionie. Odradzamy wszelkie podróże, sytuacja jest niepokojąca

TVP Info przekazało wiadomości z Hawajów. Na jednej z wysp archipelagu doszło do wybuchu wulkanu. Spowodowało to także trzęsienie ziemi. Władze wydały ostrzeżenia dla lokalnych mieszkańców oraz turystów. To nie pierwszy wybuch wulkanu w tym roku. Jakiś czas temu doszło do podobnych sytuacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego doszło do wybuchu wulkanu
  • czemu teraz podróże na Himalaje są niewskazane
  • gdzie w tym roku doszło do innych erupcji

TVP to media, które przekazały informacje na temat wybuchu wulkanu na największej wyspie Hawajów, czyli Big Island. Po tym nastąpiła seria trzęsień ziemi. Wybuch spowodował duże zagrożenie dla mieszkańców, dlatego też wydano ostrzeżenia.

TVP Info: wybuch wulkanu na Hawajach

Mowa o wulkanie Kilauea na Hawajach. Wybuch nastąpił popołudniu w niedzielę 20 grudnia br. Z wnętrza krateru Halemaumau wypłynęła lawa, a przez około godzinę wydobywała się gęsta para.

Jak poinformowały amerykańskie media, powodem wybuchu było zetknięcie strumienia lawy z wodą. Stało się to wewnątrz krateru. Z powodu erupcji wystrzeliła chmura pary, która osiągnęła wysokość nawet 9 kilometrów.

Miejscowe władze nie czekały długo na wszczęcie postępowań. Lokalni mieszkańcy dostali ostrzeżenie przed opadającym pyłem. Jest on niebezpieczny dla człowieka, ponieważ może podrażnić oczy i drogi oddechowe. To także ostroga dla turystów. Wyjazd na Hawaje nie jest dobrym pomysłem z powodu zagrożenia zdrowia.

Problemy wynikające z erupcji wulkanu Kilauea nie zakończyły się na tym. Niedługo po wybuchu doszło do serii trzęsień ziemi. Najsilniejsze miało siłę około 4,4 w skali Richtera. Ustalono jednak, że nie ma osób poszkodowanych ani poważnych zniszczeń.

Ten wybuch nie był groźny w porównaniu do poprzedniej erupcji wulkanu Kilauea. W 2018 roku lawa wydobywała się z krateru przez kilka tygodni, a sama erupcja spowodowała ogromne zniszczenia. Zrujnowanych zostało około 700 domów.

Hawaje to archipelag, który należy do Stanów Zjednoczonych i jest jednym z 51 stanów. Słynie ze słonecznych plaż oraz bogatej flory i fauny. Jest to także miejsce, w którym znajduje się wiele wulkanów. Na jednym z nich jakiś czas temu wykonano wyjątkowe zdjęcie. Pisaliśmy o nim tutaj.

Obrazy turysci.pl

Kilauea, Fot. pixabay.com/ tommygbeatty

Podobne sytuacje w tym roku

To nie jest pierwsza tego typu sytuacja w tym roku. Dwa miesiące temu do wybuchu wulkanu doszło także w Afryce. W Tanzanii doszło do erupcji Kilimandżaro. To jeden z najsłynniejszych szczytów świata i największy na Czarnym Lądzie.

Wybuch spowodował pożar, który gaszono przez kilka dni. Ogień rozniósł się z powodu silnych wiatrów. W wyniku pożaru ucierpiały wrzosowiska. Spłonęło ich kilkanaście hektarów na wysokości około 2700 metrów nad poziomem morza.

Także w tym miesiącu informowaliśmy już o wybuchu wulkanu. Mowa o słynnej Etnie, która znajduje się na terenie Sycylii. To największy europejski wulkan. W internecie pojawiło się nagranie pokazujące erupcję. Można je zobaczyć tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl.

Źródło: TVP Info

Następny artykuł