Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Turyści non stop tracą w ten sposób pieniądze. Podróżnik ujawnił ich sztuczki: “Strzeżcie się gwizdania i darmowych prezentów”
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 29.11.2023 17:49

Turyści non stop tracą w ten sposób pieniądze. Podróżnik ujawnił ich sztuczki: “Strzeżcie się gwizdania i darmowych prezentów”

Turyści
Fot. Shutterstock_Sun_Shine, TikTok-@SamMayfair

To, jak w popularnych zagranicznych krajach potrafią oszukać sprzedawcy, wiedzą ci, którzy dali się nabrać na ich “sztuczki”. Takie sytuacje zdarzają się m.in. w Egipcie, szczególnie w okolicy piramid w Gizie. Tiktoker i YouTuber ujawnia główne oszustwa, na które turyści podróżujący tam samotnie muszą koniecznie uważać. 

“Mieszkańcy Zachodu boją się, że okażą się niegrzeczni wobec innych, dlatego oszuści często to wykorzystują i wykorzystują" - zdradza podróżnik. 

 

To jedna z największych atrakcji w Egipcie. Turyści tam przepłacają

Egipt przyciąga miliony turystów rocznie. Najciekawszą atrakcją są egipskie piramidy w Gizie. To obowiązkowy punkt dla podróżnych. Oszustw tam nie brakuje, a jednym z nich jest sprzedawanie biletów po zawyżonej cenie z mało wiarygodnego źródła. 

Turyści muszą mieć na uwadze również fakt, ze już do 1 grudnia 2023 r. ceny biletów do największych atrakcji w Egipcie w tym do słynnych piramid mocno podrożeją. W przypadku kilkudniowego zwiedzania trzeba zapłacić 46 zł. Wkrótce cena wzrośnie do 70 zł.

Dla niektórych wycieczka do starożytnego miejsca wiąże się z przedzieraniem się przez sprzedawców i oszustów, którzy chcą pozbawić ich pieniędzy. Aby pomóc turystom rozpoznać, którym sprzedawcom można zaufać, a kto jest oszustem, vloger podróżniczy Sam Mayfair w filmie na YouTube zwrócił uwagę na cztery popularne „trudności”, o których należy pamiętać podczas zwiedzania piramid.

Tak oszukują turystów w Egipcie. Stosują nietypowe metody

39-latek z Surrey wyjaśnia, że ​​jego rady są skierowane przede wszystkim do osób podróżujących samotnie, bez przewodnika. Sam wyjaśnia, że ​​jednym z powszechnych oszustw, na które należy zwrócić uwagę, jest to dotyczące wskazywania drogi. Na nagraniu, gdy podróżnik bada kompleks piramid w Gizie, w oddali widać mężczyznę, który powoli podchodzi do niego i krzyczy, że idzie w złym kierunku. Sam po prostu go ignoruje i odchodzi.

“Próbują cię zmylić, mówiąc, że wybierasz złą drogę i opuszczasz kompleks. Tak naprawdę próbują tylko nakłonić cię, żebyś ich śledził, żeby mogli zrobić ci kilka zdjęć z piramidami i obciążyć cię wygórowaną kwotą” - tłumaczy Sam.

Innym klasycznym oszustwem w piramidach jest „gwizdanie”. Polega to na tym, że oszust używa gwizdka, aby zmylić turystów i nakłonić ich, by poszli za nim. “Większość ludzi po prostu za nimi podąża. Ale znowu wszystko, co próbują zrobić, to zabrać cię gdzieś, żeby ci coś bardzo szybko pokazać, a następnie obciążyć cię za to opłatą”.

Turyści powinni wystrzegać się również mężczyzn na wielbłądach, próbujących nawiązać rozmowę, próśb o zrobienie zdjęcia, a także darmowych prezentów. To ostatnie, jak twierdzi Sam, jest najbardziej rażące. “Nawet jeśli powiedzą ci, że to prezent na szczęście czy coś, nie jest on darmowy, więc miej to na uwadze” - tłumaczy na wideo. 

Jak nie stracić mnóstwa pieniędzy na wakacjach?

“Mieszkańcy Zachodu boją się, że okażą się niegrzeczni wobec innych, dlatego oszuści często to wykorzystują i wykorzystują, próbując wzbudzić w ludziach poczucie winy i poddać się”. Według Sama dobrym pomysłem będzie też towarzystwo licencjonowanego przewodnika. “Na koniec moja rada dla wszystkich odwiedzających Egipt: kierujcie się zdrowym rozsądkiem – nie bójcie się negocjować cen, ponieważ jest to część egipskiej kultury” - radzi mężczyzna.

Niemniej jednak Egipt wciąż jest wartym do odwiedzenia miejscem, a przy zachowaniu zdrowego rozsądku i ostrożności, można cieszyć się zwiedzaniem i podziwianiem starożytnych atrakcji, bez narażania swojego portfela na dodatkowe koszty.