Turysci.pl
turyści rejestr

Fot. Unsplash.com/Marten Bjork/zdjęcie poglądowe

Czy będzie publiczny rejestr? Ministerstwo chce zmian dla turystów w Polsce

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Turyści będą mogli sprawdzić obiekty noclegowe i przewodników górskich? Ministerstwo proponuje wprowadzenie publicznego rejestru, który umożliwi sprawdzanie kwalifikacji oraz standardów za pośrednictwem internetu. Dyrektor

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czego dotyczyłby rejestr publiczny

  • co skłania ministerstwo do wprowadzenia rejestru

  • na jakim etapie są prace

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad wprowadzeniem rejestru publicznego, z którego mogliby korzystać turyści. Za pośrednictwem internetu wczasowicze mieliby możliwość sprawdzania przewodników górskich oraz ich kwalifikacji, a także standardów obiektów hotelarskich. O szczegółach informuje portal Onet.pl.

Dyrektor Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Dominik Borek przyznał, że turyści powinni mieć możliwość potwierdzenia, że przewodnicy górscy zapewnią im bezpieczeństwo podczas wczasów. Dlatego we wtorek 8 grudnia na posiedzeniu sejmowej komisji turystyki podjęto temat funkcjonowania rejestrów publicznych. Zwrócono też uwagę na działanie zgodnie z prawem obiektów hotelarskich.

Turyści będą mogli sprawdzać wiarygodność przewodników górskich oraz hoteli?

Wypowiedź dyrektora MRPiT sugeruje, że turyści powinni móc sprawdzić kwalifikacje przewodników górskich, ponieważ jest to zawód zaufania publicznego. Dlatego pracownicy mieliby znaleźć się w podobnym rejestrze, który obejmuje adwokatów czy radców prawnych.

Chcemy, by można było poprzez wyszukiwarkę internetową wyszukać danego przewodnika górskiego i potwierdzić, że wykonuje zawód zaufania publicznego i po jego przewodnictwem będziemy czuli się bezpiecznie – słowa dyrektora MRPiT Dominika Borka cytuje portal Onet.pl.

Dyrektor MRPiT zwrócił uwagę również na fakt, że jedynym regulowanym zawodem przewodnika po deregulacji przepisów jest właśnie przewodnik górski. Dlatego miałaby powstać strona internetowa, na której można byłoby sprawdzić kwalifikacje pracowników branży turystycznych. Podobny rejestr miałby dotyczyć obiektów hotelarskich.

Turyści za pośrednictwem internetu mieliby możliwość sprawdzić, „czy dany obiekt działa zgodnie z prawem [] by nie wprowadzał (turystów - PAP) w błąd”. Dyrektor Dominik Borek zwrócił uwagę na fakt, że niektóre obiekty noclegowe korzystają ze zmodyfikowanych nazw (np. motelik, pensjonacik, hotelik), przez co nie uzyskują odpowiedniej kategorii.

Przedstawiciel MRPiT zaznaczył, że istnieje już centralny wykaz obiektów hotelarskich. Ministerstwo pracuje również nad tym, by przewodnicy górscy trafili też do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), który opisuje oraz porządkuje kwalifikacje pracowników. Zmiany mają gwarantować wysoką jakość certyfikatów zawodowych, które wydawane są w ramach systemu.

Turyści mogą wyczekiwać kolejnych zmian. Poruszono problem przewodników wysokogórskich

Dominik Borek zwrócił również uwagę na problem przewodników wysokogórskich. Kategoria ta obecnie nie jest ujęta w przepisach. Obecnie w regulacje dotyczą jedynie przewodników górskich, którzy są jedynie dzieleni na obszary – karpacki, sudecki, tatrzański – oraz klasy. Zgodnie z przekazanymi informacjami ministerstwo już nad tym pracuje.

Często mamy do czynienia z dość trudnymi sytuacjami prawnymi jeśli chodzi o uznawanie kwalifikacji. Wiele państw UE w różny sposób do tego podchodzi. Trwają analizy i prace, aby tę sytuację rozstrzygnąć na ich korzyść (przewodników górskich - PAP), by przewodnik wysokogórski miał odzwierciedlenie w polskich przepisach, bo przewodnik wysokogórski to nic innego jak tatrzański przewodnik górski klasy pierwszej i drugiej – wypowiedź Dominika Borka cytuje Onet.pl.

Dyrektor MRPiT nie ujawnił, kiedy należy spodziewać się wprowadzenia nowych rejestrów publicznych, jednak z jego wypowiedzi wynika, że obecnie intensyfikują się prace w tym obszarze. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o planach górali na okres zimowy. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >