Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > "Tu jest jakby luksusowo". PKP odsłoniło karty i zaskoczyło pasażerów nowymi wagonami
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 30.09.2023 15:27

"Tu jest jakby luksusowo". PKP odsłoniło karty i zaskoczyło pasażerów nowymi wagonami

Nowe wagony PKP Intercity
Fot. Shutterstock - Martyn Jandula/PKP Intercity

PKP Intercity od wielu lat modernizuje całe składy, a także pojedyncze wagony. Jednak już w listopadzie 2022 roku narodowy przewoźnik poinformował, że planuje ogromne zakupy nowych wagonów. Teraz pokazał, jak będą prezentowały się ich wnętrza.

Choć PKP Intercity nie zawsze może pochwalić się idealną punktualnością, to i tak z każdym rokiem chętnych na jazdę pociągami przybywa. Sieć kolejowa w Polsce jest bowiem świetnie rozwinięta, dzięki czemu można się dostać nią niemalże wszędzie. Niebawem podróż będzie na dodatek o wiele wygodniejsza.

300 nowych wagonów dla PKP Intercity

PKP Intercity od lat powtarza, że wygoda pasażerów jest dla nich jednym z kluczowych aspektów. Widać to wyraźnie w działaniach spółki. W użytku jest już nowa aplikacja, bilety można kupić na wiele sposobów, a opóźnienia śledzić na żywo w Portalu Pasażera.

Do tego dochodzi modernizowanie składów. Stare wagony regularnie przechodzą remonty, dzięki czemu stają się coraz lepiej dostosowane do potrzeb współczesnych podróżnych. Dodatkowo w najbliższych latach na torach ma pojawić się 300 całkowicie nowych wagonów. W razie potrzeby PKP zastrzega sobie prawo do zakupu dodatkowych 150 wagonów. Jednak wykonawcę tego zamówienia wyłoni dopiero w IV kwartale 2023 roku.

Wykonawca poszukiwany, ale makieta nowego wagonu już jest

PKP Intercity bardzo poważnie podeszło do kolejnego etapu modernizacji. Podczas niedawnych 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO przewoźnik zaprezentował makietę przedstawiającą wnętrze nowego wagonu. To jednak nie koniec. Po zakończeniu targów konstrukcję przeniesiono bowiem na PGE Narodowy, gdzie każdy ma okazję przekonać się, jak będą prezentowały się jego wnętrza.

Wchodzą do przedziału, cytując wypowiedź z kultowej polskiej komedii, można by rzec, że "tu jest jakby luksusowo". Pomieszczenie wyróżniają bowiem stonowany design, a także dbałość o funkcjonalność. Każdy fotel wyposażony ma być w gniazdo, a także port USB do ładowania telefonów i innych przenośnych urządzeń. Podróż mają dodatkowo ułatwić stoliki, które będą dostępne przy każdym siedzeniu.

To jednak nie wszystko. Każdy wagon będzie posiadał również swoją klimatyzację i system informowania pasażera. Podróżni doczekają się również jeszcze jednej przydatnej funkcji. Wagony mają bowiem posiadać darmowe Wi-Fi, które bez wątpienia umili nawet najdłuższą podróż.

– Od teraz każdy odwiedzający PGE Narodowy, którego jesteśmy partnerem, może usiąść w nowo zaprojektowanych fotelach, sprawdzić całkiem nowy wygląd wagonów, ale co najważniejsze podzielić się z nami swoją opinią na ich temat bezpośrednio z ich wnętrza – przyznał Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Zobacz też: Polki masowo popełniły błąd zagrażający ich dziecku.  Dotyczy niemal każdego, trzeba działać szybko

Powiedz PKP, co sądzisz o nowym wagonie

Jak się okazuje, makieta na PGE Narodowym nie pojawiła się przez przypadek. W jej wnętrzu pasażerowie będą mogli bowiem znaleźć kod QR. Po jego zeskanowaniu użytkownik zostanie przekierowany na stronę zawierającą krótką ankietę dotyczącą nowego przedziału.

Dzięki temu pasażerowie będą mogli odnieść się do nowego wystroju wagonu. Przekazać co im się podoba, a co warto jeszcze poprawić i usprawnić. Dzięki kontaktowi z pasażerami, wagony PKP Intercity mają szansę być jeszcze lepiej dostosowane do oczekiwań podróżnych.

Tagi: PKP Podróże