Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tu czas zatrzymał się dziesiątki lat temu. Takich miejsc nie znajdziesz nigdzie indziej
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 16.10.2023 10:21

Tu czas zatrzymał się dziesiątki lat temu. Takich miejsc nie znajdziesz nigdzie indziej

Skansen
Fot. Shutterstock/Dorota Szymczyk/Solar 760L Foto

Polskie wsi i miasteczka skrywają mnóstwo atrakcji, które turyści chętnie zwiedzają. To m.in. skanseny, które z pewnością zachwycą każdego. Te malowane chałupy, urocze drewniane kościoły, cerkwie, czy dawne wiatraki sprawią, że niemalże cofniemy się w czasie i poczujemy klimat dawnych lat.

Oto jedne z piękniejszych skansenów wiejskich w Polsce. 

Turyści uwielbiają polskie skanseny. Dzięki nim mogą poczuć klimat dawnych lat

Wiejski skansen to nic innego jak muzeum na powietrzu. Udając się w takie miejsce, turyści mogą zobaczyć dawne drewniane budownictwo, ale i sady, pasieki, pola uprawne czy stawy. Mogą poznać prawdziwe życie ludzi sprzed dziesiątek lat, ich codzienne zmagania z przyrodą i żywiołami, ich życie religijne, pracę i świętowanie.

Obecnie na terenie Polski znajduje się około 30 takich muzeów etnograficznych, rozmieszczonych po całym kraju. Wciąż przybywa do nich mnóstwo odwiedzających, co więcej, ich liczba stale rośnie. Skanseny bowiem w niezwykły sposób zachowują i pielęgnują dawne tradycje i historie. Każdy z nich jest wyjątkowy, jednak niektóre bez wątpienia zasługują na miano najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych. 

TOP 3 najpiękniejszych skansenów w Polsce

Na pierwszym miejscu bez wątpienia powinien znaleźć się skansen w Lipcach, nazywanych także Lipcami Reymontowskimi. To właśnie ta niepozorna wieś zainspirowała polskiego pisarza do stworzenia “Chłopów”, których najnowsza ekranizacja nawet została wskazana jako kandydat do Oscara 2024. Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta mieści się zabytkowym budynku manufaktury Winklów. Udostępnia odwiedzającym różnorodne eksponaty z dziedziny historii i kultury materialnej Lipiec i sąsiednich miejscowości, a także pamiątki związane z W. Reymontem.

Drugim równie atrakcyjnym muzeum etnograficznym jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie odtworzono układ XIX-wiecznej wsi rzędówki. Oprócz budynków turyści mogą zwiedzić ogródki ze zwierzętami gospodarskimi, karmę, a także XVIII-wieczny kościół, w którym wciąż udzielane są śluby. To kolejne miejsce, gdzie kręcono polskie filmy m.in. “Ogniem i mieczem” i “Pana Tadeusza”.

Na podium najpiękniejszych polskich skansenów powinno znaleźć się również Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc do zwiedzenia na Podkarpaciu, bowiem tamtejsza architektura niejednego zachwyci. Przybywający turyści mają możliwość zobaczenia drewnianych cerkwi, a nawet odtworzonego rynku dawnego miasteczka galicyjskiego. 

Te polskie skanseny trzeba odwiedzić

Oto pozostałe wiejskie skanseny w Polsce, które cieszą się największą popularnością wśród odwiedzających. Trudno się jednak temu dziwić. To idealne miejsca na wycieczkę szczególnie jesienią:

  1. Muzeum Wsi Lubelskiej 
  2. Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu
  3. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdydzach Kiszewskich
  4. Zagroda Maziarska w Łosiu
  5. Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
  6. Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu
  7. Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
  8. Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie