Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Tu cofniesz się w czasie i to dosłownie. W tym miejscu jest rok 2017
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 20.05.2024 08:30

Tu cofniesz się w czasie i to dosłownie. W tym miejscu jest rok 2017

Etiopia
fot. EAST NEWS

Wielu z nas chętnie cofnęłoby się w czasie. Niestety mimo prężnie rozwijającej się technologii kapsuła czasu nie została jeszcze wynaleziona. Jest jednak alternatywa, która pomoże nam na chwilę przenieść się… 7 lat wstecz. To nie jest żart - to miejsce, gdzie kalendarze wskazują rok 2017, istnieje naprawdę.

Kalendarz etiopski - możesz cofnąć się czasie…

Mimo że, początek brzmi troszkę tajemniczo, to są na świecie miejsca, gdzie czas płynie, dosłownie, inaczej. O ile przestawianie zegarka, podczas zmiany strefy czasowej w podróży o kilka godzin, nie robi większego wrażenia, to zmiana roku i to o kilka lat jest niecodziennym zjawiskiem.

Zaskakującą ciekawostką, na temat tej podróży “w czasie” podzieliła się bloggerka podróżnicza, która prowadzi na Instagramie konto @celwpodrozy. Twórczyni internetowa, w niedawno opublikowanej rolce wyjaśnia to zjawisko, którego doświadczyć możemy w Etiopii. Właśnie tam kalendarze obecnie wskazują 2017 rok.

Dlaczego w Etiopii jest rok 2017?

Odpowiedź generalnie jest bardzo prosta. Wszystko za sprawą swojego własnego kalendarza, który obowiązuje w tym afrykańskim kraju. Jest to bowiem kalendarz etiopski, który z kolei bazuje na kalendarzu koptyjskim. Według niego rok ma 12 miesięcy - każdy z nich po 30 dni - oraz jednego trzynastego miesiąca, który grupuje pozostałe 5 dni (lub 6 w roku przestępnym).

Ponadto doba w Etiopii zaczyna się o wschodzie słońca, a nie tak jak u nas o północy. Wobec tego pierwsza godzina doby zaczyna się tam o siódmej rano czasu wschodnioafrykańskiego.

Jednak zdecydowanie najbardziej zaskakująca jest rachuba lat, gdyż numer roku jest tam o 7 lat mniejszy, niż w kalendarzu gregoriańskim. W związku z tym, podróżując do Etiopii, możemy znów poczuć się jak w 2017 roku!

Czy warto jechać do Etiopii?

Etiopia to kraj, który położony jest na terenie tzw. Rogu Afryki. Jest to kraj, który kojarzony jest przede wszystkim z biedą i głodem, co oczywiście jest prawdą, bo jest to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jednak trzeba przyznać, że miejsce jest niesamowicie bogate w walory krajobrazowe, a także w niesamowicie zróżnicowaną kulturę.

Różnorodność religijna jest także ogromna, gdyż w części kraju dominuje Chrześcijaństwo, w kolejnej Islam, a po drodze spotkać można szereg lokalnych plemion, które dla nas - Europejczyków są czymś bardzo odległym i zaskakującym. Miejsce obfituje także w liczne obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, należą do nich między innymi: skalne kościoły Lalibeli, Park Narodowy Gór Simien, Aksum, a także doliny rzek Auasz i Omo.  Podróż w te rejony to zdecydowanie wybór dla ciekawych świata miłośników niecodziennych wrażeń, gdyż mimo powszechnego dostępu do internetu i zdjęć z najbardziej odległych zakątków świata, nie oddają one nawet ułamka wrażeń, jakich doświadczymy osobiście na miejscu. Tak właśnie jest w przypadku Etiopii. 
 

 

Czytaj więcej: Do sera na naleśniki zawsze dodaję ten składnik. W życiu nie jadłem nic bardziej kremowego