Trzęsienie ziemi w Argentyniefot. Twitter/ @EarthquakeChil1

Trzęsienie ziemi w Argentynie. Sytuacja jest poważna

Trzęsienie ziemi pojawiło się w Argentynie w nocy z poniedziałek na wtorek. Jego siła była duża, bo to aż 6,4 stopnie w skali Richtera. Zdarzenie miało miejsce na głębokości 20 kilometrów. Na razie wiadomo o 3 osobach poszkodowanych. Z powodu zagrożenia sejsmicznego podróżowanie po kraju może być w tej chwili niebezpieczne.

Trzęsienie ziemi spowodowało wiele strat w Argentynie. Wszystko wydarzyło się o godzinie 3:46 czasu polskiego, około 29 kilometrów od miejscowości Pocito w prowincji San Juan. Pojawiły się informacje o poszkodowanych oraz zniszczeniach, które mogą znacząco utrudnić podróżowanie.

Trzęsienie ziemi w Argentynie

Jak czytamy na fanpage'u Kataklizmy w Polsce i na świecie, wśród poszkodowanych są ranni. Nie wiadomo jednak, czy obrażenia zagrażają ich życiu lub zdrowiu. Według relacji świadków, trzęsienie było bardzo mocno odczuwalne.

Tak silne trzęsienie musiało przyczynić się do wielu strat materialnych. Zniszczonych zostało wiele budynków. Na razie jeszcze nie określono dokładnej skali szkód. Przewiduje się, że bilans będzie coraz gorszy wraz z upływem kolejnych godzin.

Jak czytamy na Twitterze, siła trzęsienia była odczuwalna nawet w sąsiednim Chile. Warto zaznaczyć, że to nie jest pierwsze trzęsienie ziemi w tym roku. Jak podaje wcześniej wspomniany fanpage, to już dziesiąte trzęsienie o sile minimum 6.0.

W mediach społecznościowych można znaleźć zdjęcia, które pokazują zniszczenia w Argentynie. Na Twitterze na profilu o nazwie EarthquakeChil1 można znaleźć fotografie pękniętych dróg.

Pęknięta droga

Pęknięta droga, fot. Twitter.com/EarthquakeChil1

Argentyna to kraj, który warto odwiedzić, kiedy poprawi się sytuacja epidemiologiczna oraz nie będzie zagrożenia sejsmicznego. Uważa się, że to najbardziej europejski kraj w Ameryce. To idealne połączenie europejskiej kultury spowodowanej kolonizacją oraz latynoskiego klimatu.

Jednym z egzotycznych miejsc, które zachwycają turystów, są wodospady Iguazu, które leżą zarówno na terenie Argentyny, jak i Brazylii. Znajdują się w miejscu, w którym rzeka dociera do skraju płaskowyżu, tuż przed ujściem do rzeki Parany. Rzeka spada w przepaść i w ten sposób tworzy wodospad. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Wodospad Iguazu, fot. pixabay.com/arochas

Kataklizm w Europie

Choć trzęsienia ziemi kojarzone są głównie z Azją i Ameryką, w ostatnim czasie także na Starym Kontynencie doszło do takiego zdarzenia. Wydarzyło się to w Chorwacji, na kilka dni przed zakończeniem 2020 roku.

Jak pisaliśmy wcześniej, było to trzęsienie o magnitudzie 6,3, z powodu którego zginęło siedem osób. Jedna w Petrinji, pięć w miejscowości Majske Poljane w pobliżu Gliny oraz jedna w Żażinie. Epicentrum wykryto 3 kilometry od miasta Petrinja, leżącego 47 km na południe od Zagrzebia.

Wstrząsy były tak silne, że odczuwano je nawet w państwach sąsiedzkich. Można było je odczuć na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii, a także w dużej części Włoch.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Chorwacji, fot. Relja Dusek/Xinhua News/East News

Źródło: Facebook, Polsat News

Następny artykuł