Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Tromsø, czyli stojąc u wrót Arktyki. Teraz jest najlepszy czas na zobaczenie zorzy polarnej
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 28.02.2023 21:52

Tromsø, czyli stojąc u wrót Arktyki. Teraz jest najlepszy czas na zobaczenie zorzy polarnej

Tromsø
fot. The Municipality of Tromsø from Tromsø, Norway, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, cropped, via Wikimedia Commons

Tromsø to wyjątkowe miasto w Norwegii, w którym wiele placówek może pochwalić się mianem najbardziej wysuniętych na północ. Miejsce to zachwyca przyrodą, dzikością i jednocześnie miejskim stylem życia. 

Norweska miejscowość pod wieloma aspektami jest unikatowa. Jest to miasto uniwersyteckie, a więc nie brakuje barów, imprez i festiwali, zaś fani przyrody znajdą mnóstwo szlaków górskich, wyjątkową florę i faunę oraz upragniony spokój. Jedną z największych atrakcji jest możliwość zobaczenia zorzy polarnej.

Noc i dzień polarny w Tromsø

Skandynawia przyciąga do siebie ludzi z całego świata, ponieważ jako jedyna może pochwalić się wyjątkowymi zjawiskami i wspaniałymi, niespotykanymi krajobrazami. Jednymi z najbardziej imponujących zjawisk są oczywiście dni i noce polarne, czyli czas, w którym przez 24 h świeci słońce lub też stale jest ciemno. 

W przypadku norweskiego Tromsø dni polarne trwają wiosną i latem. Dopiero od końca lipca sytuacja zmienia się diametralnie i wówczas mieszkańcy żyją w ciągłej ciemności. 

W miejscach, w których mieszkańcy doświadczają nocy polarnej często panuje depresja i obniżone samopoczucie. Tromsø jest jednym z nielicznych miejsc, które mimo ciągłej ciemni tętni życiem. Jest to bowiem miasto uniwersyteckie, mające swój rytm i tempo. Dodatkowo mieszkańcy słyną z ogromnej gościnności i tzw. koseligu, czyli tworzenia ciepłej atmosfery.

Gdzie pojechać na urlop w marcu? Malta z pewnością dostarczy wielu wrażeń

Atrakcje Tromsø

Tromsø jest miejscem, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Osoby chcące spędzić urlop aktywnie, blisko z naturą, będą w siódmym niebie. Norweska miejscowość słynie z ogromnej ilości górskich szlaków, imponujących fiordów i pięknych zatok. Turyści tłumnie odwiedzają również malowniczy port, wokół którego znajduje się wiele ośrodków, oferujących kąpiel w jacuzzi czy saunę z widokiem na zatokę.

Największe miasto północnej Norwegii to również idealne miejsce do obserwacji zorzy polarnej. Największe prawdopodobieństwo dostrzeżenia tego wyjątkowego zjawiska ma miejsce od połowy września do początku kwietnia.

Co ciekawe, w Tromsø co roku odbywa się maraton Midnight Sun. Bieg rozpoczyna się o 9 wieczorem, kończy po północy, a przez cały czas świeci słońce, co umożliwia podziwianie cudownych widoków. Trasa przebiega bowiem przez most nad fiordem, który łączy dwie części miasta.

W Tromsø znajduje się również najbardziej wysunięty na północ uniwersytet. Dzięki obecności studentów miasto tętni życiem. Znajdziemy więc wiele barów i miejsc, w których zabawimy się aż do rana. Co ciekawe, Tromsø jest miastem, w którym przypada największa ilość barów na jednego mieszkańca w całej Norwegii. 

Jak dostać się do Tromsø?

Do Tromsø dotrzemy na wiele różnych sposobów. Możemy skorzystać z promu, na który udamy się samochodem i przejedziemy do Norwegii przez Szwecję. Można też wybrać pełną trasę przez Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. 

Dostępna jest również droga lotnicza. W norweskim mieście znajduje się lotnisko, do którego są bezpośrednie połączenia z Polski, jednak loty te nie należą do najtańszych. Łaskawsza dla naszego portfela alternatywa to lot z Polski do Oslo. Bilety na tę trasę znajdziemy nawet za 100 złotych. Następnie polecamy skorzystać z norweskiego transportu. 

Dołącz do nas

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Źródło: national-geographic.pl

Tagi: Norwegia
Tak przechytrzył Ryanaira. Nowy poziom "januszowania" osiągnięty?
Pasażer taniej linii lotniczej Ryanair pokazał, do czego jest się w stanie posunąć, aby przechytrzyć irlandzkiego przewoźnika. Twierdzi, że w ten sposób może sporo zaoszczędzić, nie płacąc za bagaże, jednak sami internauci zauważają, że są pewne granice dobrego smaku. Nie ma się co dziwić, że nagranie opublikowane na TikToku szybko stało się hitem w sieci. Znany z satyrycznego poczucia humoru Lucian Mihai Koncz udostępnił materiał wideo, na którym pokazał, w jaki sposób zaoszczędzić na opłatach za dodatkowy bagaż. Do tej pory widzieliśmy już wiele sposobów, chociażby niszczenie walizki, aby spełniała wymogi wymiarowe tuż przed wejściem na pokład, jednak sposób ta metoda mocno nas zaskoczyła.
Czytaj dalej
Hiszpania zapowiada rewolucję. Wkrótce koniec z limitem płynów i nakazem wyjmowania laptopów
Kolejne europejskie państwo zapowiada, że już niebawem na lotniskach w życie wejdą zmiany, na które turyści czekają od dawna. Mianowicie na dwóch największych portach lotniczych w Hiszpanii ma przestać obowiązywać limit płynów i nakaz wyciągania laptopów podczas kontroli z bagażu podręcznego. Długo oczekiwana rewolucja zacznie obowiązywać szybciej niż przewidywano.Nie tak dawno o zmianach dotyczących płynów i sprzętu elektronicznego w bagażu podręcznym poinformowała Wielka Brytania. Teraz władze Hiszpanii zdecydowały, że również u nich przyszedł czas na pójście na rękę podróżujących samolotami. To bez wątpienia jedna ze zmian w podróżowaniu, która ma zdecydowanie więcej zwolenników niż przeciwników.
Czytaj dalej