Turysci.pl

fot. The Municipality of Tromsø from Tromsø, Norway, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, cropped, via Wikimedia Commons

Tromsø, czyli stojąc u wrót Arktyki. Teraz jest najlepszy czas na zobaczenie zorzy polarnej

28 Lutego 2023

Autor tekstu:

Magdalena Cichocka

Tromsø to wyjątkowe miasto w Norwegii, w którym wiele placówek może pochwalić się mianem najbardziej wysuniętych na północ. Miejsce to zachwyca przyrodą, dzikością i jednocześnie miejskim stylem życia. 

Norweska miejscowość pod wieloma aspektami jest unikatowa. Jest to miasto uniwersyteckie, a więc nie brakuje barów, imprez i festiwali, zaś fani przyrody znajdą mnóstwo szlaków górskich, wyjątkową florę i faunę oraz upragniony spokój. Jedną z największych atrakcji jest możliwość zobaczenia zorzy polarnej.

Noc i dzień polarny w Tromsø

Skandynawia przyciąga do siebie ludzi z całego świata, ponieważ jako jedyna może pochwalić się wyjątkowymi zjawiskami i wspaniałymi, niespotykanymi krajobrazami. Jednymi z najbardziej imponujących zjawisk są oczywiście dni i noce polarne, czyli czas, w którym przez 24 h świeci słońce lub też stale jest ciemno. 

W przypadku norweskiego Tromsø dni polarne trwają wiosną i latem. Dopiero od końca lipca sytuacja zmienia się diametralnie i wówczas mieszkańcy żyją w ciągłej ciemności. 

W miejscach, w których mieszkańcy doświadczają nocy polarnej często panuje depresja i obniżone samopoczucie. Tromsø jest jednym z nielicznych miejsc, które mimo ciągłej ciemni tętni życiem. Jest to bowiem miasto uniwersyteckie, mające swój rytm i tempo. Dodatkowo mieszkańcy słyną z ogromnej gościnności i tzw. koseligu, czyli tworzenia ciepłej atmosfery.

Gdzie pojechać na urlop w marcu? Malta z pewnością dostarczy wielu wrażeń

Gdzie pojechać na urlop w marcu? Malta z pewnością dostarczy wielu wrażeń

CZYTAJ DALEJ

Atrakcje Tromsø

Tromsø jest miejscem, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Osoby chcące spędzić urlop aktywnie, blisko z naturą, będą w siódmym niebie. Norweska miejscowość słynie z ogromnej ilości górskich szlaków, imponujących fiordów i pięknych zatok. Turyści tłumnie odwiedzają również malowniczy port, wokół którego znajduje się wiele ośrodków, oferujących kąpiel w jacuzzi czy saunę z widokiem na zatokę.

Największe miasto północnej Norwegii to również idealne miejsce do obserwacji zorzy polarnej. Największe prawdopodobieństwo dostrzeżenia tego wyjątkowego zjawiska ma miejsce od połowy września do początku kwietnia.

Co ciekawe, w Tromsø co roku odbywa się maraton Midnight Sun. Bieg rozpoczyna się o 9 wieczorem, kończy po północy, a przez cały czas świeci słońce, co umożliwia podziwianie cudownych widoków. Trasa przebiega bowiem przez most nad fiordem, który łączy dwie części miasta.

W Tromsø znajduje się również najbardziej wysunięty na północ uniwersytet. Dzięki obecności studentów miasto tętni życiem. Znajdziemy więc wiele barów i miejsc, w których zabawimy się aż do rana. Co ciekawe, Tromsø jest miastem, w którym przypada największa ilość barów na jednego mieszkańca w całej Norwegii. 

Jak dostać się do Tromsø?

Do Tromsø dotrzemy na wiele różnych sposobów. Możemy skorzystać z promu, na który udamy się samochodem i przejedziemy do Norwegii przez Szwecję. Można też wybrać pełną trasę przez Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. 

Dostępna jest również droga lotnicza. W norweskim mieście znajduje się lotnisko, do którego są bezpośrednie połączenia z Polski, jednak loty te nie należą do najtańszych. Łaskawsza dla naszego portfela alternatywa to lot z Polski do Oslo. Bilety na tę trasę znajdziemy nawet za 100 złotych. Następnie polecamy skorzystać z norweskiego transportu. 

Dołącz do nas

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected] 

Źródło: national-geographic.pl

Tak przechytrzył Ryanaira. Nowy poziom "januszowania" osiągnięty?

Tak przechytrzył Ryanaira. Nowy poziom "januszowania" osiągnięty?

CZYTAJ DALEJ
Hiszpania zapowiada rewolucję. Wkrótce koniec z limitem płynów i nakazem wyjmowania laptopów

Hiszpania zapowiada rewolucję. Wkrótce koniec z limitem płynów i nakazem wyjmowania laptopów

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Norwegia

Podobne artykuły

Europa

Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Czytaj więcej >

Europa

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie
Czytaj więcej >

Europa

Po tym, co zrobiła w samolocie, pilot wezwał policję. Skuli pasażerkę tuż po lądowaniu
Czytaj więcej >

Europa

Największa wyspa Cyklad niczym grecki raj. Czym oczaruje nas Naksos?
Czytaj więcej >

Europa

Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje
Czytaj więcej >

Europa

Te zdjęcia z miejsca stały się hitem internetu. 77-latek pojechał w góry w każdym tego słowa znaczeniu
Czytaj więcej >
Magdalena Cichocka

Z wykształcenia inżynier, z zawodu redaktorka. Przepełniona kreatywnymi pomysłami miłośniczka rękodzieła i podróży.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]