Turysci.pl > Europa > To zagraniczne miasto miało ważną rolę dla historii Polski. Dziś zjeżdżają się tam tłumy turystów
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 20.11.2023 17:30

To zagraniczne miasto miało ważną rolę dla historii Polski. Dziś zjeżdżają się tam tłumy turystów

Turyści
Fot. Shutterstock_Perati Komson

To miasto słynie nie tylko z wyrobu pierników. Przede wszystkim jest prawdziwym rajem dla miłośników zwiedzania i zabytków. W dobie renesansu było mocno związane z Polską i Mikołajem Kopernikiem.

To niezwykłe miejsce z dość burzliwą historią, jednak turyści uwielbiają je odwiedzać ze względu to, że wciąż zachowuje swój dawny charakter. 

Norymberga to idealne miasto na krótką podróż

Obecnie Norymberga to miasto z licznymi zabytkami, zachwycającą architekturą i mnóstwem ciekawych atrakcji. To idealne miejsce, by spędzić tam cały weekend, a nawet kilka dni. Choć wyprawa autem z Krakowa wiąże się z ok. 9-godzinną podróżą, to samolotem można dolecieć bezpośrednio w półtorej godziny.

Norymberga to miasto w Niemczech, leżące w kraju związkowym Bawaria i mimo iż od średniowiecza minęły całe stulecia, to wciąż zachowuje swój dawny wyjątkowy charakter. Ma bogatą historię, która to właśnie zachęca wielu turystów do przyjazdu. Oprócz intensywnego zwiedzania warto skosztować tam także lokalnych wyrobów np. słynnych kiełbasek. 

Turyści zachwyceni zabytkami i historią Norymbergi w Niemczech

W takim mieście jak Norymberga zwiedzanie jest bez wątpienia jedną z głównych atrakcji. Warto poświęcić przynajmniej kilka godzin, a najlepiej cały weekend na przemierzanie ulic miasta i podziwianiu kolejnych perełek. Do czasu II wojny światowej miasto cieszyło się piękną architekturą starego miasta. Zostało ono doszczętnie zniszczone, jednak odbudowane je, zachowując średniowieczny układ ulic.

Na miejscu domów z muru pruskiego zbudowano domy z cegieł. To właśnie tam zaczynają się pozostałości średniowiecznych fortyfikacji obronnych. Spacerując po tamtejszych uliczkach, można niemal cofnąć się w czasie i wyobrazić sobie, jak kiedyś wszystko wyglądało.  

Turyści chętnie udają się też do głównego placu miejskiego Hauptmarkt, gdzie po drodze można zatrzymać się przy gotyckim Lorenzkirche. To kościół św. Wawrzyńca z charakterystycznymi dwiema strzelistymi wieżami. We wnętrzu świątyni znajduje się dzieło Wita Stwosza “Pozdrowienie Anielskie”. To niejedyna atrakcja w drodze do placu, bowiem mija się kolejny monumentalny obiekt - gotycki Sabalduskirche (kościół św. Sabalda). 

Miasto zadziwia sztuką i kulturą. Ma też związek z Polską

Miasto ma do zaoferowania naprawdę dużo, a znajdujące się tam zabytki trzeba wprost zobaczyć na własne oczy. Oprócz tego planując wypad do Frankonii, warto rozważyć wizytę w muzeach, szczególnie w Germańskim Muzeum Narodowym. Zobaczyć można tam nie tylko dzieje niemieckiej historii i sztuki, ale także najcenniejszy eksponat, czyli globus Behaima. To najstarszy zachowany globus na świecie, a wykonano go w 1492 roku.

Norymberga ma też wiele wspólnego z Polską, bowiem w dobie renesansu tamtejsi kupcy chętnie handlowali z Polakami. To był również ważny dla nas ośrodek drukarski, ponieważ to właśnie w Norymberdze po raz pierwszy wydrukowano dzieło astronoma Mikołaja Kopernika “O obrotach sfer niebieskich”.