Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > To miasto jak żadne inne w Polsce rozkwita na wiosnę. Przepiękny widok
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 01.04.2024 18:14

To miasto jak żadne inne w Polsce rozkwita na wiosnę. Przepiękny widok

Magnolie
Fot. Norbert Wegner/Flickr

Magnolie na pograniczu Polski i Czech wyglądają bajecznie. Te wyjątkowe drzewa stały się współczesnym symbolem miasta. Warto pojechać tam w okresie wiosennym.

Krzewy stały się jednym z symboli miasta nad Olzą, a jego motywy możemy spotkać w witrynach sklepowych i kawiarniach.

Magnolie w Cieszynie

Podczas wiosennego spaceru w Cieszynie, można podziwiać "szlak kwitnących magnolii". Te piękne krzewy ozdabiają ogrody i ulice miasta, dodając uroku szczególnie w okresie, gdy drzewa jeszcze nie wypuściły liści. Świetnie komponują się z zabytkami Cieszyna, takimi jak np. kościół ewangelicki, którego 73-metrowa wieża góruje nad miastem.

Początek i koniec szlaku znajduje się w ogrodzie przed Pałacem Larischów, gdzie mieści się Muzeum Śląska Cieszyńskiego - najstarsze publiczne muzeum w Polsce. Podczas kwitnienia starodrzewnej magnolii, w muzealnej kawiarni można zamówić torcik o nazwie "Magnolia", wykonany z delikatnej, beżowej i różowej pianki.

Największe skupisko kwitnących magnolii znajduje się w okolicy zabytkowych willi przy ulicy 3 Maja. Rozłożyste krzewy można podziwiać także w pobliżu ewangelickiego kościoła Jezusowego. Stare magnolie białe zdobią park na Górze Zamkowej, otaczając dawne ogrody pałacu Habsburgów. W tym miejscu wznosi się wieża Piastowska, pozostałość po zamku książąt cieszyńskich, stanowiąca jednocześnie punkt widokowy, oraz romańska rotunda z XI wieku, najstarszy zabytek miasta Cieszyna.

Gdzie można znaleźć kwiaty magnolii w Cieszynie?

Przed oranżerią pałacu Habsburgów, usytuowaną pod Górą Zamkową, posadzono młode drzewka magnolii. Współczesnym symbolem miasta jest Muzeum Zamek Cieszyn. Kwiaty te współgrają kolorystycznie z różowym jelonkiem, będącym symbolem artystycznej wolności i otwartości miasta.

W połowie trasy spaceru znajduje się Rynek, jedno z najurokliwszych historycznych miejsc w Polsce. Jego urok podkreślają piękne kamienice z podcieniami oraz wspaniały ratusz w stylu klasycystycznym, z którego wieży w południe rozlega się hejnał.

Atrakcje w Cieszynie

Cieszyn, dawna stolica Księstwa Cieszyńskiego, jest bogatym w zabytki miastem, które dzieli granica polsko-czeska. Historyczne centrum miasta malowniczo rozciąga się na wzgórzach po polskiej stronie Olzy. Według legendy miasto zostało założone przez Bolka, Leszka i Cieszka, trzech synów legendarnego księcia piastowskiego Leszka III. 
Wyruszając na wyprawy w różne strony świata, spotkali się przypadkiem po wielu miesiącach przy źródle w głębi puszczy. W radości z ponownego spotkania postanowili założyć miasto, nadając mu nazwę Cieszyn.

Do dziś źródło znajduje się u podnóża wzgórza, na którym usytuowane jest Stare Miasto. Wśród zabytkowej architektury wyróżnia się secesyjny budynek Teatru im. Adama Mickiewicza. Jego wnętrze, które było planem filmowym dla nominowanego do Oscara "Ziemi Obiecanej" reżyserowanego przez Andrzeja Wajdę oraz serialu "Modrzejewska" z Krystyną Jandą w roli głównej, nadal zachwyca turystów. Po spacerze zachęcamy do odpoczynku przy kufelku piwa warzonego w Cieszynie od XIX wieku przez browar książęcy.

Źródło: turystyka.wpl.pl

Czytaj więcej: Listonosz zapuka do drzwi z pieniędzmi. Poczta Polska oficjalnie to potwierdziła