Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > To miała być największa świąteczna atrakcja polskich miast. Nie każdego jednak na nią stać
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 26.11.2023 12:15

To miała być największa świąteczna atrakcja polskich miast. Nie każdego jednak na nią stać

Iluminacja świetlna
Fot. EN_Xinhua News

Ogrody świateł są wprost magiczne. Iluminacje składające się z tysiąca różnych, barwnych światełek zachwycają nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Pojawiają się co roku w wielu miastach w okresie jesienno-zimowym. W połączeniu z atmosferą świąt Bożego Narodzenia tworzą wyjątkową atrakcję turystyczną.

Okazuje się, że o tej atrakcji niektórzy mogą jednak tylko pomarzyć, bowiem cena za bilet wstępu w niektórych ogrodach może zwalić z nóg. 

Ogrody Świateł robią zimą prawdziwą furorę

Ogrody Świateł to nic innego jak wystawy świetlne na powietrzu, gdzie tysiące kolorowych diodek tworzy niezwykłe aranżacje. W połączeniu z muzyką wprowadzają w magiczny klimat. Przyciągają turystów szczególnie w okresie przedświątecznym. Polacy uwielbiają tę atrakcję, kiedy na dworze prószy śnieg i wszelkie pozostałe atrakcje organizowane są w pomieszczeniach. Takie ogrody często wzbogacone są o elementy interaktywne, co podoba się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Rozświetlone bajkowe krainy zachwycą każdego. Świecące karoce czy inne pojazdy, do których można wsiąść, czy magiczne tunele umilają czas w zimowe wieczory. Obecnie takie aranżacje można zobaczyć w kilkunastu miastach w Polsce. Każda z nich jest wyjątkowa. 

Polacy uwielbiają tę zimową atrakcję. Przeraża ich jedna cena

To ciekawa propozycja do spędzenia wolnego wieczoru z rodziną, drugą połówką czy przyjaciółmi. W okresie zimowym nie brakuje wówczas w mediach społecznościowych mnóstwa zdjęć na tle kolorowych, świetlistych ozdób. Dla niektórych ogrody świateł to obowiązkowy punkt do zwiedzenia.

Okazuje się, że nie każdy może sobie pozwolić, by rozświetlone krainy ujrzeć na własne oczy i przespacerować się jasnymi, kolorowymi tunelami. Większość ogrodów jest płatna, a ceny potrafią być dość wysokie. Przykładowo, w Chorzowie czteroosobowa rodzina musi liczyć się z tym, że w sobotę przyjdzie im zapłacić za bilet aż 182 zł (normalny bilet 47 zł, ulgowy 44 zł). 

Nie wszystkie takie zimowe atrakcje są płatne

Trzeba jednak przyznać, że ogrody świateł wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Te bezpłatne są równie atrakcyjne. Przykładem takiej iluminacji świetlnej jest atrakcja w parku Oliwskim w Gdańsku. Tam co roku w weekendy i w okresie świąteczno-noworocznym przychodzą tłumy zwiedzających.

W okresie przedświątecznym wiele miast i miasteczek stawia podobne aranżacje, gdzie niepotrzebny jest bilet wstępu. Choć mogą nie robić aż takiego wrażenia, to jednak jest to doskonała alternatywa do spędzenia wolnego wieczoru z rodziną.