Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > To będzie prawdziwy hit wakacji. Turcja i Chorwacja mogą się bać
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 17.02.2024 17:35

To będzie prawdziwy hit wakacji. Turcja i Chorwacja mogą się bać

Albania
Fot. shutterstock_Zdenek Matyas Photograph

Warto opuścić na chwilę utarte szlaki turystyczne w Turcji i Chorwacji. Trzeba wiedzieć, że istnieje miejsce, gdzie jest nie tylko taniej, ale także ładniej. To prawdziwa europejska perła, która stopniowo zdobywa serca podróżnych, oferując niezapomniane widoki i bogactwo przyrody.

Albania, otulona lazurową wodą i malowniczym wybrzeżem, staje się obiektem westchnień coraz większej liczby turystów. Każdego roku przyciąga ona uwagę turystów poszukujących rajskich zakątków, które można odkryć bez bólu głowy spowodowanego wydatkami.

Dlaczego warto jechać do Albanii?

W górach Północnej Albanii, Alpach Albańskich, znajduje się wiele pięknych miejsc do zwiedzania. Pasmo ciągnie się przez kraj od północy, aż do granicy z Czarnogórą na południu. Najwyższy szczyt w tym regionie Maja e Jezercës, sięga aż 2694 m n.p.m. Ludzie lubią chodzić tam na piesze wycieczki, podczas których podziwiają niesamowite widoki. Oprócz tego nie można przegapić jeziora Szkoderskiego, które jest jednym z największych na Bałkanach i stanowi dom dla wielu ptaków.

W Albanii są także inne interesujące miejsca do zwiedzania. Szkodra, położona na północy kraju, to miasto z wieloma zabytkami, takimi jak stare zamki i piękne wiekowe budynki. Można odwiedzić też stolicę, Tiranę, gdzie znajduje się wiele muzeów. Gjirokastra, na południu Albanii, to kolejne piękne miasto, znane z historycznych zabytków i malowniczych krajobrazów.

Niskie ceny to też ważny czynnik. W Albanii można delektować się obiadem na mieście za znacznie mniejsze pieniądze niż w innych popularnych miejscach turystycznych. Świeżo złowiona ryba wraz z sałatką i frytkami może kosztować od 24 złotych. Ceny kawy i piwa również nie przerażają, bo zaczynają się od 4 złotych za kawę i 6-10 złotych za piwo. To właśnie ze względu na przystępne ceny ten kraj zyskuje miano "tańszej siostry Chorwacji" lub "tanich europejskich Malediwów".

Albania coraz popularniejsza

Albania nieustannie zyskuje na popularności. Już od kilku lat biura podróży oferują wycieczki do tego kraju. Co ciekawe, pierwotnie była ona postrzegana jako alternatywa dla innych destynacji. Dziś to państwo nie tylko nie narzeka na brak zainteresowania, ale staje się ulubionym miejscem dla wielu turystów, którzy szukają czegoś nowego i fascynującego.

Wprowadzenie nowych tras lotniczych do Albanii (m.in. przez Ryanaira) pokazuje potencjał tego kierunku. Linie lotnicze widzą w niej obiecujący rynek.

Wakacje w Albanii mogą być strzałem w dziesiątkę

W ofertach biur podróży znajdują się propozycje urlopów z dojazdem własnym lub samolotem. Turyści częściej decydują się na loty, ponieważ Albania jest oddalona od Polski około 1900 km. Do tego malowniczego miejsca można dolecieć w około dwie godziny.

Za tygodniowy pobyt w Albanii ze śniadaniami poza okresem wakacji można znaleźć oferty już od 1600 złotych. Jeśli interesują nas pakiety all inclusive na czerwiec lub wrzesień, pojedyncze oferty zaczynają się od 1700 złotych, choć standardowo kosztują one około 2500 złotych.

Źródło: turystyka.wpl.pl