Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Ten Europejski kraj to wciąż zagadka dla turystów. "Drugie imię to gościnność"
Natalia Księżak
Natalia Księżak 24.11.2023 09:32

Ten Europejski kraj to wciąż zagadka dla turystów. "Drugie imię to gościnność"

mołdawia
fot. N.Księżak

Ten wyjątkowy na mapie Europy kraj  przyciąga uwagę tych podróżników, którzy cenią podróże w rytmie slow. Poznacie tutaj naturę nieskażoną masową turystyką, bogate dziedzictwo, historię, rzemiosło i kulturę. W otoczeniu spokojnych wsi, malowniczych krajobrazów, imponujących winnic można też aktywnie spędzić czas, delektując się wyśmienitą kuchnią i (nie jednym) kieliszkiem przepysznego wina.

Ten Europejski kraj to wciąż zagadka dla podróżników. Z Polski dolecisz tu w 2 godziny

Już w niespełna 2 godziny, dzięki bezpośredniemu połączeniu PLL LOT, można dostać się z Warszawy do zielonego Kiszyniowa. Dla wielu turystów będzie to prawdopodobnie “brama do prawdziwego piękna Mołdawii”. Stolica różni się jednak zdecydowanie od reszty kraju, ale warto poświęcić jej chwilę. 

Przez Stare Miasto przebiega około 4-kilometrowy bulwar Stefana Wielkiego, przy którym znajduje się większość zabytkowych budynków, w tym: ratusz z 1901 roku, Teatr Narodowy, Opera i Balet oraz inne ważne obiekty, takie jak monumentalny pałac prezydencki i parlament. Uwagę przykuwa zbudowany w 1840 roku łuk triumfalny na Placu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego, gdzie obywają się różne uroczystości, m.in. Narodowe Święto Wina.

NK Mołdawia.360.jpg
Winnica Cricova i plac w Kiszyniowie

1560 km Winnym Szlakiem Mołdawii

Mówiąc o Winie - to niemal symbol Mołdawii. Jednym z powodów, dla których warto odwiedzić ten maleńki kraj są mołdawskie Europejskie Szlaki Kulturowe. Winne Szlaki Mołdawii obejmują 1560 km tras w trzech regionach - stanowią drogę do 40 winiarni, 21 wydarzeń winiarskich, 30 innych atrakcji turystycznych oraz stanowią liczne okazje do degustacji lokalnej kuchni i wina.

Kolejną cechą wyróżniającą wino mołdawskie jest to, że roczniki dojrzewają w jednych z największych piwnic winiarskich na świecie. W niektórych przypadkach piwnice z winami zbudowane z wapiennych tuneli – jak w winiarniach Cricova lub Mileștii Mici – mieszczą jedne z
największych kolekcji win na świecie i mają wiele kilometrów długości. Te miejsca są tak ogromne, ze piwnice zwiedza się elektrycznymi samochodami 

"Drugie imię to gościnność". Co robić w Mołdawii?

Szybki city break czy podróż w rytmie slow? Niezależnie od tego, co wybierze turysta, Mołdawia to kierunek, który oferuje unikalne w dzisiejszych czasach doświadczenie. Jak mówią o sobie Mołdawianie, gościnność to ich drugie imię, dlatego jej połączenie z piękną przyrodą i tradycyjną kuchnią, pozwala w pełni odpocząć, oderwać się od codzienności i naładować dobrą energią. To ucieczka od zatłoczonych miejsc. 

NK Moldawia 2.544.jpg

Przykładem turystycznej oferty opartej na autentycznej gościnności są południowe regiony Mołdawii, gdzie znajduje Rezerwat Prutul de Jos z ekosystemem jeziora Beleu zarejestrowany w Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Znajdująca się tam wieś Văleni została uznana przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO) za jedną z najlepszych wiosek turystycznych w 2023 roku. W Văleni można przenocować w kompleksie artystycznym Eco Village Văleni, co pozwoli doświadczyć prawdziwego ducha południa Mołdawii.
W ostatnich czasie Mołdawia wyznaczyła ponad 400 km nowych tras rowerowych, pieszych i kajakowych.

Polacy na długo musieli zapomnieć o powrocie LOT-em do Warszawy. Utknęli na egzotycznej wyspie
Samolot PLL LOT
Choć usterki w samolotach zdarzają się dość rzadko, to niekiedy są powodem nie wystartowania maszyny. Przekonali się o tym pasażerowie Polskich Linii Lotniczych LOT, którzy na długo utknęli w egzotycznym miejscu. Podróżni zostali skierowani do hoteli, gdzie oczekują jakichkolwiek informacji. Polacy wyruszą do kraju dopiero, kiedy maszyna zostanie naprawiona. Najpierw nowe części muszą dolecieć z Miami.W czwartek w godzinach popołudniowych skontaktowali się z nami turyści, którzy mimo zapowiedzianego po raz kolejny odlotu, nadal nie mogą wrócić do domu. “Dalej nas nie zabrali. Ponad 300 osób czeka na lotnisku” - mówi nam jedna z turystek.
Czytaj dalej
Turyści mówią, że "jest jak w bajce". Ta perełka znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Polski
czeska szwajcaria
Tuż za naszą południową granicą znajdziemy prawdziwą turystyczną perełkę. Nie brakuje tu atrakcji: bram, baszt, wysokich pionowych ścian, tarasów czy skalnych labiryntów. Brzmi to jak opis krainy z bajki, ale nie powinno nas to dziwić. To właśnie w tym miejscu kręcone były sceny do filmu „Opowieści z Narni”. Witamy w Czeskiej Szwajcarii!To miejsce idealne zarówno na jeden dzień jak i na weekend. Ten Park Narodowy znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Polski. Największymi atrakcjami są Brama Pravcicka oraz Wąwóz Edmunda. Jak dojechać z Polski i jak zwiedzać Czeską Szwajcarię? Podpowiadamy.
Czytaj dalej