Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Te zwierzęta żyją ukryte w nadmorskim piasku. "Ich widok może przerażać"
Natalia Księżak
Natalia Księżak 31.08.2023 14:09

Te zwierzęta żyją ukryte w nadmorskim piasku. "Ich widok może przerażać"

None
Canva/TikTok

Pewien użytkownik TikToka przedstawił ciekawostkę z plaży. Opublikował nagranie, na którym pokazał mięsożerne, żyjące w piasku robaki. Ten gatunek może osiągać nawet trzy metry i spotkanie z nim z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych.

“I weź się tam zakop w piasku” - komentują zszokowani internauci. Film zebrał 36 milionów wyświetleń.

Ten mięsożerny gatunek żyje w piasku na plaży

O sprawie napisał także portal "ladbible.com". Ten mięsożerny robak to gatunek Australonuphis. Na co dzień żyje pod powierzchnią piasku na plaży. W dziennym świetle jego widok naprawdę przeraża. 

Co ciekawe - rzeczywiście może ugryźć, ale nie przeszkadza to wędkarzom. Według Fishing Australia te małe robaki są "wysoko cenione jako przynęta".

Gigantyczna pierścienica zadziwiła turystów w sieci

Robak ten ujawnia się, gdy tylko poczuje zapach jedzenia. Żywi się gnijącym mięsem, rybami i wodorostami. Na filmie widać jak tiktoker rusza kawałkiem ryby po mokrym piasku, tuż przy linii wody. Po kilku sekundach z piasku wyłania się coś, co początkowo przypomina robaka. Dopiero później widać kształt podobny do potężnej dżdżownicy

Gatunek ten jest znany również jako australijski robak plażowy. Okazuje się jednak, że w skrajnych przypadkach może też ugryźć wypoczywającego na plaży człowieka.

"Nigdy więcej nie będę chodzić boso po plaży"

Gatunki z rodziny pierścienic Annelida, do której należy okaz widoczny na filmie, są szczególnie znane ze swojej zdolności do ukrywania się w piasku. Robaki wystawiając tylko niewielką część swojego ciała na powierzchnię, aby chwycić przepływające pokarmy. Gatunek można znaleźć na wschodnich wybrzeżach Australii. 

“Nigdy więcej nie będę chodzić boso po plaży, dzięki!” - komentuje jeden z widzów.